Arslan: Yıldırma politikaları devam ediyor

Arslan: Yıldırma politikaları devam ediyor

HAK-İŞ Sendikası’nın geleneksel hale getirdiği Basın İftarı Ankara’nın ulusal ve yerel medyasını buluştururken davete Başkentin gazetecileri yoğun ilgi gösterdi.

A+A-

HAK-İŞ Sendikası’nın geleneksel hale getirdiği Basın İftarı Ankara’nın ulusal ve yerel medyasını buluştururken davete Başkentin gazetecileri yoğun ilgi gösterdi. İftar programına HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Genel Başkan Yardımcıları ÖZTAŞIMA-İŞ Genel Başkanı Mustafa Toruntay, A. Cengiz Gül, Genel Sekreter Dr. Osman Yıldız, Genel Sekreter Yardımcısı Erdoğan Serdengeçti, Basın Müşavir Birsen Çiçek Odabaşı, HAK-İŞ Konfederasyonuna bağlı sendikaların basın müşavirleri ile çok sayıda gazeteci katıldı. Başkan Mahmut Arslan, iftar programında çalışma hayatı ve gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

İŞSİZLİK RAKAMLARI YÜKSEK

Mayıs ayı TÜİK işsizlik rakamlarını değerlendiren Başkan Mahmut Arslan, “Türkiye genelinde işsiz sayısı 2019 yılı Şubat döneminde geçen yılın Şubat ayına göre 1 milyon 376 bin kişi artarak 4 milyon 730 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 4,1’lik artış ile yüzde 14,7 seviyesine yükseldi. Bu artış, çalışma hayatı ve sendikalar için toplu sözleşme ve sendika hakkından yararlanan, halen işbaşında olan arkadaşlarımız için de önemli bir tehdit unsurudur. İşsizlik rakamlarının yüksek seyretmiş olması sadece işsizler için değil, işi olanlar için de önemli bir tehdit olmuştur” dedi. Kayıtdışı istihdamın yüzde 50’lerden yüzde 32’lere kadar gerilemesini önemli bir başarı olarak gördüklerini belirten Arslan, OECD ortalamasının yüzde 15 olan kayıtdışı istihdam oranı dikkate alındığında Türkiye’de iki katı bir kayıtdışı istihdamın söz konusu olduğunu ve bunun sendikal hareketin geleceği açısından önemli ve tehdit edici bir unsur olduğunu söyledi. Arslan, “Kayıtdışı ile mücadeleyi milli bir mesele olarak görüyoruz. Bu milli meselenin bütün taraflarıyla bu mücadelede yer almasını önemli buluyoruz. Bunun sağlanması durumunda gelir adaletsizliğinin ortadan kalkacağını, sendikal örgütlülüğün artacağını, ölümlü iş kazaların büyük ölçüde sona ereceğini düşünüyoruz. Bu konuda hükümetimizden daha somut ve sonuç almaya yönelik adımlar atmasını bekliyoruz” dedi.

MANSUR YAVAŞ’IN SÖZLERİNİ ESAS KABUL EDİYORUZ

HAK-İŞ’e bağlı 3 sendikadan 11 bin 500 üyenin sendikalardan istifa ettirildiğini açıklayan Başkan Mahmut Arslan, “Ağırlıklı olarak İstanbul, Bolu, Bilecik, Manisa, Akhisar, İzmir, Artvin ve Antalya’daki üyelerimiz istifaya muhataplardır. Bolu Belediyesi’nde işten çıkarılan 97 arkadaşımız var. İşten çıkan arkadaşlarımızın eylemleri devam ediyor. Bugün Belediye Başkanımızla görüşmeler yapıldı. Bu işten çıkarmaların durdurulmasını ve işten çıkarılanların işe alınmasını, aksi halde önümüzdeki günlerde üyelerimizle beraber Bolu’dan Ankara’ya bir yürüyüş gerçekleştireceğimizi ifade ettik. Bazı CHP’li belediyelerde genelge yayınlanarak bu konuda sendikal tercihlere müdahale edilmemesini, bu müdahalelerin anayasal ve yasal haklara müdahale olacağından yola çıkan bir kısım olumlu gelişmeler de var. Bunlardan bir tanesi Ankara Büyükşehir Belediyesi’dir. HAK-İŞ olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımızı ziyaret ettik ve bu konudaki endişelerimizi paylaştık. Kendilerinin bu konuda yayımladıkları genelge doğrultusunda böyle bir tavır aldıklarını gördük. Buna rağmen bir kısım istifa girişimleri var ama Ankara Büyükşehir Başkanımız Mansur Yavaş’ın bu sözlerini biz esas olarak kabul ediyoruz” ifadelerini kullandı. İftar daveti sonunda basın mensuplarına birer küçük hediye veren Başkan Mahmut Arslan davete katılımlarından dolayı bütün gazetecilere teşekkür ederek onları uğurladı.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.