Genç Fikirler Ağı Projesi açılış töreni gerçekleştirildi

Genç Fikirler Ağı Projesi açılış töreni gerçekleştirildi

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek olan “Genç Fikirler Ağı Projesi Tanıtımı” ve proje kapsamında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi iş birliğiyle gerçekleştirilecek olan “Teorik Uygulamalı Proje Yazma Eğitimi” açılış progr

A+A-

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek olan “Genç Fikirler Ağı Projesi Tanıtımı” ve proje kapsamında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi iş birliğiyle gerçekleştirilecek olan “Teorik Uygulamalı Proje Yazma Eğitimi” açılış programı, Gazi Konser Salonunda yapıldı.

YOĞUN KATILIM OLDU

Programa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Buluç, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Harun Fatsa, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Selvi, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Çalışkan, Proje Koordinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Salih Şahin, Genel Sekreter Yardımcısı Raşit Yıldırım, öğretim üyeleri, konuklar ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşı'nın okunması ile başlayan açılış töreni; Gazi Üniversitesi akademisyenleri Doç. Dr. Bilgehan Sonsel'in viyola ve Arş. Gör. Dr. Çağla Serin Özparlak'ın piyano dinletisi ile devam etti. Ardından, Strateji Geliştirme ve AR-GE Birimi'nden sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Mehmet Çalışkan'ın konuşmalarına, Genç Fikirler Ağı Projesi tanıtım videosu eşlik etti.

genc-fikirler1.jpg

Sonrasında; Gazi Üniversitesi Proje Koordinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Sayın Prof. Dr. Salih Şahin, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Selvi, Ankara İl Müdürü Harun Fatsa ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Buluç'un projenin önemine değindikleri konuşmaları ile devam eden tören akademisyen eğitmenlerin ve atölye rehber öğretmenlerinin takdimiyle son buldu.

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Genç Fikirler Ağı Projesi ile var olan insan kaynağını zengin öğrenme ortamları ve proje tabanlı öğretim yöntemleriyle desteklemeyi amaçlıyor. Öğretmenler, alanında uzman akademisyenlerden alacakları 5 günlük teorik ve uygulamalı proje yazma eğitimiyle özgün ve yenilikçi fikirlerini projeye dönüştürebilecek.

Programın açılış konuşmasını yapan Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Buluç, “Bugün hep birlikte açışını yaptığımız “Genç Fikirler Ağı Projesi” ile proje okullarının ve (BİLSEM) Bilim ve Sanat Merkezlerinin ulusal proje yarışmalarına katılımında nitel ve nicel artışın sağlanması için öğretmen ve öğrenci yeterliklerini arttırıcı eğitimlerin planlanması ve uygulanması amaçlanmaktadır” dedi.

“Bu proje Cumhurbaşkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı, On Birinci Kalkınma Planı, Millî Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi, Millî Eğitim Bakanlığı ve Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü 2019-2023 Stratejik Planlarında belirtilen hedeflere ulaşılması bakımından önem arz etmektedir” diyen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Buluç, “Genç Fikirler Ağı Projesinin pilot çalışmasının Ankara genelinde bulunan proje okullarıyla, bilim ve sanat merkezleri ile gerçekleştirileceğini” söyledi.

BİLGİYE ULAŞMAK KOLAY

Açılışta konuşan Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Harun Fatsa ise, “Bilgiye ulaşmanın oldukça kolaylaştığı günümüzde eğitimciler olarak amacımız, öğrencilerimizi bilgiye zamanında ulaşabilen, karşılaştığı problemlerin çözümünde ulaştığı bilgiyi kullanabilen, ürettiği yeni bilgi ile kişisel ve toplumsal fayda sağlayabilen bireyler olarak yetiştirmektir” dedi.

“Çağı yakalamak ve ötesine geçmek için bilgiyi öğretmek yerine öğrenmeyi öğretmenin gerekliliği hepimiz tarafından kabul edilen bir gerçektir” diyerek konuşmasını sürüden Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Harun Fatsa, “Müdürlük olarak okullarda proje tabanlı öğrenme yöntemini yaygınlaştırmak istediklerini” söyledi.

