Ekim ayında enflasyonda düşüş bekleniyor

Ekim ayında enflasyonda düşüş bekleniyor

Ankara Sanayi Odası(ASO) Başkanı Nurettin Özdebir enflasyon hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

Toplantıda güncel ekonomik gelişmeler ve bankacılık sektörüyle ilgili değerlendirmelerini içeren konuşma yaptı. Meclis toplantısına Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal katıldı.

“ÖNEMLİ BİR MESAFE KAT ETTİK”

ASO başkanı Nurettin Özdebir, konuşmalarına son aylarda enflasyon seviyesindeki düşüş ve kurdaki oynakların azalması ile birlikte Merkez Bankasının almış olduğu faiz kararlarının doğru olduğunu düşünerek, kararlarının cesurca olduğunu belirtti.
Enflasyondaki düşüşün önemine vurgu yapan Özdebir şöyle konuştu:
“Enflasyonda önemli bir mesafe kat ettik. Enflasyon Eylül ayında baz etkisiyle daha da büyük bir düşüş gösterecek. Ancak son yapılan zamlarla birlikte önümüzdeki dönemde enflasyon hedefinden bir sapma ortaya çıkabilir. Baz etkisinin ortadan kalkmasıyla yılın son iyi ayında enflasyon beklentisi artabilir ve tek haneli enflasyon hedefinden biraz uzaklaşabiliriz. TUİK ve Merkez Bankası tarafından hazırlanan tükeci eğilim anketi sonuçlarına göre mevsimsel etkilerden arındırılmış tüketici güven endeksi Ağustos’ta az da olsa toparlanmıştı, ancak Eylül ayında yeniden geriledi” dedi.

“YATIRIM İMKANLARI AZALIYOR”

Açıklamalarına yüksek faiz ortamında özel sektörün yatırım imkanlarını azalttığını belirten Özdebir, “Yüksek faiz ortamında özel sektörün yatırım imkanları azalıyor, dışlama etkisi halen devam ediyor. Kalıcı ve sağlıklı bir büyüme için üretmek zorundayız. Sürdürülebilir bir enflasyon ve faiz düzeyinde Türkiye ekonomisine olan güvenin tesis edilmesi çok önemlidir. Merkez Bankası’nın son iki toplantısından faiz indirimine gitmesi finansman maliyetleri açısından önemli bir adım olup buna rağmen özel bankaların faiz indirimine gitmesi finansman maliyetleri açısından önemli bir adım olup, buna rağmen özel bankaların piyasayı fonlamada çekimser kalması, karşımızda önemli bir sorun olarak kalmaktadır” ifadelerini kullandı.

aw811247_01.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.