Uzaktan eğitim dersleri başladı

Uzaktan eğitim dersleri başladı

Yeni tür Koronavirüs salgınının yayılmasını engellemek için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından alınan kararla uzaktan eğitim, TRT-EBA TV ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden başladı.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından alınan karar ile korona virüsü nedeniyle okulların tatil edilmesinin ardından öğrenciler ilk derslerini EBA televizyondan işledi. Muş'ta eğitim öğretim gören öğrenciler, aileleriyle birlikte Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un saat 09.00'da EBA TV'de işlediği ilk ders ile televizyon karşısına geçti. Korona virüsü tedbirleri kapsamında 16 Mart 2020'de okulların tatil edilmesi ile bugün televizyon başına geçen öğrenciler, derslerini TRT-EBA'dan takip etti. Evde okul ortamı oluşturan aileler, masa ve sandalye kurarak öğrencilerin rahat bir şekilde ders işlemelerine olanak sağladı. 

Uzaktan eğitim ile evde EBA-TV'den ilk dersini izleyen öğrencilerden Mustafa Yıldırım, “Erkenden kalktım ilk dersi izliyorum. Derslerimden geri kalmadım. Şimdi ders yapıyorum. Televizyon karşısında uzaktan eğitim ile ders dinliyorum. Okullar tatil olduktan sonra ilk dersimi EBA-TV'den dinliyorum. Annem sabah erken bizi kaldırdı, üstümüzü giydirdi, salona masa kurdu, sandalye koydu. Bizde şimdi ders dinliyoruz” dedi.

ÜNİVERSİTELERDE DE DİJİTAL, UZAKTAN EĞİTİM

Yüksek Öğretim Kurumunun (YÖK) 'dijital, uzaktan eğitim' ile öğretime devam etme kararının ardından, korona virüs nedeniyle ara verilen eğitim öğretime uzaktan eğitim sistemiyle devam ediyor.
Yürüttüğü eğitimde dijital dönüşüm çalışmaları çerçevesinde, üniversitede dönemde açılan bine yakın dersin büyük bir çoğunluğunu Çevrimiçi Öğrenme Ortamı (Sakai CLE) destekli öğrencilerine açan Yaşar Üniversitesi, 23 Mart’tan itibaren çevrimiçi ve çevrimdışı öğrenme ortamıyla eğitimine devam ediyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs sebebiyle üniversitelerde bir hafta ara verilen eğitimler, YÖK’ün 'dijital, uzaktan eğitim' ile öğretime devam etme kararının ardından uzaktan eğitimlerle sürecek. Açık ve Uzaktan Öğrenme Uygulama ve Araştırma Merkezi ile hayata geçirdiği eğitimde dijital dönüşüm çalışmaları çerçevesinde, uzun zamandır mevcut derslerin büyük bir kısmında ders içeriklerini ve kaynaklarını Sakai CLE ile öğrencilerine sunan Yaşar Üniversitesi, eğitim öğretime bu sistem üzerinden devam edecek.

"Dijital dönüşüm altyapımızı tamamladık"
Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer, öğrenenlerin tüm öğrenme süreçlerini tek bir yerden yönetebilecekleri öğrenme ortamını uzun zamandır kullandıklarını belirterek, “Hayata geçirdiğimiz sistemimizde, özelleştirilmiş çevrimiçi ders deneyimleri sunan ve binlerce öğrenene aynı anda ulaşma imkanı sunan sanal sınıf/toplantı altyapısı ve mobil uygulama çözümleri senkronize biçimde çalışmakta. Eğitimi daha etkileşimli, ilgi çekici ve erişilebilir hale getiren platform çözümleri konusunda dijital dönüşüm altyapımızı tamamladık. Üniversitemizde 2019-20 güz dönemi itibariyle açılan yaklaşık bin dersin çok büyük bir kısmı çevrimiçi öğrenme ortamımız sakai.yasar.edu.tr ile destekli olarak yürütülmekte. 7 binin üzerinde öğrenciye eş zamanlı hizmet verilmekte ve öğrenciler her dönem en az bir üniversite seçmeli dersini tamamen çevrimiçi olmak üzere almakta” dedi.

Sistemde sanal sınıflar da var
Sistem hakkında bilgi veren Açık ve Uzaktan Öğrenme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Yasin Özarslan ise “Çevrimiçi öğrenme ortamımız üzerinden akademisyenlerimizin; hali hazırda yüz yüze yürütülmekte olan dersleri çevrimiçi öğrenme ortamı üzerinden sanal sınıf araçları ile yürütme imkanı bulunmakta. Akademisyenlerimiz, ders izlencelerini paylaşabilirken ders içeriklerini ve kaynaklarını da kolayca yayınlayabiliyor. Öğrenci ödevlerini elektronik ortamda toplayarak Turnitin entegrasyonu sayesinde ödevlerdeki intihal durumlarını tespit edilebilirken yine çevrimiçi alıştırma ve etkinlikler yapabiliyorlar. Sistemde öğrencilere duyuru ve bildirim gönderebilmek, sanal sınıf ve toplantı imkanları ile gerektiğinde zaman ve mekan bağımsız sesli/görüntülü web konferans/sunum/canlı destek verebilmek mümkün. Sistem, birçok farklı öğrenme ve öğretme aracını bünyesinde barındırıyor ve tamamen mobil cihazlardan erişilebilir durumda. Öğrencilerimiz, fiziksel ortamdaki gibi sesli ve görüntülü canlı çevrimiçi derslerin yanı sıra çevrimdışı sağlanacak eğitim etkinlikleriyle eğitimlerine devam edebilecek” diye konuştu.

"Açık Dersler"
Yaşar Üniversitesi ayrıca, bilimsel birikimlerini, ders notlarını, kitaplarını, dersin sunum, görsel ve videolarını “Açık Dersler” olarak açık eğitim ortamı hayatboyu.yasar.edu.tr üzerinden de tüm kamuoyu ile paylaşıyor. Dileyen herkes bu ortamdan, ilgi duyduğu konulara yönelik ders ve içeriklere ulaşabilirken ve dersleri tamamladıktan sonra dersin başarı koşullarına bağlı olarak sınav ya da uygulamaları tamamlayarak sertifika alabiliyor.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.