Hackathon Teknoloji etkinliğinde öğrenciler bir araya geldi

Hackathon Teknoloji etkinliğinde öğrenciler bir araya geldi

OSTİM Teknik Üniversitesi Proje Geliştirme ve Yönetim Ofisi Koordinatörlüğünde Hackhaton etkinliği gerçekleştirildi. Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Biyomedikalde Yeni Ufuklar Projesi’ kapsamında düzenlenen etkinlikte sorunlara çözüm arayan

A+A-

Hackathon teknoloji etkinliği kapsamında öğrenciler, OSTİM Teknik Üniversitesinde 2 gece 3 gün boyunca kapanarak yarışmayı kazanmak için hazırlandı. Etkinliğin son günü projelerini mentörlerine sunan öğrenciler törenle ödüllerini aldı.

Biyomedikalde Yeni Ufuklar Projesiyle (BİYEP) Ankara’nın yüksek katma değer ve teknoloji odaklı ekonomik yapısının güçlendirilmesine yönelik olarak Biyomedikal Cihaz Teknolojileri alanında mesleki eğitimin desteklenmesi ile Ankara’da girişimcilik ve yenilikçilik ekosisteminin güçlendirilmesine katkıda bulunulması amaçlanıyor.

Hackathon Sorunlara Çözüm Buluyor

Hackathon, son yıllarda giderek yaygınlaşan bir teknoloji etkinliğidir. Bir soruna çözüm bulmak için yarışma usulü ile düzenlenir. Ülkemizde pek çok meslek grubundan insan Hackathonlarda yer alarak kendini geliştirme fırsatı buluyor. Hackathonu düzenleyenler açısından bir sorunun çözümüne ulaşmasını sağlamak için hackathon yapılır. Bu sayede soruna çözüm üretmek ve farklı yollardan nasıl çözüm bulunabilir görmek mümkün oluyor.

Katılımcılar açısından da kendini geliştirme, yaratıcı çözümler üretme ve yapabileceklerini görme gibi kişisel tatminleri sağlamanın yanı sıra, stres altında çalışma gibi konuları da test etmeyi sağlar. Üstelik katılımcıların, adını duyurma ve ödül kazanma ihtimali de hackathonlara katılım nedenleri arasında yer alır.

Hackathon yarışmaları, bir ürünün iyileştirilmesi, geliştirilmesi, marka ya da şirket tanıtımı yapılması amacı ile iş ve staj başvuruları sürecinde de gerçekleştirilebilir. Katılımcılar, kendi kişisel tatminlerini gerçekleştirirken aynı zamanda adını duyurma ve ödül kazanma imkânı da bulabiliyor. Düzenleyenler ise, sorunlara yaratıcı ve pratik çözümler üretme, farklı bakış açılarını değerlenme şansı elde ediyor. Bu yarışmalara isteyen herkes hackathon’un yapıldığı alan ve belirlenen diğer limitler içinde kalmak şartı ile katılabilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.