Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov Ankara’da anıldı

Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov Ankara’da anıldı

Ankara İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Anadolu Mektebi tarafından organize edilen “Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov” programı yoğun katılımla gerçekleştirildi.

A+A-

Ankara İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Anadolu Mektebi tarafından organize edilen “Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov” programı yoğun katılımla gerçekleştirildi. Programa Ankara Atatürk Lisesi'nde gerçekleştirilen programa Tarım ve Köy İşleri Eski Bakanı ve Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü, Milli Eğitim Eski Bakanı Vehbi Dinçerler, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Halis Yunus Ersöz, Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, Vali Yardımcısı Ali Sözen, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Meral Altınkaya, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Tüzer, Kırgızistan Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, Türk Ocakları Şeref Genel Başkanı Nuri Gürgür ve Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, Anadolu Mektebi’nin Ankara’daki okullarını temsilen gelen okul idarecileri, öğretmen ve öğrencilerin katılımları ile Ankara Atatürk Lisesi Konferans Salonunda yapıldı.

cengiz-aytmatov-11.jpg

MEKTEP BİRÇOK İLDE FAALİYET GÖSTERİYOR

2012 yılında Tarım ve Köy İşleri Eski Bakanı Prof. Dr. Sayın Sami Güçlü 'nün Sakarya Üniversitesinde 12 kişilik bir öğrenci grubu ile başlattığı okuma faaliyeti bugün Anadolu Mektebi olarak Türkiye'nin birçok ilinde ve okulunda genişleyerek sürdürülüyor. Mustafa Kutlu, Tarık Buğra, Cengiz Aytmatov, Necip Fazıl Kısakürek, Nurettin Topçu ve Sezai Karakoç'un seçilmiş eserleri ile başlayan proje, 2016 yılında 7. yazar olarak belirlenen Mehmet Akif üzerine okumalar ile genişlemiş ve bu yazarlara her yıl bir yenisi daha eklenmiştir. Ankara Atatürk Anadolu Lisesi'nde de düzenlenen programın bu yılki konusu "Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov" olarak belirlenmiştir.

64 ÖĞRENCİMİZLE 91 OTURUM YAPILDI

Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü, “Dünyanın her yerinde, özelliklede bizim ülkemizde insan olmak çok önemlidir. Bir insan Anadolu Mektebi'ni bir ilçede başlatabiliyor ve oradan bir şehre yayabiliyor. Huzurunuzda teşekkür ediyorum. 14 lise ve bu Ankara’nın en önemli okullarından. Bu programın öğrencilere getirdiği olumlu izleri gördüm. Buna benzer 64 öğrencimizle 91 oturum yapıldı. Cengiz Aytmatov paneli her sene yeni katılan bir grup öğrenciyle yeniden gerçekleştirildi. Bir insan eğer değerlerini biliyor ve biriktiriyorsa o insanın topluma verebileceği şeyler büyür, büyür, büyür” değerlendirmelerinde bulundu.

KÜLTÜRÜNÜ TANIYAN NESİLLER YETİŞTİRELİM

Programda bir selamlama konuşması yapan Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar düşüncelerini "Çocuklarımıza kim olduklarını öğretmek zorundayız. Kültürünü tanıyan ve seven bir nesil, bu varlığı geliştirmek için mücadele edecek; kimliğini başkalarının gözüyle değil kendi gözüyle görecektir. Bir milleti millet yapan onun kültürel hafızasıdır. Hafızasını kaybeden toplumlar köksüz bir ağaç gibidir. Milli hafızayı gelecek kuşaklara aktaran en önemli kişiler, yaşadığı topraktan beslenmiş yazar ve şairlerdir. İşte bu sebeplerle gençlerimizin Türk edebiyatını okumaları çok önemlidir” şeklinde ifade etti.

cengiz-aytmatov-12.jpg

ERSÖZ: GENÇLİĞİMİZE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ

Programda Hacı Ömer Tarman Anadolu Lisesi öğrencisi Pelinsu Bozkuş, Demetevler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Tahira Azmat, Sincan Anadolu Lisesi öğrencisi Berfin Altıntaş, Mehmet Emin Rasulzade Anadolu Lisesi öğrencisi Aybike Orozbayev panelist olarak Cengiz Aytmatov'u ve eserlerini çeşitli yönleriyle ele alıp değerlendirmelerini sundular. Panele katılan öğrencilerin konuşmalarının ardından Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Halis Yunus Ersöz yaptığı değerlendirme konuşmasında, “Gençliğe önem veriyoruz ve bu sunum imkânlarını gençliğe vermeyi çok önemli buluyoruz” dedi. Programda kürsüye davet edilerek düşüncelerini paylaşan Milli Eğitim Eski Bakanı Vehbi Dinçerler ve Kırgızistan Büyükelçisi Sayın Kubanıçbek Ömüraliyev de bu programların Türk dünyası ve Türk kültürü için önemini ve değerini vurgularken bu projede emeği geçenlere teşekkürlerini ifade ettiler. Program Türk Dünyası Müzik Topluluğu Sanatçısı İrfan Gürdal’ın Türk dünyasından seslendirdiği eserlerle sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.