Esra Alkan

Esra Alkan

Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitimin çınarları ve eğitime desten verenler

A+A-

“Eğitimin insanı bozmaması yetmez; daha iyiden yana değiştirmesi gerekir” der Michel de Montaigne.

Eğitim tüm toplulukları medeniyete dönüştüren sihirli güç.

Bunun bilincine varmış toplumlar dünyayı yönetme erkini her zaman elinde bulundurmuş.

Cumhuriyetimizin kurucusu, İstiklal Savaşı’mızın komutanı yüce Atatürk de bunu görmüş ve eğitimin önemini şöyle ifade etmiştir:

“Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk hâlinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.”

“Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın (kültürün) müspet fikirlerini veriniz. İstikbalin Türk milleti yükselecektir.” diyen Atatürk geleceğin Türkiye’sinin ancak eğitimle şekilleneceğinin farkındaydı.

Modern dünyanın en önemli parametrelerinden biridir artık eğitim.

Eğitim eskiden meslek edinme süreci olarak algılanmaktaydı.

Şimdi ise eğitimin işlevi bundan çok daha ötesidir.

Eğitim yaşamla bağ kurmanın en önemli yoludur.

Günümüzde eğitim artık yaşam boyu devam eden ve sürekli ilerleyen ucu açık bir süreçtir.

Yaşadığımız çağın bilgi çağı olması, bilginin insanda son derece büyük farklar oluşturduğunun keşfedilmesi eğitimin önemini arttırmıştır.

Gelecek planlaması yaparken eğitim ayağını zayıf bırakan toplumların dünya üzerindeki güç dengelerinde mevcut yerlerini koruyamadıkları gerçeğinden hareketle ülkemizin sanayi ve teknolojiyle gelişirken eğitim yönüyle de büyümesi gerektiği artık hepimizin kabul ettiği bir gerçeklik.

Bu gerçeklikten hareketle Türkiye Sanayici ve İş Adamları Vakfı Eğitim Platformunun geleneksel olarak her yıl düzenlediği Eğitimin Çınarları ve Eğitime Destek Verenler Ödül Töreni Ankara Üniversitesinin desteğiyle alanında söz sahibi akademisyenleri, bilim adamlarını, siyasetçileri, sivil toplum kuruluşları yöneticilerini, geleceğimizi teslim edeceğimiz gençleri bir araya getirdi.

Törende, kendi hayatı ile herkese örnek olmuş ve eğitim yolculuğu hiçbir zaman bitmemiş eğitimin çınarları olan akademisyenler, eğitime destek veren hayırsever eğitim gönüllüleri ödüllerini aldılar.

Duygu dolu anların yaşandığı bu müstesna törende sivil toplum kuruluşlarının kutup yıldızı TÜSİAV’ın efsane başkanı Veli Sarıtoprak yaptığı konuşmayla eğitimin önemini vurgularken Ankara Üniversitesiyle iş birliğinin her alanda devam edeceğini bildirdi.

Çok sayıda katılımcının bulunduğu ve medyanın yoğun ilgi gösterdiği ödül töreniyle eğitimin ülkemizin öncelikli olarak eğilmesi gereken bir kalkınma hamlesi olduğunun altı bir kez daha çizildi.

Eğitime önem veren, değer katan, öncelikleri arasına alan kurum, kuruluş ve hayırseverlerin artması dileklerimle…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.