700 bin kamu işçisinin zam pazarlığı

Kamuda 700 binden fazla işçinin ücretlerine yapılacak zamın belirleneceği 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmeleri için işçi ve işveren kesimi bir araya geliyor.

700 bin kamu işçisinin zam pazarlığı
Yayınlanma:

Kamuda 700 binden fazla işçinin ücretlerine yapılacak zamın belirleneceği 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmeleri için işçi ve işveren kesimi bir araya geliyor. Görüşmeler, Karayolları, Demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri, üniversiteler ve hastaneler gibi kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçileri ilgilendiriyor.

Görüşmelerde, işçileri temsil eden TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ'in belirlediği ortak taleplerde, aylık brüt taban ücretin 15 bin liraya yükseltilmesi ve bütün ücretlere yüzde 15 refah payı ilave edilmesi yer alıyor. Taban ücret artışı ve refah payının eklenmesinin ardından birinci altı ay için yüzde 45, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylar için yüzde 5'er zam ve enflasyon farkı talep ediliyor. Ayrıca, belediye ve il özel idare şirketlerinde çalışan işçiler de dahil olmak üzere tüm kamu işçilerine ilave tediye talep ediliyor.

İşverenleri temsil eden Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası'nın (TÜHİS) ise bugünkü görüşmede ilk teklifini masaya getirmesi bekleniyor.

Bu görüşmelerin sonuçları, yaklaşık 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranlarının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerini de yakından ilgilendiriyor. Ayrıca, bu görüşmeler özel sektörde imzalanacak toplu iş sözleşmelerinin çerçevesini belirlemesi açısından da önem taşıyor.

Kaynak:Basın Bülteni

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.