Aslında hepimiz yalnızız

Aslında hepimiz yalnızız

Hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen sosyal medya neredeyse insanları esir almış durumda.

A+A-

Hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen sosyal medya neredeyse insanları esir almış durumda. Öyle ki sosyal medyaya bakmadan sokağa çıkmıyor, kahvaltımızı Facebook, Instagram ve diğerlerine şöyle bir göz atmadan kahvaltıya dahi oturmuyoruz. Yaşantımızın büyük bir bölümünü kaplayan sosyal medyada herkes en güzel fotoğraflarını, en mükemmel anlarını, en şahane manzaraları çekip hesaplarına yüklüyor. Fakat hiçbir insan haliyle kötü anlarını fotoğraflayıp koymak istemez. Fakat sosyal medyadan ayrılıp kendi dünyamıza döndüğümüz anda ne kadar yalnız ve ne kadar mutsuz olduğumuzu fark ediyoruz. Onun için her insan aslında biraz yalnızdır, biraz da tek başınadır.

YARATICI OLMALISINIZ

Hayatınızda ekran kaydırmak ve sayfa yenilemek dışında da yapılacak şeyler olduğunu keşfedecek ve yaratıcı olmaya başlayacaksınız. Hayallerinizi gerçekleştirmek için daha gerçekçi yollar bulacaksınız. Çünkü sosyal medyayla iletişiminizi kestiğinizde hayatınızla ve hayallerinizle, ideallerinizle ilgili bir şeyler yapmak için çok zamanınız olacak. Yeni bir dil öğrenin, ya da bir müzik aleti çalmayı deneyerek hayatınıza yenilikler katıp daha keyifli vakit geçirebilir kendinizi daha iyi hissedersiniz.

KENDİNİZE DEĞER KATIN

Sosyal medyayı bırakmayı deneyin ve bunu kendinize kural edinin eğer başarabilirseniz. Çünkü bu size başka bir bakış açısı sağlayacak ve hayatınızdan daha memnun olacaksınız. Başkasının hayatı daha çekici gelmeyecek sosyal medyadaki sergilenen ve sunulan hayatlara özenmeyeceksiniz, ilgi duymayacaksınız. O zaman kendi gerçek dünyanızla baş başa kalacaksınız ve hayatınızın ne kadar yaşamaya değer, kıymetli ve eğlenceli olduğunu fark edeceksiniz.

SAHİP OLDUKLARINIZIN KIYMETİNİ BİLMELİSİNİZ

Eğer sağlığınız yerindeyse, hayata pozitif bakıyorsanız, bir işiniz varsa ve en önemlisi sevdikleriniz yanınızdaysa dünyanın en mutlu insanı sizsiniz unutmayın. Hayatın her anının dolu dolu yaşayın başkalarının hayatına özenmeyin, onların ne kadar varlıklı ve zengin olduklarıyla ilgilenmeyin. Kendi hayatınızda neler önemli nelere değer veriyorsunuz onları bir düşünün. Sahip olduklarınızın kıymetini iyi bilin ve ona sıkı sıkı sarılın ki kaybettiğiniz zaman sizden daha fazla üzüleni bulamazsınız.

AİLENİZ EN GÜÇLÜ BAĞINIZ

Hayatımızın vazgeçilmezi olan sosyal medya sevdiklerinizle sizi bir şekilde birleştirme imkanı sunuyor, fakat bu gerçek mi? Buna gerçekten inanıyor musunuz? Sanmam doğrusunu isterseniz. Düşünün elinizdeki telefonu bırakıp aileniz başta olmak üzere arkadaşlarınızla gerçekten ne kadar zaman geçiriyorsunuz bunu hiç düşündünüz mü? Hatır sorduktan sonra ya bir çay alıp bir kuytuya çekilip yeniden telefona sarılıyorsunuz ya da sosyal medyaya takılıyorsunuz kim neyi paylaşmış diye. Ama aslında sosyal medya sizi birbirinizden uzaklaştırıyor. Sosyal medyayı kullanmayı bıraktığınızda hiçbir engel olmadan canlı bir iletişime, diyaloğa ve arkadaşlığa sahip olacaksınız, dolayısıyla bağlarınız güçlenecek.

DAHA YENİLİKÇİ OLMALISINIZ

Eğer sosyal medyayı bırakmayı veya kullanmayı en aza indirdiğinizde gerçekten çok başka bir dünyanın kapısını aralayacak gerçek hayata yeniden adapte olacaksınız bunu bir deneyin. Yeni aktiviteler, yeni keşifler, yeni bir çevre ve en önemlisi daha yenilikçi bir kişiliğiniz olduğunu ortaya çıkaracaksınız farkında olmadan. Değişik hobiler edinmeye olan eğiliminiz artacak ve kendinizi geliştirmeye açık olacaksınız. Daha hareketli, maceralı, canlı bir hayatınız olacak. Oturmak ve sosyal medyada vakit geçirmek yerine daha yararlı işler yapmaya başlayacaksınız.

DAHA KÜLTÜRLÜ VE BİLGİLİ BİR İNSAN OLMALISINIZ

Şimdi sosyal medya hesaplarınızı bir kez daha gözden geçirin ve bir süreliğine bırakın sosyal medyayı ve normal hayatınıza dönün. Fark edeceksiniz ki kendi gerçek dünyanıza ve hayatınıza yeniden döneceksiniz. Vaktinizi daha güzel kullanıp zamanı daha güzel şeylerle dolduracaksınız. Belki yeniden kitap okumaya yönelip ufkunuza yeni kapılar açacaksınız belki de yeni bilgiler öğreneceksiniz. Yepyeni dünyalar keşfedip keşke daha önce bunu deneseydim diyeceksiniz. Muhtemelen yeniden spora yönelecek ve hayatınızı daha sağlıklı yaşayacaksınız.

DAHA DONANIMLI BİR YAŞAMA SAHİP OLACAKSINIZ

Bir sürü sosyal medya mecrası var. Her gün buralardan binlerce şey öğreniyor, binlerce insanı görüp neler paylaştıklarını, nelere güldüklerini, nelere değer verdiklerini anlayacaksınız. Sosyal medyayı bırakıp özünüze dönerseniz göreceksiniz ki hayatınıza yeni bir değer katmış olacaksınız ve daha canlı bir hayatınız olacak. Kültürünüz gelişecek, daha zengin bir iç dünyanız olacak ve yaşama sımsıkı sarılacaksınız. Hayallerinizi gerçekleştirmek için ufak da olsa adımlar atmaya başlayın. Zor gibi görünüyor olabilir ama bu sizin hayatınız ve zor gelse bile harcadığınız çabaya değecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.