Korece Ankara’dan sorulur

Korece Ankara’dan sorulur

Ankara Üniversitesi, Kore Kültür, Spor ve Turizm Bakanlığı tarafından dünyada en başarılı Korece öğretimi yapan kurumlardan biri seçildi.

A+A-

Kore’de düzenlenen törende konuşan Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş, “Biz de burada, Kore’deki şubemizde Türkçe eğitim veriyoruz” dedi.

Kore Kültür, Spor ve Turizm Bakanlığı tarafından Kore’de gerçekleştirilen törende Litvanya, Çin, Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerin de aralarında bulunduğu 8 ülkeden 8 üniversite bu başarı ödülüne layık görüldü. Törene Ankara Üniversitesi’ni temsilen Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş ve Kore Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ertan Gökmen katıldı.

REKTÖR 8 ÜLKEYİ TEMSİLEN KONUŞTU

Kore Kültür, Spor ve Turizm Bakanlığı yöneticileri, törende uluslararası 8 üniversiteyi temsilen konuşma yapması için Rektör Erkan İbiş’i kürsüye davet etti. Başarı ödülünü alan Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş konuşmasında, Türkiye ile Kore arasındaki bağların çok eskiye dayandığını, iki ülke arasındaki kültürel ilişkinin çok çeşitli ve kuvvetli olduğunu söyledi. Bunların en canlı örneğinin de Korece dili öğrenimi olduğunun altını çizen Rektör Erkan İbiş, “Toplumun her kesimine Korece eğitim verebiliyoruz. Türkiye’de Ankara Üniversitesi TÖMER bünyesinde faaliyet gösteren Sejong Enstitüsü gibi Ankara Üniversitesi’nin de Kore’de bir şubesi bulunmaktadır ve o şubede Korelilere yabancı dil olarak Türkçe eğitimleri verilmektedir” diye konuştu.

DÜNYADA ENDER ÜNİVERSİTELERDEN BİRİ

Ödül ile ilgili bir açıklama yapan Prof. Dr. Ertan Gökmen ise ödülün alınmasındaki temel etkenin 2010’da kurulan ‘Kore Kültür Bakanlığı Sejong Enstitüsü’ olduğuna işaret etti. Gökmen, “Sejong Enstitüsü, Korece’yi yabancı dil veya ikinci bir dil olarak öğrenmek isteyen kişilere Korece öğreten ve bu kişileri Kore kültürü hakkında bilgilendiren bir kurumdur. Enstitü; Kore Hükümeti Kültür, Spor ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenir. Üniversitemiz de hem kendi anabilim dalımız hem de Sejong Enstitüsü aracılığıyla Dünyada bu anlamda Korece eğitimi veren birkaç üniversiteden biri konumundadır” dedi.

KORE İÇİN İLK ANABİLİM DALI

Ankara Üniversitesi Kore Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, 1989’da kurularak Türkiye’de Kore alanındaki araştırmaların yapıldığı ilk Anabilim dalı olma özelliğini taşıyor. Anabilim Dalının daha önce 10 öğrenci olan kontenjanı 2006’dan itibaren kademeli olarak artış gösterdi ve 40 öğrenciye yükseldi. Anabilim Dalında Kore dili, Kore edebiyatı, Kore tarihi ve Kore kültürü alanlarında araştırmalar yapılıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.