Gençler Trafik Güvenliğini tartıştı

Gençler Trafik Güvenliğini tartıştı

Ankara’da başlayan “Trafik Güvenliği” isimli Erasmus plus Gençlik değişimi projesi, Türkiye, Gürcistan, İspanya, İtalya ve Romanya ortaklığında 40 katılımcı ile birlikte yapıldı.

A+A-

Ankara’da başlayan “Trafik Güvenliği” isimli Erasmus plus Gençlik değişimi projesi, Türkiye, Gürcistan, İspanya, İtalya ve Romanya ortaklığında 40 katılımcı ile birlikte yapıldı.

18-30 yaş arasındaki gençlerin katıldığı ve birbirlerinin kültürlerini öğrenerek trafik güvenliği ilgili çeşitli toplantı, grup çalışmaları ve seminer gibi etkinliklerin yapıldığı projede aynı zamanda tıp fakültesi öğrencisi olan Romanyalı katılımcıların bir araç kazasında yaşanan olası durumlarla ilgili yaptıkları ilk yardım etkinliği projeye damgasını vurdu. Uygulamalı olarak yapılan ilk yardım etkinliğinde, kaza anında bir kazazedenin nasıl kurtarılması gerektiği, hangi ilk yardım faaliyetlerinin yapılacağı ve güvenlik önlemlerinin nasıl alınacağına dair simülasyon uygulamaları gerçekleştirildi.

Hitit Motosiklet Kulübü Proje Topluluğu’na ait projede topluluk üyeleri ev sahibi takım olarak yer almış ve bir yandan etkinlikleri gerçekleştirirken bir yandan da diğer ülkelerden gelen misafirleri ağırlayarak Ankara’nın turistik yerlerini gezdirmişlerdir. Özellikle Anıtkabir, Hamamönü, Ankara Kalesi ve Kocatepe camiine hayran kalan katılımcılar etkinliklerin yorgunluğunu Avrupa’nın en büyük tematik parkı olan Wonderland (Anka Park) giderek atmışlardır.

Zift hayat Boyu Öğrenme ve Eğitim Derneği’nin destek verdiği proje, Zift Derneği liderlerinden Nuri BİLİRGEN ve dernek başkanı Av.Barış BAYTOK tarafından yönetilmiştir. Proje sahibi Hitit Motosiklet Kulübü Proje Topluluğu’na ve katılımcılarına Trafik Güvenliği ile ilgili kanuni ve idari sorumluluk ile cezalandırma hakkında bilgi veren Av.Barış BAYTOK, Türkiye’de trafik güvenliğini tehlikeye sokmanın sadece idari para cezasıyla cezalandırılmadığını aynı zamanda bu davranış şeklinin Türk Ceza Kanunu’nun 179. ve 180.maddelerine göre 3 aydan 2 yıla ve 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırmaya neden olabileceğini belirtmiştir.

Zift Derneği liderlerinden Nuri BİLİRGEN ise projede trafik işaretlerinin ne anlama geldiğini, araçlar ve motorsikletler için hız sınırlarını, bu hız sınırlarının ana yol ve şehir içi ayrımlarını, motorsiklet kullanılırken gerekli olan malzemelerin neler olduğu gibi konularla ilgili yapılan etkinliklerin gelecek neslin eser sahibi olan gençler tarafından ilgiyle karşılandığını ifade ederek, trafik güvenliği ile ilgili yapılan bu projede aynı zamanda katılımcıların birbirlerinin deneyimlerinden faydalanarak kaynaştıklarını ve böylece ülkeler arasındaki ön yargı duvarlarının yıkılarak farkındalık kazandıklarını belirtmişlerdir.

21 Temmuz 2019’da başlayan ve iaşesi Türk Ulusal Ajansı tarafından sağlanan Trafik Güvenliği isimli proje başkentimiz Ankara’da hoş bir seda bırakarak 29 Temmuz’da sona ermiştir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.