Eflatun Neimetzade

Eflatun Neimetzade

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Düsen Ağa’ya Bakü’de 70. yılı jübilesi

A+A-

Prof. Düsen Kaseinov Türk halklarının milli kültür ananelerini, sanatını dünyada başarıyla tanıtmaya devam ediyor. Japonya’dan Amerika’ya, bütün Avrupa ülkelerini adım-adım dolaşıyor, 100, 150 kişilik sanat topluluğuyla Türk halklarının müziğini, edebiyatını, milli-manevi değerlerini, tiyatrosunu, opera sanatını, heykeltıraşlarını, ressamlarını, halılarını, hatta fotoğraf sanatını bile tanıtmaktan kalmıyor. TÜRKSOY’un tanıtım amaçlı kilometrelerce dolaştığı ülkelerin ölçümünü ölçmüş olsak, yer kıtasının etrafında belki on defadan fazla dönmüştür en azından. TÜRKSOY’un hızlı tanıtım mekanizmasına yakın olduğumdan şunu diye bilirim; küçük bir kurum Kaseinov’un temposuna ayak uyduramuyor, diyorum. O sadece Kazakların ve Türk dünyasının değil, derdim ki Azerbaycan’ın da vefalı, değerli evladı sayılıyor.

Buna göre Azerbaycan Atatürk Merkezinde Kaseinov’un doğumunun 70. yılı şerefine Azerbaycan’ın tanınmış medeniyet ve sanat camiası, devlet adamları etrafını adeta sardılar. Atatürk Merkezi Başkanı, İlimler Akademisi kıdemli Adayı, Milletvekili, Prof. Dr. Nizami Ceferov’un şahsi Danışmanlığında “Kaseinov 70” adlı kitabın da tanıtımı yapıldı. Giriş sözüyle konuşma yapan Prof. Dr. Nizami Ceferov yıllardır tanıdığı, emeğine ve başarılarına değer verdiği Kaseinov’un Türk kültürünü, kadim kültür varlıklarımızı dünyada seve-seve tanıdan bu fedakâr insanın büyük başarılarından söz etti. Kitapta Kültür ve Turizm Bakanı Abulfes Garayev, Dış İşleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Uluslar arası Türk Medeniyeti ve İrs Vakfı’nın Başkanı Günay Efendiyeva, Yazarlar Birliği Başkanı Anar, Halk Yazarı Elçin, Devlet Sanatçıları-Frangiz Alizade, Rauf Abdullayev, Farhat Bedelbeyli, Ağaverdi Paşayev ve değerli sanat ustaları Kaseinov’un 70. Yılı anısına basılmış kitabdan söz ettiler. Kültür ve Turizm Bakanın birinci yardımcısı Vagif Aliyev dedi ki, muhterem Kaseinov’un doğum günü bütün Türk dünyasında tanıtımıyla ilgili silsile tedbirler programı hazırlanmıştır ve biz bunu şerefle organize edeceğiz. O şöyle dedi: “TÜRKSOY uluslar arası kurumun maddi bütçesi çok küçüktür, fakat yaptığı aralıksız, sınırsız çalışmaların sayı fazladır. Çoğu zaman kendi nüfuzunu ortaya koyuyor ve onun şerefine Türk kültürünü dünyada tanıtmaya devam ediyor. Örneğin, yakınlarda Türkiye’de ünlü şairimiz Molla Penah Vagif’in doğumunun 300.. yılı jübilesini yaptı. 2017 yılı Vagif Yılı ilan edilmiştir. Bu vesile ile Azerbaycan edebiyatını bütün Türk Dünyasında tanıtılşacaktır”. Günay Efendiyeva dedi ki, biz, Vakıf ile TÜRKSOY teşkilatı yakın gelecekte büyük projeler gerçekleştireceğiz,  Büyük Türk dünyası ile kardeş olduğumuzu, birliğe gidilen yolda muhteşem çalışmalarımız olacaktır. Azerbaycan Milli Akademi Başkan Yardımcısı, Akademik İsa Habibbeyli, konuşmasında Kaseinov’un sadece Türk halklarında değil, dünyada büyük nüfuza sahiptir. Çoğu zaman kendi nüfuzunu ortaya koyuyor ve büyük projeler gerçekleştiriyor.  Gerçekleştirdiği bütün projeler bilhassa onun gayretleri sayesinde hallini buluyor. O sadece Kazakların değil, Azerbaycan halkının da mert evladı sayılır. Onun hayatta tek âmâsı - barışın, kardeşliğin, dostluğun ve bir olmanın, mutlu yaşamanın meyvelerini görmektir.

