Paris'te elektrikli scooterlar yasaklandı

Paris, dünyada yasağı uygulayacak ilk şehir olarak öne çıkıyor ve bu karar, şehirdeki trafiği ve güvenliği artırmayı amaçlıyor.

Paris'te elektrikli scooterlar yasaklandı
Yayınlanma:

Fransa'nın başkenti Paris'te, trafikte tehlikeli olduğu tartışılan elektrikli scooterların kullanımı için düzenlenen referandum sonucunda, scooter kullanımı yasaklandı. Bu referandum, 2 Nisan tarihinde yapıldı ve sonuçlarına göre, Paris'te şahsi scooterı olanlar hariç, 3 özel şirketin kiraladığı scooterlar artık trafiğe çıkamayacak.

Yasak, Paris'te scooter kiralayan veya satın alan turistlerin de dikkat etmesi gereken bir konu. Yasak ihlali durumunda, scooter kullanıcılarına 135 Euro'ya kadar para cezası kesilebilecek.

Bu karar, Paris'teki diğer şehirlerin de benzer adımlar atmasını teşvik edebilir ve elektrikli scooterların kullanımı konusunda daha sıkı düzenlemeler getirilebilir.

Paris'te, elektrikli scooterlar nedeniyle birçok insanın ölmesi ve yaralanmasına sebep olan ciddi bir sorun var. Bu sorun, scooterların kaldırımlarda ve yayaların arasında saatte 27 km hıza çıkarak kullanılmasıyla ilgili. Bu durum, kentte büyük bir endişe yaratıyor ve uzun zamandır tartışma konusu olmuştur.

Yayaların güvenliği konusunda kaygılar arttıkça, Paris hükümeti bu soruna çözüm bulmaya karar verdi. Referandum sonucunda elektrikli scooterların kullanımı yasaklandı ve bu karar, şehirdeki trafiği ve güvenliği artırmayı amaçlamaktadır.

Elektrikli scooterlar, özellikle kaldırımlarda ve yaya geçitlerinde kullanıldığından, yayalar için büyük bir tehlike oluşturuyor. Bu yüzden, Paris'te yaşayan insanlar ve turistler, scooter kullanımına daha fazla dikkat etmelidirler. Yasak ihlali durumunda, scooter kullanıcılarına para cezası kesilebileceği gibi, olası bir kazaya sebep olmaları halinde cezai sorumlulukları da olacaktır.

ÖLEN ve YARALANANLAR OLDU

BBC Türkçe'nin yaptığı habere göre, elektrikli scooterları kullananlar genellikle kask takmıyordu ve 12 yaşındaki çocuklar yasal olarak elektrikli scooter kiralayabiliyordu. Bu durum tehdit oluşturmaya başlamıştı.

Son olan olay 2021 yılında 31 yaşındaki İtalyan bir kadına, iki kişiyi taşıyan bir elektrikli scooterın çarpması sonucu hayatını kaybetmesi olmuştu.

REFERANDUM DÜZENLENDİ

Yıllardır tartışılan scooter konusu Fransa içinde referanduma taşındı ve kaldırılması kararı alındı.

İlgili Haberler

Kaynak:Basın Bülteni

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.