Songül Dündar: Fuarda gördüğüm ilgiden memnun kaldım

Songül Dündar: Fuarda gördüğüm ilgiden memnun kaldım

14. Ankara Kitap Fuarı, çok sayıda özel yayınevinin yanı sıra şair ve yazarları da ağırladı. Fuara her yıl katılan ve kitapları büyük ilgi araştırmacı şair yazar Songül Dündar fuarda okurlarıyla buluşup hem hasret giderdi hem de kitaplarını imzaladı.

A+A-

Geçen hafta sona eren Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium’da kitapseverlere kapılarını açtığı 14. Ankara Kitap Fuarı, çok sayıda özel yayınevinin yanı sıra şair ve yazarları da ağırladı. Fuara her yıl katılan ve kitapları büyük ilgi araştırmacı şair yazar Songül Dündar fuarda okurlarıyla buluşup hem hasret giderdi hem de kitaplarını imzaladı.

KİTAPLARINI İMZALADI

Araştırmacı şair yazar Songül Dündar, 14. Ankara Kitap Fuarı’nda İLESAM Standı’nda okurları ile buluştu. Dündar, yoğun ilgi gören fuarda, kitaplarını imzalayıp, standı ziyaret eden okurlarıyla bol bol sohbet etme imkânı buldu. Araştırmacı Yazar Dündar’ın fuar hakkında ki görüşleri “Katılımcıların tamamı, eğitim düzeyi ve insan ilişkileri bakımından oldukça üst seviyedeydi. Bunu her anlamda söyleyebilirim. Gerek komşuluk ilişkileri, gerek çevre temizliği, gerek ziyaretçi ilişkileri, gerekse örnek davranışlar bakımından; bir kitap fuarına yakışır düzeydeydi. Katılımcıların ve yazarların kendi aralarındaki diyalogları ise çok güzeldi ve görülmeye değerdi” dedi.

songul1.jpg

FUARDA HER YAŞTAN ZİYARETÇİMİZ VARDI

Songül Dündar “Benim izlediğim kadarıyla, bu yıl her yaş grubundan ziyaretçilerimiz oldu. 90 yaş üstü ziyaretçilerimiz bile vardı. Okudukları sayısız kitapları kütüphanelere bağışladıklarını gururla anlattılar. Okurların bu davranışları diğer okurlarımıza da örnek olacaktır. Öğrenciler hafta içi öğretmenleriyle, hafta sonlarında aileleriyle fuarı ziyaret ettiler. Yetişkin ziyaretçiler ise; Öyle laf olsun diye gelmemişlerdi. Çok ilgililerdi. Adeta, ceplerindeki parayı sıfırlayıncaya kadar kitap almışlardı” dedi. Dündar, son yazmış olduğu “Hingilleme (Terekeme Fıkra Ve Gülmeceleri)” kitabının fuarda ve sosyal medyada gördüğü yoğun ilgiden çok memnun kaldığını” ifade etti.

ZİYARETÇİ SAYISININ AZLIĞI BİZLERİ ÜZDÜ

Kadınının toplumsal açmazlar karşısındaki olağanüstü mücadelesini anlatan  “Savaşların Kadını” romanı “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”nde annelerimize, kadınlarımıza armağan olarak beni dahi şaşırtacak şekilde imzalatıldı. Beni asıl mutlu eden; “Kadınlarımızın okuması toplumun okumasıdır.” Çünkü: Kadın anadır, kadın eştir, kadın toplumun her ferdini yetiştiren adı konulmamış öğretmenidir. Daha sonra, yazarımız Songül Dündar sözlerine şöyle devam etti “Okurlarımız ve tüm ziyaretçiler oldukça nazik ve zariflerdir. Biz yazarlara karşı tavır, davranış ve konuşma şekilleri oldukça saygılı ve seviyeli bir düzeydeydi. Bunu çok önemsedim. Yazara saygı gösteren fuar ziyaretçisi, “Gerçek Okuyucu” profilini yansıtmaktaydı. Ancak; önceki fuarlara göre ziyaretçi sayısında azalma görüldü. Genel kanı; muhtemelen dünyadaki “Corona virüsü” ve içinde bulunduğumuz olumsuz koşullar şeklindedir” diyerek, sözlerini tamamladı.

SONGÜL DÜNDAR KİMDİR?

