İlhami Şahin

İlhami Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

EBA’da YKS içeriği

A+A-

MEB, 23-27 Mart tarihlerinde derslerin uzaktan eğitim ve EBA üzerinden işleneceği bilgisini paylaşmasının ardından EBA’nın içeriğinde neler olduğu araştırılır oldu. EBA’da okul öncesinden, 12.sınıf öğrencilerine kadar geniş bir yelpazede 2000’e yakın ders videosu, 5000’e yakın e-kitap, 240 bine yakın soru ve çözümleri öğrenci ve öğretmenlerin hizmetine sunulmuştur.

EBA’nın sadece ders odaklı olmadığı belirtmeliyim. Öğretmen, öğrenci ve velilerin kişisel, sosyal, mesleki gelişimine katkı sağlamak amacıyla içerikler oluşturulmuş bu sayede öğrenci veli ve öğretmenler birçok yönden desteklenmiştir. Okul öncesinden veliye kadar uzanan bu eğitim ve bilgi deryasında, öğrencilerin derslerine online katılım sağlamasından, derslerini offline izleme ve tekrar etmesine, çizgi filmlerden, etkinliklere kişisel gelişimden, belgesellere, deneylere, destek yayınlar ve kaynaklara, oyunlara kadar geniş bir içerik bulunuyor.

EBA'nın interaktif, teknolojik ve sosyal bir ağ olması tüm derslerin içeriklerine tek merkezden erişim ve öğretmen ve öğrencilerin birbiriyle etkileşim içinde bulunabilmesini sağlıyor. Sistem, öğretmenlerin öğrencilerine ders konuları ile ilintili gerekli gördüğü çalışmaları aktarma, ödev verme, soru sorup cevabını alabilme imkanı sağlamakta, ayrıca öğrencinin bireysel performansını da raporlamakta, kişisel analizler yapmakta ve öğrenciyi objektif olarak değerlendirmektedir. Analiz raporlarında öğrencinin eksik veya yanlış öğrenmeleri, hataları, kavrayamadığı konu ve üniteler de yer alıyor. Raporlar bu işlevi ile gerek öğretmenlere gerekse öğrencilere geri dönütler sağlamakta ve planlanacak çalışmalarının yönünü, rotasını belirlemekte, özellikle öğrencileri bireysel hedeflerine götüren adeta bir yol haritası bir kılavuz görevi görmektedir.

EBA YKS hazırlık sınıfına (12.sınıf ) ve YKS arife sınıfı (11.sınıf) öğrencilerinin çalışmalarına yön verecek çözümler ve öneriler sunuyor. 11 ve 12'nci sınıflar için EBA’da “Akademik Destek Sistemi” sekmesi bulunuyor. EBA, YKS müfredatına uygun detaylı konu anlatım videoları, çalışmalara uygun olarak kaynak, güncel örnek sorular ve bu soruların videolu çözümleri, yaprak testler, önceki yıllara ait üniversiteye giriş sınavında çıkmış sorular ve soruların çözümlerinin bulunduğu yenilikçi ve modern eğitim ağıdır. EBA Akademik Destek Sistemi , öğrenciye uygun hedef koyan, akademik seviyesini tespit eden öğrencinin daha da gelişmesini sağlamak amacıyla öneriler sunan, öğrenciler kendi tercihleri doğrultusunda ne kadar çalışması konusunda yol gösteren, özel çalışma takvimi oluşturan, günlük konu ve soru analizi yapan, öğrenciye uygun bir program hazırlayan yapay zeka dolatılmış bir rehber öğretmen, bir eğitim danışmanı görevi üstlenmiştir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları