OSTİM Teknik eğitime start verdi

OSTİM Teknik eğitime start verdi

Sanayi Dünyasının Üniversitesi OSTİM Teknik Üniversitesi 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Akademik Açılış Töreni TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit'in ilk dersi vermesiyle gerçekleştirildi.

A+A-

Sanayi Dünyasının Üniversitesi OSTİM Teknik Üniversitesi 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Akademik Açılış Töreni TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit'in ilk dersi vermesiyle gerçekleştirildi.

"Bilimsel Araştırma Sonuçları: Ankara'nın Estetik Su ile Yeniden Tanışması" lansmanın da yapıldığı törene, Yargıtay Onursal Birinci Başkanvekilliği Abdülhalik Yıldız, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, ATO Başkan Yardımcısı ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, MÜSİAD Ankara Başkanı Hasan Fehmi Yılmaz, Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, MEKA Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaybal, KOSGEB Eski Başkanı Erkan Gürkan katılım sağladı.

Akademik yılın açılış konuşmasını yapan OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, 2020 yılı Mart ayından beri Covid-19 salgını nedeniyle hayatımızın pek çok alanında büyük değişimler yaşadığımızı ve en önemli değişiminde eğitim öğretim alanında olduğunu vurguladı. Güçlü altyapı sayesinde pandemi döneminde uzaktan eğitime geçen ilk üniversite olduklarını ifade eden Yülek, bilimsel üretim mekânlardan bağımsız olarak gerçek/sanal her ortamda çalışmaya devam etmeyi sürdürdüklerini belirtti.

2.jpeg

OSTİMTECH Modelimizin Olumlu Sonuçlarına Şahitlik Ettik

Prof. Dr. Murat Yülek, “Sürecin başından beri uzaktan eğitimi okulumuzda en verimli ve başarılı şekilde sürdürmüş olsak da yüz yüze eğitimin yerinin doldurulamaz olduğunu bugün sizleri gördüğümüzde bir kez daha anlıyoruz. Şimdi yeniden başlamanın heyecanıyla kapılarımızı açıyoruz.  Elbette fiziki önlemlerin yanı sıra akademik ve uygulamalı eğitim altyapı hazırlıklarımız da tamamlanmış durumda. 3. nesil, girişimci ve yenilikçi bir üniversite anlayışıyla geliştirdiğimiz OSTİMTECH modelimizin, geride bıraktığımız bir yılda büyük oranda olumlu sonuçlarına şahitlik ettik. Kuruluş felsefemizin temelinde yer alan değer yaratma ve uygulama temelli eğitimler ile modelimizi güçlendirdik. Gençlerimizin yalnızca bilgi ve becerisini değil bilgiyi uygulayabilme imkânlarını arttırarak, değerlerle donatılmış öğrenciler yetiştirdik ve yetiştirmeye devam ediyoruz. Elde ettiğimiz kazanımlar bizlere bu yolda kararlılıkla ilerlememiz gerektiğini gösteriyor. Öğrenci sayımız bir yılda iki katına yükseldi. Türkiye’de en fazla yabancı öğrenci başvurusu alan üniversiteler arasına girdik.  Genç bir üniversite olarak nitelendirilsek de kısa zamanda elde ettiğimiz ulusal ve uluslararası başarılarla her geçen gün daha da güçleniyoruz. Geliştirdiğimiz bu modelle her anlamda yetkin, yetenekli, nitelikli; adalet, akıl, ahlak ve adapla donatılmış gençler yetiştirmek ve ülkemizin gelişmesine katkı sağlamaya devam etmek istiyoruz.” şeklinde düşüncelerini ifade etti.

Eğitim Ordumuzun Birçok Şeyi Değiştirebileceğine İnanıyoruz

Dünyanın 59 ülkesinden, Türkiye’nin 69 vilayetinden bizim Üniversitemizi tercih ederek aramıza katılan değerli gençler, onları yetiştiren Üniversitemizin değerli akademik ve idari personeli, değerli misafirler, hepiniz hoş geldiniz diyerek sözlerine başlayan OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Orhan Aydın, 2021-2022 Akademik Yılı’nın herkes için hayırlı olmasını diledi.

OSTİM Vakfı’na, OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’ne ve Üniversitenin kuruluşundan bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Aydın, “biz sıradan bir eğitim-öğretim kurumu olmak istemiyoruz. Biz sorumluluk sahibi olan bir kurum olarak öğrencilerimizi, öğretim elemanlarımızı, çalışanlarımızın yeni dünya düzeninin gerekliliklerine uyum sağlayabilecek nitelikte insanları yetiştirmek üzere aşırı çaba gösteren bir ekip olarak görmek istiyoruz. Dünyayı yaşanabilir hale getirmek için de eğitim ordumuzun birçok şeyi değiştirebileceğine inanıyoruz” dedi.

