CHP’li Yeşil:  Temel gıdada KDV sıfırlanmalıdır

CHP’li Yeşil: Temel gıdada KDV sıfırlanmalıdır

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil yaptığı basın açıklamasıyla Korona virüs salgını dolayısıyla mutfak masraflarında yaşanan fahiş fiyat artışına  dikkat çekti.

A+A-

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil yaptığı basın açıklamasıyla Korona virüs salgını dolayısıyla mutfak masraflarında yaşanan fahiş fiyat artışına  dikkat çekti: “2 yıldır ekonomik krizin yükü altında ezilen asgari ücretliler, virüs krizinin etkisi ile iyiden iyiye açlığa ve yoksulluğa sürüklenmektedir. TÜİK verilerine göre dana etinin kg fiyatı  şubat ayında 48TL iken mart ayında 54,3 TL’ye çıkmıştır.” dedi.

Asgari Ücretlinin Sofrasından Şubat Ayından Bu Güne 5,9 Kg Et Eksilmiştir.

TÜİK ‘in Şubat ayı madde sepeti verilerine göre, Kovit19 virüs salgınının ülkemize yayıldığına dair ilk açıklamanın yapıldığı 11 Mart’tan bu güne pek çok temel gıda maddesinde kayda değer artışlar meydana geldiğine işaret eden CHP Milletvekili Yeşil: “Temel gıda maddelerinde yapılan   fiyat artışları en çok da Asgari ücretle geçinen aileleri etkilemektedir. Şubat ayından bu güne asgari ücretlinin sofrasından 541 paket makarna ve 5,9 kg et eksilmiştir.” Diye konuştu.

Salgın Krizi Döneminde Temel Gıda  Maddelerinden Alınan KDV Oranları Sıfırlanmalıdır.

Salgın krizinin yaratacağı ekonomik durgunluğun  en çok  ücretli çalışanların alım gücü üzerinde olumsuz etki yaratacağının altını çizen CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil: Şunları söyledi :  “Türkiye’de çalışanların yüzde 45’inin asgari ücretlilerden oluştuğunu düşündüğümüzde milyonlarca asgari ücretli  kriz salgınından en çok etkilenen kesim olarak dikkat çekmektedir.  Krizin gıda fiyatları üzerinde yarattığı artış, asgari ücretlinin sofrasında ki besinin her geçen gün biraz daha azalmasına neden olacaktır. Bu bakımdan temel gıda maddeleri üzerinde ki KDV oranları kaldırılmalı, milyonlarca asgari ücretlinin sofrasındaki ekmeğin azalmasına engel olunmalıdır.

İhtiyaç Sahiplerine Nakdi Yardım Yapılmalıdır.

Ekonomide yaşadığımız daralmanın aşılması, stratejik sektörlerimizin talep düşüklüğü nedeniyle tedarik zincirlerinin kırılmaması ve sosyal adaletin sağlanması amacıyla ihtiyaç içerisinde bulunan tüm vatandaşlarımıza  yeterli nakit yardımı yapılmalıdır. Nakit yardımların tam ve etkin dağıtılmasının en akılcı yolu  ise “Aile Yardımları Sigortası” sisteminin kurulmasıdır. Aile Yardımları Sigorta sistemi içinde ailelerin özel durumları da dikkate alınarak tüm ailelere salgın süresince aylık en az 2 bin TL ödeme yapılmasını ekonomik ve sosyal bir zorunluluk olarak görmekteyiz.

Ayrıca belediyeler ve dağıtım şirketleri tarafından sağlanan su, elektrik ve doğalgaz hizmetleri  de vatandaşların borçları dolayısıyla kesilmemelidir.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.