Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitim yolunda çile

A+A-

Bu yılda yeni eğitim ve öğretim hayatına başlamış bulunuyoruz. Tabi ardı sıra gelen yeni sorunlara da başladık. Geleceğimiz olan çocuklarımızı, okullara, servislere emanet ederken içimizin rahat olmasını istiyoruz. Ama gelin görün ki ne okullarda ne de servislerde huzuru bulamamış durumdayız.

Okulun ilk günü çocuğunuzun elinden tutup okula götürmüşsünüz. Okula yeni başlayan miniklerde başka bir heyecan, diğer öğrencilerde bir üst sınıfa geçme heyecanı varken, mutluyken birde bakıyorsunuz daha okulun ilk günü okul müdürü çıkmış kürsüye sevimsiz sevimsiz konuşuyor, resmen çocukları da velileri de eğitimden soğutuyor, yok çocuklarınıza sahip çıkın, yok derslerine adam gibi çalıştırın, yok efendim burası eğitim için var sizin çocuklarınıza sahip çıkmak için değil gibi hoş olmayan hitaplar.

Sonra servis derdi başlıyor, servisçiler olmuş birer mafya sanki. Birbirlerini kesip biçiyorlar, servisleri okul için hiç uygun değilken, öğrenci taşıma şartlarını taşımıyorken, adam sanki karpuz taşıyacakmış gibi hiçbir güvenliği sağlamadan, geçiyor karşınıza başlıyor atıp tutmaya, sonra sanki o size değil, siz ona mecburmuşsunuz gibi bir tavır. Çocuğun okulu 8:30 başlıyor adam çocuğu 06:00 da alırım diyor çocuk saat 07:00 de okulda peki birbuçuk saat bu çocuk ne yapacak okulda. Bunun yazı var, kışı var okul bahçesinde nasıl bekleyecek. Sonra çocuklar okul bahçesinde durmuyor, kafelere gidiyor, sigara gibi kötü alışkanlıklar ediniyor diye öğretmenler veryansın ediyor.

Peki söyleyin bize biz veliler olarak ne yapalım? Çalışıyoruz okul saati ile mesai saatimiz çakıştığı için çocuğumuzu servise bile bindiremeden evden çıkıyoruz. Servisler güvensiz. Her ne kadar bu konu üzerinde son zamanlarda titiz davranılıp, cezalar kesilmeye başlasa da daha okulun ilk gününden yapılan araştırmalarda çoğu servisin öğrenci indirirken Dur lambası olmadığı, servis şoförlerinin yeteri kadar trafik kurallarına uymadığı, servis içinde çocuklar inip binerken sorumlu olacak birinin olmadığı tespit edilmiştir. Ve maalesef bu durumda kazalarda ardı ardına geldi. Daha geçen günlerde servisin devrilmesi sonucunda dokuzu öğrenci on kişi yaralanmış, ilkokul 3. Sınıf öğrencisi servisin çarpması sonucu hayatını kaybetmişti. Bilanço bu şekilde iken velilerin %85 ‘inin servislere güvenmediği araştırmalar sonunda ortaya çıkmıştır.

Bunun yanında büyük şehirde yaşamış olmanın verdiği dezavantajın yanı sıra okulların açılmasıyla trafik çilesi de başlamış durumda.  Bu da gerçekten bizi çok yıpratan, yollarda stresli bir biçimde işe, okula gitmemize neden olan bir sebeptir. Yollarda çekilen çile daha çocuklar okula gitmeden onları yormakta ve ders için verimsiz duruma getirmektedir. Ayrıca erken saatte servise binmeleri hem uykusuz kalmalarına hem de yorgun olmalarına sebep olmaktadır.

Benim bu yıl eğitim ve öğretim hayatından beklentilerim olumluydu. Daha ilk günlerde yaşanan bu sıkıntılar her ne kadar her yıl yaşansa da artık daha iyi olmamız gerektiğini düşünmeme rağmen yine aynı çileler yaşanmıştır.  En azından eğitimcilerin fikirlerini, hitap şekillerini değiştirmelerini, çocukları okuldan uzaklaştırmak yerine okulu sevdirmek adına daha ılıman yaklaşmalarını bir eğitimciye yakışır şekilde hareket etmelerini bekliyorum.

Ayrıca eğitimsiz, kural tanımayan, bilinçsiz servis şoförleri yerine, bu konuda eğitim almış stres yapmadan, çocukları endişelendirmeden, onların güvenliğini düşünerek, servis içinde bütün tedbirleri almış insanlara çocuklarımızı emanet etmek istiyoruz.

Bu fikirlerimizin dikkate alınması dileklerimle. Herkese iyi haftalar.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.