Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ek zam hayırlı olsun

A+A-

Merhaba sevgili okurlarım Cuma günü akşam saatlerinde bildiğiniz gibi asgari ücrete ek zam gerçekleşti. Ocak ayında asgari ücret 4,250 TL iken Temmuz ayında gerçekleştirilen zam ile asgari ücret yüzde 30 artışla 5,500 TL olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücret zammını canlı yayında açıkladı. Brüt 6 bin 471 TL olan asgari ücretin net miktarı 5 bin 500 TL olarak belirlendi. Böylece Ocak ayında gelen zamma bakarak 1247 TL’lik bir ara zam yapıldı. Bir asgari ücretle çalışan işçinin bir işverene maliyeti 7 bin 603 TL olarak güncellendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücreti açıklamasının hemen ardından yaptığı açıklamalarda ise enflasyona vatandaşları ezdirmeyeceğini, bunun bir ara zam olduğunu ve gerçek anlamda zammın Ocak 2023 ayında yapılacağını duyurdu. Konuşmasının devamında ise işverenlerin yüzünüde güldürdü. Bir işyerinde işçi başına devletimiz işverenlere 100 TL destek verileceğini de ekledi.

Asgari ücrette günlerdir konuşulan zam oranları, oylamalar sona erdi. Emeklilere yaklaşık olarak yüzde 40’lık artışın asgari ücretliye de yansıyacağı düşünülmüştü. Fakat ara zammın yüzde 30 olduğu anlaşılınca insanlar duraksadı. Çünkü alınan maaşlar karşılığında dışarıda müthiş bir fiyat artışı gerçekleşiyordu.

Gün aşırı gelen zamlarda üstüne cabası. Bugün markete gittiğinde aldığın yumurtanın fiyatı 2 gün sonra aynı olmuyor. İnsanlar marketlerde sürekli hesap kitap yaparak etiket kontrolleri yaparak ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorlar. Etiketler ateş pahası. Güvenlik güçlerimiz sürekli denetimlerde aşina haberlerini görüyoruz. Ama bir de bizim milletimizde öyle insanlar var ki bir şeyden stok yapma hastalığı.. Neden fazla miktarda alıyorsun, neden stok yapıyorsun? Senden sonra alacaklar varken onlara ürün bırakmıyorsun ve de bu ürün pazarlama işlerini karıştırıyorsun. Artık marketlerde her şeyin yanında 1 adet almakla sınırlıdır etiketleri yer alıyor. Lütfen almayın ihtiyacınız kadarını alın stok yapmayın. Herkese iyi günler iyi haftalar dilerim..

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları