Rusya, Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin iyileşmesinde desteğe hazır

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Özbekistan'ın Semerkant şehrinde düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Rusya, Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin iyileşmesinde desteğe hazır
Yayınlanma:

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin iyileşmesinin, bölgedeki durumda önemli değişiklikler oluşturacağını belirterek, destek ve teşviğe hazır olduklarını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya, Türkiye, İran ve Suriye dışişleri bakanları toplantısıyla ilgili soruya cevap verirken, toplantının tarihini, yerini ve gündemini belirleme aşamasında olduklarını belirtti. Lavrov, "Bu konudaki pozisyonumuz net. Hiçbir koşul kabul edilemez." diyerek görüşlerini dile getirdi.

Lavrov, Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin iyileşmesinin önemine işaret ederek, "Bu, bölgedeki durumda önemli değişiklikler yaratacak. Bunu her türlü teşvik etmeye ve desteklemeye hazırız. Toprak bütünlüğü ilkelerini, bu 4 ülkeden hiçbiri tartışmıyor. Bu da diyaloğu uzman düzeyinden dışişleri bakanları düzeyine çıkarmamız için iyi koşullar yaratıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Lavrov, Afganistan'daki son gelişmelere değinerek, ülkede kapsayıcı bir hükümetin kurulmasının önemine vurgu yaptı. Taliban'ın, oluşturdukları hükümette Özbek, Tacik ve Hazaraları da temsil edeceklerini söylediğini ancak bu etnik grupların temsilcilerinin de siyasi olarak Taliban'ı temsil ettiğini belirtti.

İNSAN HAKLARI SORUNLARININ ÇÖZÜLMESİ TALİBAN'IN RESMEN TANINMASINI SAĞLAYABİLİR

Lavrov, Afganistan'da kapsayıcı bir hükümetin kurulması, ülkedeki insan haklarıyla ilgili sorunların çözülmesi ve genel olarak durumun iyileşmesinin, Taliban'ın resmen tanınmasına yönelik önemli bir adım olacağını vurguladı.

Batı'nın Afganistan ile ilgili eylemlerini değerlendiren Lavrov, "Afganistan'da sadece DEAŞ değil, başka terör örgütleri de faaliyet gösteriyor. Terör eylemlerinin teşvikinde bazı Batılı meslektaşlarımızın parmağının olduğunu düşünmek için nedenler var." ifadelerini kullandı.

ABD ve müttefiklerinin askeri biyolojik faaliyetlerini de değerlendiren Lavrov, bu konudaki eylemlerin Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri için tehdit oluşturduğunu söyledi.

Bakan Lavrov, "Ülkelerimizin (BDT ülkeleri) güvenliğine yönelik tehditleri etkisiz hale getirmek için ortak çalışmalarımız önemlidir. Bunlar, bölgemizdeki terör, ABD ve müttefikleri tarafından yürütülen ve biyolojik güvenlik açısından çok tehlikeli emsaller oluşturan askeri biyolojik faaliyetlerdir. Bu da halkların sağlığına ve doğaya doğrudan bir tehdittir." değerlendirmesinde bulundu.

Batı'nın Rus sınırlarında sorunlar yaratma girişimde bulunduğunu belirten Lavrov, bunu askeri, siyasi ve diplomatik planlamada dikkate aldıklarını dile getirdi.

Kaynak:Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.