Amerikalı devden Türk lirası önerisi: ''Cazip oluyor''

Bank of America (BofA) Securities, Türk Lirası'ndan (TL) uzun pozisyon alınmasını tavsiye ederek, yatırımcılara TL'nin yüksek carry getirisi, cari dengede mevsimsel pozitif görünüm, sıkı parasal koşullar ve rezervlerdeki artış nedeniyle cazip olduğunu belirtti.

Amerikalı devden Türk lirası önerisi: ''Cazip oluyor''
Yayınlanma:

BofA analistleri Mikhail Liluashvili ve David Hauner'in de aralarında bulunduğu ekip, Türkiye'ye ilişkin yayınladıkları raporda Türk Lirası'nın önümüzdeki aylarda yatırımcılara kazanç sağlayabileceğine dikkat çekti. Raporda şu ifadelere yer verildi:

"Pozitif cari denge mevsimselliği ve sıkı parasal koşullar Türk Lirası carry trade getirisini gelecek birkaç ayda destekleyecektir. Türk lirasında forward işlemleri üzerinden uzun pozisyondayız. Düşük carry ve yabancı sahipliği tahviller için olumlu ancak piyasa bizim tahminimize göre daha güvercin bir para politikası görünümüne sahip."

TURİZM GELİRLERİ VE MEVSİMSELLİK

Bloomberg HT'nin aktardığına göre, BofA, turizm gelirlerinin artışının ödemeler dengesine olumlu yansıdığı ve bu mevsimsel faktörlerin TL pozisyonları için destekleyici olduğunu vurguladı. Ayrıca, BofA, dolar/TL tahminlerinin forward işlemlerinin ima ettiği politikadan daha düşük olduğunu belirtti. Türk Lirası'nın, gelişmekte olan piyasalarda en yüksek carry-oynaklık oranına sahip olduğunu ve hatta bazı büyük piyasalara kıyasla da görece yüksek olduğunu ifade etti.

BofA'nın raporunda, Türk Lirası ile ilgili şu bilgiler öne çıktı:

  • Dolar/TL'nin sabit kalması halinde: Türk Lirası 3 aylık forward işlemler üzerinden yüzde 9,4'e kadar beklenen getiri sunuyor.
  • Pozisyon riskleri: Türk Lirası forwardlarda pozisyonların kalabalıklaştığı ve bu durumun negatif bir küresel şok yaşanması halinde pozisyon sıkışması riski yaratabileceği belirtiliyor.

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.