Türkiye'nin ana talebini kabul ettiler! İsveç'ten flaş NATO üyeliği adımı!

Finlandiya'nın NATO'ya katılma sürecinin tamamlanmasının ardından İsveç'ten büyük bir adım geldi. NATO üyeliği için Ankara'dan gelecek haberi dört gözle bekleyen İsveç, Türkiye'nin ana talebi olan tasarıyı parlamentoda oyladı. Tasarı, 34 'hayır', 268 'ev

Türkiye'nin ana talebini kabul ettiler! İsveç'ten flaş NATO üyeliği adımı!
Yayınlanma:

İsveç Parlamentosu, NATO üyeliği konusunda büyük bir adım atarak, Türkiye'nin ana taleplerinden biri olan tasarıyı onayladı. İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, daha önce yaptığı açıklamada "Türkiye'nin çekincelerini karşılayacağız" diye konuşmuştu.

Parlamentoda yapılan oylamada, terörle mücadeleye ilişkin yeni ceza yasa tasarısı 34 "hayır" oyuna karşı 268 "evet" ile kabul edildi. Sol Parti ve Yeşiller Partisinin karşı çıktığı anayasa değişikliği için yapılan oylamaya 47 kişi de katılmadı.

1 HAZİRAN'DA İSVEÇ'TE YÜRÜRLÜĞE GİRECEK YENİ TERÖR CEZA YASASI İLE TÜRKİYE'NİN ÇEKİNCELERİNİN DE KARŞILANACAK

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, geçen ay Dagens Nyheter gazetesine yaptığı açıklamada, 1 Haziran'da İsveç'te yürürlüğe girecek yeni terör ceza yasası ile Türkiye'nin çekincelerinin de karşılanacağını belirtmişti.

Terör örgütü PKK/YPG'nin İsveç'teki faaliyetlerine değinen Billström, şunları kaydetti:

"PKK'nın topraklarımızdaki faaliyetleri çok geniş. Türkiye'ye yönelik terör faaliyetlerini finanse etmek için kapsamlı çalışmalar yürütülüyor. Ayrıca uyuşturucu satışı ve İsveç toplumuna zarar veren çeşitli yollarla para toplamak için topraklarımızı üs olarak kullanıyor. Başka bir ülkede terör için kullanmaları, bizim bu faaliyetleri daha az ciddiye almamızı gerektirmez."

Ülkede terör örgütlerine üyeliğin suç kapsamına alınması hedeflenen yasa tasarısında, terör faaliyetlerine katılan ve terör örgütleriyle işbirliği yapan kişilere 4 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

4 YIL HAPİS CEZASI

Tasarıya göre, terör örgütünü destekleme, güçlendirme veya teşvik etme kastı taşıyan faaliyetlere katılan kişiler, en fazla 4 yıl hapis cezasına çarptırılabilecek.

Ağırlaştırıcı nedenler var ise bu suçların cezası en az 2, en fazla 8 yıl hapis olacak.

Terör örgütü için silah, cephanelik, yanıcı ve patlayıcı madde, ulaşım desteği, örgüte arazi ve mülk kiralama gibi suçlara karışanlara 4 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Bu suçlarda ağırlaştırıcı nedenler varsa 1,5 yıl ila 7 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Tasarı, yetkililere, terör örgütlerini finanse eden ya da başka yollarla destekleyen kişileri gözaltına alma ve yargılama konusunda çok daha geniş yetkiler veriyor.

Onaylanan ceza yasa tasarısı 1 Haziran'da yürürlüğe girecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.