Konuşmacılar-AZERTAC’ın Baş direktörü Aslan Aslanov, UNESK O’nun Azerbaycan üzere Danışmanı Gülnara Ağalarova, Kazak ve Kırgızların Azerbaycan’daki Büyükelçileri – Beybit İsabayev ve Aycigit Buranov, Milletvekili Genire Paşayeva, Devlet Sanatçıları Rauf Abdullayev, Siyavuş Kerimli, Ağaverdi Paşayev,  Milli Kütüphanemizin müdürü Kerim Tahirov, Hazar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Hamlet İsahanov, Devlet Sanatçıları besteci Serdar Ferecov ve İmruz Efendiyeva Kaseinov fenomeninin müstesnalığından, özelliklerinden söz ettiler.

Daha sonra Düsen Kaseinov, Türk Devletlerinin 25. Yılı anısına TÜRKSOY’un tesis ettiği “Orden”i iştirakçilerin yakasına taktı. Onun hakkında basılmış kitapta imzası bulunan her kese teşekkür etti, yeni projelerin gerçekleşmesinde işbirliği yapmalarını dile getirdi.

Burada Düsen Kaseinov’un kendi hayal ürünüm olan “Uluslar arası “Köroğlu” Projesi’nin Türk dünyası sahnelerinde, Bişkek, Almatı, Ankara, Bakü, İstanbul ve en son Türkiye’nin Mersin Devlet Opera ve Balesi sahnesinde (Ocak 2016) sahneye koymamdaki yardımını unutamam. Bu muhteşem temsilde Türk Devletleri ve yurt dışından şan ustalarını bir araya getirmek (toplam 250 kişilik ekiple),  turnelerde bulunmamızı olağanüstü titizlikle organize olunmasının baş aktörü Düsen Ağa olmuştur. O olmasaydı Projemiz askıya alınacaktı ve dünya türü gerçekleşemezdi. Bakan Yardımcısı Sayın Vagif Aliytev doğru ifade etti ki, Düsen Bey’i şahsen tanıyan üst kademede görev yapanlar tüm kapıları yüzüne açıyorlar.  Tek birce defa yanımda telefon etti ve 250 sanat teknik grubumuz Almatı Otellerine yerleştirildiler( 12 Eylül 2009 yılında). Önce Karaganda Konservatuarı müdürü, Meksika’da müzisyen çalışması, Kültür Bakan Yardımcısı, sonra Bakan, Büyükelçi görevlerinde bulunması ona dünya şöhretini getirmiştir. İnsan gibi hoşgörülü, adil, samimi, dostlukta vefalı olması Rusya dâhil Türk devletleri ve dünyada ona büyük nüfuz ve şöhret getirmiştir. Makamına her gelen misafiri güler yüzle karşılar, her istediğini yapacak güçte, enerjisini sarf edecek nitelikte bir dünya insanıdır. Ayrıca Türk Dünyası UNESKO’ sunun da Başkanı sayılıyor. Bana göre ileride böyle bir kurum yaratılacaktır ve Düsen Ağa bu kurumun başına ömürlük Başkan olacaktır. Elbette bu da benim arzumdur.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev 2012 yılında Azerbaycan medeniyetinin ve müziğimizin dünyadaki tebliğindeki emeğine göre Düsen Kaseinov’u “Dostluk” Ordeni ile taltif etmiştir. Devletimiz ve halkımız yakın dostlarının, azizlerinin, bizlere kardeşçe hizmet edenlerin layıklı emeğini hiç zaman unutamaz.

Düsen Kaseinov, gerçekten de Azerbaycan’a balasıdır, burada en yakın dostları vardır; bakanlar, devlet adamları,  müzisyenler, besteciler, şan ustaları, rejisörler, yazarlar, şairler, iş dünyasının önde gelen isimleriyle çok yakın samimi ilişkileri vardır. Her şehirde, her ilçede onu aziz evladı kadar sevenleri bulunuyor. Düsen Ağa bizlerin de evladı sayılır. Bu o demektir ki, Düsen Ağamız ileride de Türk dünyası yanında Azerbaycan evladı olarak milli sanat irsimizi, kültürümüzü, müziği ve edebi irsimizi layığınca, en iyi şekilde tebliğ etmeye devam edecektir.

Allah nasip etse ileride 75, 80, 90 ve 100. yılınızı Azerbaycan’da, dünyada olduğundan daha sıcak, daha samimi, daha ateşli yâd edeceğiz Düsen Ağa. Daha nice Projeler, daha nice mutluluklar, birliktelikler bizleri bekliyordur. Bu son olmasın diyor, sizlere uzun ömür, can sağlığı diliyorum.

Oğuz Kağan dualarında şöyle der: “Yüce Allah, Türkü koru! Türk çalışkandır, başarılıdır, kahramandır, Allah’ım, onu koru!”

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.