Zanaatkara ve meslek okuluna destek verilmeli

Zanaatkara ve meslek okuluna destek verilmeli

Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri işsizlikse, işsizliğin en büyük sebebi de mesleksizlik.

A+A-

Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri işsizlikse, işsizliğin en büyük sebebi de mesleksizlik. Eskiden meslek loncaları ve Ahi teşkilatları tarafından çıkar, kalfa, usta üçlemesi ile meslek sahibi olan insanlar, bu sistem korunmadığı için zor meslek sahibi olmaya başladı. Herhangi bir alanda zanaatkarlık eskiden çok itibarlı, değerli bir meslek dalı iken, bugün özellikle gençler, oturduğu yerden para kazanma ya da bir an önce köşeyi dönme hesapları yapıyor.

Bu durumdan kurtulmanın yolunun meslek liselerinden geçtiğini belirten uzmanlar, hükümetin meslek eğitimine önem vermesini istiyor. Ayrıca üniversitelerle iş birliği yapılarak zanaatkar yetiştirmeye ve geliştirmeye yönelik kursların da desteklenmesi gerektiğin belirtiyor. Bu kurslardan mezun olup sertifika alan zanaatkarların mesleklerini icra edecekleri, ürünlerini satacakları mekanlar oluşturulmasının önemine vurgu yapan uzmanlar, “Böylece meslek sahiplerine büyük bir destek sağlanmış olur” dedi.

Ayrıca, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ve diğer ilçe belediyelerinin meslek edindirme kurslarından sertifika alanlar, Başkent ekonomisinin ticaret ve sanayicilerinin önemli kurumlarından ATO, ASO ile işbirliği yapılarak ve İŞKUR desteği sağlanarak mezunlara istihdam imkanı sağlanabilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.