Kars'ın Merkez Dikme Köyü’nde 1955 yılında doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokulu ve liseyi; Kars Cilavuz İlköğretmen okulunda okudu. Öğretmen okulundaki başarısından dolayı, Ankara Yüksek Öğretmen Okulu'na seçildi. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nden kimya öğretmeni olarak mezun oldu. Öğreniminin devamında, Ankara Üniversitesi Kimya Yüksek Mühendisliği Bölümünü bitirdi, ancak öğretmenlik mesleğini tercih etti. İlerleyen yıllarda Anadolu Üniversitesi Adalet Yüksek Okulunu da bitirdi. Ankara/Hasanoğlan Öğretmen Okulu, Ankara/Mustafa Kemal Lisesi ve Ankara /Ayrancı Lisesi’nde kimya öğretmeni olarak görev yaptıktan sonra, emekli oldu. Öğretmenlik mesleğinin yanı sıra yazarlık vasfını da kullanan Songül Dündar; öykü, roman ve araştırma türünden kitaplar yazıp yayımlamıştır.

Yayımlanan Kitapları;

“ŞOFÖR AGA” Öykü,

 “SAVAŞLARIN KADINI” Roman,

“CEZO GARDAŞ” Roman,

“DAMLADAN DERYAYA”/ Dündar Meclisinde Atışmalar/Araştırma, Derleme, İnceleme,

“HİNGİLLEME” Terekeme/Fıkra ve Gülmeceleri,        

“BİZİM ELLER/ Âşık Selahattin Dündar Şiirleri,

“YARALARIM/Öğretmenin Gözyaşları”Roman

Yazar, kitaplarının tamamında Halk Kültürü Araştırmalarına ve Halk Kültürüne ağırlıklı olarak yer vermiştir. Romanlarındaki akış yoğunluğu, “Halk Kültürü” ile bezenmiştir. “Damladan Deryaya” adlı Araştırma ve İnceleme kitabı Âşıklık Geleneğindeki “Atışma Geleneğine” çok önemli bir hizmet olarak seçkin yerini almıştır.

Yazar, Türk Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu tarafından 2016 yılı “Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülü”ne layık görülerek  “Plaket” ve “Onur Belgesi” ile ödüllendirilmiştir.

“Dünya Âşıklar Şairler Yazarlar Derneği” tarafından, “Atışma Geleneğine Hizmet Ödülü” adı altında bir “Plaket” ve “Onur Belgesi” ile ödüllendirilmiştir.

“Şoför Aga” Öykü kitabı, yayımlandığı yıl, TRT tarafından haftanın kitabı seçilmiştir.

Songül Dündar, “Kültür Çağlayanı” dergisinin ve “Aşıkça” dergisinin yazı kurulundadır. Birharf Nesir Yarışmasının 2011 yılından beri jüri üyeliğinde bulundu.     

  Aynı zamanda şair olan Songül Dündar; araştırmacı, öykü, roman yazarlığının yanı sıra Kars Ölçek Gazetesi, Serhat Birikim Gazetesi, Foça Haber, Kafkas Haber ve birçok internet sitesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. Bugüne kadar 400’e yakın makalesi yayımlanmıştır.

Kültür Çağlayanı Dergisi, Kültür Nehri Dergisi, Azerbaycan’ın Sesi Dergisi,  İLESAM Dergisi, Yeniden İmece Dergisi ve Aşıkça Dergisi’nde makaleleri, öyküleri, araştırma yazıları yayımlanmaktadır.

Çeşitli konularda akademik konferanslar vermiştir. Çok sayıda TV ve radyo programlarına katılmıştır.

Songül Dündar’ın edebî yazılarına, şiirlerine birçok ansiklopedilerde yer verilmiştir. En kapsamlı olanları, "Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi” ve “İLESAM” Ansiklopedisidir. “Türk Şeirinde Eşq” ansiklopedisinde “Aşk Benliğimdir” şiiri ve “Türk Uşaq Edebiyyatı” Antolojisinde “Küçük Prens” adlı masalı Azerbaycan Türkçesi’ne çevrilmiştir. “Vatan Konulu Şiirler Antolojisi”nde “Vatan” adlı şiiri Türkçe ve İngilizce olarak yayımlandı.

Songül Dündar, sosyal yönden de etkin bir yazardır. Görev aldığı Sosyal Toplum Kuruluşları şöyledir: “Ankara Azerbaycan Evi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi”, İLESAM  “İlim ve Edebiyat Eserleri Sahibi Meslek Birliği Radyo- TV ve Yayın Kurulu Üyesi”, Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu(HAKAK) üyesi ve “Dünya Söz Akademisi Derneği” (DÜSA) üyesi, “KAI Serhatlılar Birliği Danışma Kurulu Üyesi…”

Yazar; evli ve iki çocuk annesi olup, kitaplarının danışmanlığını yapan eşi; Halk Ozanı ve Halk Kültürü Araştırmacısı olan Âşık Selahattin Dündar, kendisi gibi öğretmendir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.