Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin'den net mesaj

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin'den net mesaj

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin, "Suriye" konulu Üçlü Zirve öncesi bir araya geldi. Üçlü Zirve öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rus lider Putin'in görüşmesi sona erdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin, "Suriye" konulu Üçlü Zirve öncesi bir araya geldi. Üçlü Zirve öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib muhtırasının muhafazasına büyük önem verdiklerini ifade ederek, "İdlib'te hava sahasının kullanımı bağlamında sergilenen işbirliğinin Afrin ve Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde de sergilenmesi çok çok önemli. Uçuşlar konusunda Hmeymim'le tam koordinasyon içerisinde olunacağı şüphesizdir. Anayasa komitesine dair tıkanıklığın artık aşılması gerekiyor. Birleşmiş Milletler'in de çekincelerini de dikkate almak suretiyle komitenin ilanını kısa sürede sonuçlandırabiliriz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştireceği Üçlü Zirve için Soçi'ye geldi. Önce İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşen Erdoğan, daha sonra Putin ile görüştü. Erdoğan, görüşme esnasında önemli açıklamalarda bulundu. "ABD'nin çekilme kararı önümüzdeki en önemli sınamalardan biridir" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suriye'nin toprak bütünlüğünün muhafazasından PYD-YPG gerekse DEAŞ olsun terörün her türlüsünün bertaraf edilmesine odaklanan bir hareket tarzını benimsemekteyiz. PYD-YPG, Münbiç'ten ve Fırat'ın doğusundan temizlenmeden bu bölgeler gerçek sahiplerine verilmeden Suriye'nin toprak bütünlüğü sağlanamaz. Güvenli bölge konusunun ayrıntılarını ABD ile görüşmeye devam ediyoruz. Bu fikre Rusya'nın da olumlu yaklaşmasından memnuniyet duyuyoruz. Bu hususta eşgüdüm halinde hareket etmeyi arzu ediyoruz. Öte yandan güvenli bölge planlamasıyla ABD'nin çekilişine zınni görüntü vermeye çalıştığı görüşü de akılda bulunmalıdır" ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasını şu şekilde sürdürdü: "Görüşme esnasında İdlib muhtırasının muhafazasına da büyük önem veriyoruz. Arkadaşlarımız kendi aralarında önemli çalışmalar yaptılar. Rusya'dan beklentimiz bu konuda zatı devletleri ile varmış olduğumuz anlayışa bağlığın sürdürülmesidir. İdlib'teki radikal gruplarla ilgili sorunun çözülmesi özellikle Rusya Federasyonu üssü Hmeymim'e yönelik saldırı olmaması için yoğun gayet gösteriyoruz. Bölgede ortak devriyelere başlanması hususunda askeri makamlarımızın mutabakata varmasından da memnunuz. Silahtan arındırılmış bölgelerde insansız hava araçları ile yaptığımız taramalarda ağır silahlı unsura rastlamadık. İdlib'te hava sahasının kullanımı bağlamında sergilenen işbirliğinin Afrin ve Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde de sergilenmesi çok çok önemli. Uçuşlar konusunda Hmeymim'le tam koordinasyon içerisinde olunacağı şüphesizdir. Anayasa komitesine dair tıkanıklığın artık aşılması gerekiyor. Birleşmiş Milletler'in de çekincelerini de dikkate almak suretiyle komitenin ilanını kısa sürede sonuçlandırabiliriz" ifadelerini kullandı.

Putin: “Türkiye sayesinde Suriye'de mesafe katettik”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin,”Türkiye ile yürütülen çalışmalar sayesinde Suriye'de önemli mesafe katettik” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi'de gerçekleştirilen Suriye konulu Üçlü Zirve Toplantısı kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile heyetlerarası görüşmeye katıldı. Putin görüşmede, "Türkiye ile birlikte Suriye'de taraflar arasındaki diyaloğa yeni bir ivme kazandıracağımıza eminim. Suriye'deki hedeflere aktif, kapsamlı çalışmalarla ve uzlaşıyla ulaşabiliriz. Türkiye ile yürütülen çalışmalar sayesinde Suriye'de önemli mesafe katettik” ifadelerini kullandı. 

Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmesinin ardından İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşmeye geçti.  

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.