Akyürek: Öğrenmeyi öğreten öğretmen ahidir

Akyürek: Öğrenmeyi öğreten öğretmen ahidir

İç Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (İÇASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akyürek, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

A+A-

İç Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (İÇASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akyürek, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Akyürek mesajında, “Öğrenmeyi öğreten öğretmen bilgidir, sevgidir, emektir, üretimdir, ekmektir” dedi.

Mehmet Akyürek’in mesajı şöyle, “Anne babamızın yanından ayrıldıktan sonra emanet edildiğimiz öğretmenler, onlardan ayrıldıktan sonra bile hayatımızın ayrılmaz bir parçası olarak anılarımızda, belleğimizde yaşar.

Bilgi ile donanmayı, sevgi ile yaşamayı, Cumhuriyet ile çağdaş uygarlık seviyesin üzerine çıkmayı öğretmenler sayesinde edindiğimiz kazanımlarla başardık, başarıyoruz.

Öğretmenler, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Öğretmenler; Cumhuriyet fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.” talimatının yılmaz uygulayıcısı olmuştur.

Evet, öğretmen fedakardır, öğretmen cefakardır ama bizlere düşen görev de onlara sahip çıkmak, sorunlarını çözmektir.

“Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” diyen Hazreti Ali’nin yücelere oturttuğu öğretmenlik, meslek olmanın ötesinde bir anlam taşımaktadır. Bu mesleğin sahipleri de öğretmenliğin ötesinde büyük görev ve sorumlulukları omuzlamış insanlardır.

Öğretmenlik sevgi, şefkat, sabır ve emek ister. Bu da, Ahilik teşkilatının ilkelerindendir. Nasıl ki Ahilik bireyi çırak-kalfa-usta süreciyle mesleğe ve topluma kazındırır; öğretmenler de benzer yolla insan yetiştirir. Yani öğretmenler modern Ahidir. Bu yüzden öğrenmeyi öğreten öğretmen bilgidir, sevgidir, emektir, üretimdir, ekmektir…

Çocuklarımızı, geleceğimizi, girişimlerimizi, yatırımlarımızı, üretimimizi, tüketimimizi, ihracatımızı, ülkemizi düşünüyorsak, tüm bunlara özel bir katkı sağlayan öğretmenlerimize sahip çıkmalı, eğitim camiasına gereken önemi vermeliyiz.

Eğitim ve öğretim kalitesinin yükseldiği, öğretmenlerin el üstünde tutulduğu bir Türkiye dileğiyle tüm öğretmenlerimizin gününü kutluyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.