Yıldırım Kaya'dan Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi açıklaması

Yıldırım Kaya'dan Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi açıklaması

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, İmam Hatip Anadolu Kız Lisesi olarak kullanılan Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi’nin yeniden “Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi” olarak hizmet vermesi çağrısında bulundu.

A+A-

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, İmam Hatip Anadolu Kız Lisesi olarak kullanılan Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi’nin yeniden “Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi” tabelası asılarak bağışçının da istediği şekilde hizmete devam etmesi çağrısında bulundu.

Kaya yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti:

Önceki dönem İstanbul Bakırköy Belediye Başkanlarımızdan ve 19. Dönem Milletvekillerimizden Dr. Kemal Naci Ekşi tarafından 1988 yılında yaptırılan, “Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi” boşaltılarak İmam Hatip Lisesine dönüştürülmüştü.

Kurumsallaşmış, başarılı liselerimizden biri olan “Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi”, yakın çevresinde çok sayıda İmam Hatip Lisesi ve ortaokulu mevcut olmasına rağmen boşaltılarak, bir ilkokul binasına taşınmış, okul binası da Ümmü Mihcen Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak kullanılmaya başlanmıştı. 

Öğrenciler, veliler ve Okul Aile Birliği üyeleri ilgili kurumlara verdikleri dilekçelerle karara karşı çıkılmış, ancak bu itirazlar dikkate alınmamıştı.

Ailelerin “Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi” binasının geri verilmesi için açtığı dava sonuçlandı. Mahkemeden “Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi” binasının geri verilmesi kararı çıktı. Ancak bugüne kadar yargı kararı uygulanmadı.

Buradan kararı uygulamayan Milli Eğitim Bakanlığına, İstanbul Valiliğine, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ve tüm yetkililere sesleniyorum; “Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi” önceki dönem İstanbul Bakırköy Belediye Başkanlarımızdan Dr. Kemal Naci Ekşi tarafından 1988 yılında yaptırılarak bağışlanmıştır. Bağışçı da binanın boşaltılmasına razı değildir. Mahkeme de kararı iptal etmiştir.

İmam Hatip Anadolu Kız Lisesi olarak kullanılan okul binasının boşaltılarak, yeniden “Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi” tabelası asılarak bağışçının da istediği şekilde hizmete devam etmesi sağlanmalıdır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.