Proje çalışması yapan öğrencilerin kendi öğrenme sürecinin sorumluluğunu üstlendiğine dikkat çeken Harun Fatsa, “Haziran 2021-Haziran 2024 tarihleri arasında, proje okullarımız ve Bilim ve Sanat Merkezlerimizle yürütülmesi planlanan Genç Fikirler Ağı Projesiyle ulusal proje yarışmalarına katılımda nitel ve nicel artışın sağlanması amaçlanmıştır” diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Harun Fatsa, konuşmasını şöyle tamamladı: “Genç Fikirler Ağı Projesi faaliyetleri kapsamında Müdürlüğümüz ve Gazi Üniversitesi iş birliğiyle Teorik ve Uygulamalı Proje Yazma Eğitimi planlanmıştır. Eğitimlerin başarılı geçmesini diler, iş birlikleri için Gazi Üniversitesinin kıymetli yöneticilerine, akademisyenlerine ve katkı sağlayan herkese teşekkür ederim” dedi.

genc-fikirler.jpg

Gazi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Selvi ise, “Genç Fikirler Ağı Projesi; Ankara İl Millî Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğü koordinasyonu ve Üniversitemiz Gazi Eğitim Fakültesi iş birliğinde Ortaöğretim Şube Müdürlüğü, Mesleki ve Teknik Eğitim Şube Müdürlüğü, Din Öğretimi Şube Müdürlüğü ve Özel Eğitim ve Rehberlik Şube Müdürlüğü’nün ortak çalışmasıyla; 21.06.2021-30.06.2024 tarihleri arasında yürütülecektir” dedi.

Projenin pilot çalışmasının Ankara ili genelinde bulunan proje okulları ve Bilim ve Sanat Merkezleri ile gerçekleştirileceğinin altını çizen Prof. Dr. Mahmut Selvi, “Bu projede; proje okullarının ulusal proje yarışmalarına katılımında nitel ve nicel artışın sağlanması için öğretmen yeterliklerini arttırıcı eğitimlerin planlanması, uygulanması amaçlanmaktadır” diye konuştu.

Gazi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Selvi’den sonra konuşan Gazi Üniversitesi Proje Koordinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Salih Şahin, “Genç Fikirler Ağı Projesinin en temel iki öğesi bulunduğunu belirterek sözlerime başlamak istiyorum. Bunlardan birisi öğretmen diğeri ise projedir. Projemizin bu kapsamda hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bildiğiniz gibi özellikle geçen yüzyılın 2. yarısından itibaren hemen her alanda çok hızlı bir değişim ve dönüşüm yaşanmaktadır. Bu değişim ve dönüşümden eğitim öğretim süreçleri de payını almaktadır” dedi.

Açılışta son sözü alan Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Çalışkan ise, “Genç Fikirler Ağı Projesi üç yıl sürecek olup amacımız okullarımızdaki proje sayısını hem nitel hem de nicelik olarak artırmaktır” dedi. Dünyanın şu anda 21. yüzyılı yaşadığını anımsatan Mehmet Çalışkan, Genç Fikirler Ağı Projesinde yedi beceri bulunduğunu ifade etti. Proje tabanlı öğrenmenin 21. yüzyıl için büyük önem arz ettiğine dikkat çeken Mehmet Çalışkan, proje hazırlayan öğrencilerin önemli beceriler elde ettiğini kaydetti.

Genç Fikirler Ağı Projesi ile okullarda yaşanan tüm sorunlarda öğrenci ve öğretmelerin yanında olmaya çalışacaklarını belirten Mehmet Çalışkan, proje kapsamındaki eğitimlerin yılsonuna kadar süreceğini ifade etti. Açılış konuşmalarının ardından, Genç Fikirler Ağı Projesi kapsamında gerçekleştirilecek olan eğitimlere geçildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.