Akademik Yılın İlk Dersini TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit Verdi

Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, ilk derste öğrencilere öğrenmeye kendilerinden başlamalarını tavsiye ederek deneyimlerini paylaştı. Bilginin her zaman değerli olduğuna vurgu yapan Akşit, azimin, inancın ve çalışmanın zor şartları mümkün kılacağını ifade etti. Son olarak TEI’de gerçektirilen projelerinden bahseden Akşit, öğrencilere sürekli kendileriyle yarışmalarını söyleyerek, kendilerine güven duymalarının önemli olduğunun altını çizdi.

4-001.jpeg

"Bilimsel Araştırma Sonuçları: Ankara'nın Estetik Su ile Yeniden Tanışması"

Akademik Açılış Törenin ikinci yarısında gerçekleştirilen "Bilimsel Araştırma Sonuçları: Ankara'nın Estetik Su ile Yeniden Tanışması" lansmanında konuşmalarını gerçekleştiren OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, “Kadim şehrimizin başkent Ankara’nın suyla yeniden tanışması gerekiyor. Bu konuda biz üniversite olarak bir farkındalık ön çalışması yaptık. Ankara'nın su altyapısı, estetik su diyoruz ona yani ihtiyaç suyu değil de estetik su. Bununla ilgili güzergâhları çıkarttık hangilerinin üstü açılabilir, açmak için ne yapmak lazım? Bunun dışında Ankara'nın eski su kültürüne geri dönmesi için neler yapılması gerekir diye üst seviye bir çalışma yaptık.” dedi.

Etimesgut Belediyesinin bu çalışmaya destek verdiğini ifade eden Yülek, çalışmaya dair düşüncelerini almak üzere Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel’e sözü verdi.

Ankara’da doğup büyüdüğünü vurgulayan Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, “Dünyada başkentlerin ortalardan, kenarlardan sular akar ama Ankara’mızda böyle bir şey yok. Biz de akan suları kapatmışız. Acaba gerçekten hedefi insan olan, insanı hedefe koyan eğitimler çalışmalar yapsaydık Ankara'nın bugüne kadar derelerini, çaylarını, akarsularını kapatan veya bunlar etrafında bir iyileşmeyi gerçekleştirseydik nesillerden hangisini yetiştirebilirdik? Biz genelde tercihimiz Ankara'nın çaylarını, derelerini kapatmışız ve bugün de açacağız diye uğraşıyoruz.” dedi.

Ankara'yı sevdiğini belirten Demirel, “yapılacak bir şey varsa taşın altına elimizi koyalım istedik. Biz bu çalışmaya katkı sağladık ama esas işin sahibi üniversitemiz. Ankara'da bazı derelerin açılması bu derelerin etrafında gerçekten yaşam alanlarının oluşturulması Hepimizin arzusudur.” şeklinde ifade etti.6-003.jpeg

Dünyada Deresi Olmayan Tek Başkent: Ankara

Dünyada deresi olmayan tek başkentin Ankara olduğunu belirten Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, “dünya başkentlerinin tamamı derelerin etrafında, bizim böyle bir şansımız olmadı. Başka şansızlıklarımız da var tabi, tarihi merkezi olmayan dünyadaki tek başkentimiz. Toplam arazisinin %97'sini boş bırakıp % 3'ünde, sürekli kente karşı suç işleyip yüksek binalar dikip birbirimizi nefessiz bırakıyoruz. Başkentimiz Cumhuriyetin ilk dönemlerinde Mustafa Kemal Atatürk'ün yarışmalarla planladığı bir kent. %3’lük alana sıkışmış olan bir kent mimarisi dereleri affeder mi? Elbette affetmez. Tamamının üzerine de çöreklenen bir kent mimarisi, peki uzun vadede ne olur?  Biz bu dereleri açmayı konuşmazsak dereler kendini açar.

Bu çalışmayı Z kuşağı diye tanımlanan nesil, bizden çok daha duyarlıdır, kente karşı işlenen suçlara ve kentin geleceğine gelecek yüzyılın sorunlarını iyi bir deneyim paylaşımı ile bu konuda bir farkındalık oluşturur. Dereleri açmanın, kentin nefes almasının, mimar yaklaşımımızın tartışılması gerektiğini kentteki dezavantajlı bölgelerle eğitimli bölgelerinin aynı anda itiraz edeceği bir kent oluşturmazsak 6 milyonluk nüfusuyla yüzde üçlük araziye sıkışmış olan bir kent tarihi bir bedel ödeyecek.  Bu felakette o gün hayatta olmamak bizi kurtarmayacak.” şeklinde ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.