Emeklileri sevindirecek kira ve kart desteği geliyor!

Yerel seçimlerden kayıpla çıkan AK Parti emekliler başta olmak üzere ekonomide iyileştirmeler için harekete geçti. En düşük emekli aylığı alan ve hanede başka bir geliri olmayıp kirada oturan emeklilere destek verilecek.

Emeklileri sevindirecek kira ve kart desteği geliyor!
Yayınlanma:

Yerel seçimlerden büyü bir kayıpla çıkan AK Parti, ekonomide iyileştirmeler için düğmeye bastı. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle zor günler yaşayan emeklileri bir nebze de olsa sevindirecek haber geldi. En düşük emekli aylığı alan ve hanede başka bir geliri olmayıp kirada oturan emeklilere belli şartlar altında devlet desteği yapılacak,

Türkiye gazetesinin haberine göre, büyükşehirlerde kirada oturanlara kira desteği, Doğu'da kirada oturanlara ise doğal gaz veya odun-kömür desteği verilmesi planlanıyor. Ayrıca emeklilere market alışverişi için kart verilmesi de gündemdeki başlıklar arasında yer alıyor.

DEVLET HER AY DESTEK VERECEK

Edinilen bilgilere göre; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ‘Sosyal yardımlar’ bütçesinden karşılanmak üzere emeklilere bölgesel bazı destekler verilmesi planlanıyor. En düşük emekli aylığı alan ve hanede başka bir geliri olmayıp kirada oturan emeklilere belli şartlar altında devlet her ay destek verecek. Bu desteklerin ise bölgesel nitelikte olacağı belirtiliyor. Buna göre büyükşehirlerde kirada oturanlara kira desteği, Doğu'da kirada oturanlara ise doğal gaz veya odun-kömür desteği verilmesi planlanıyor.

Bu formüle göre, İstanbul, Ankara, İzmir gibi illerde kiraların yüksekliği dikkate alınarak emekliye kira desteği verilmesi planlanıyorken; Kars, Van, Erzurum’daki zorlu kış şartları dikkate alınarak buralarda ise emekliye ısınma desteği sağlanması öngörülüyor. Üzerinde çalışılan formüle göre bir haneye aynı anda hem kira hem de doğal gaz desteği verilmeyecek.

EMEKLİ KART GÜNDEMDE

Emekliler için bir başka destek paketi ise 'Emekli Kart' olarak ön plana çıkıyor. En düşük emekli aylığı alanlara temel ihtiyaçlarının karşılanması konusunda da destek verileceği belirtiliyor. Buna göre, emeklilere özel bir kart verilmesi, belli marketlerle yapılacak protokollerle, bu kartların anlaşmalı marketlerde kullanılması gündemde.

Emeklilere yönelik destek paketi konusunda hem AK Parti’de hem de ilgili bakanlıklar nezdinde çalışma yürütüldüğü öğrenilirken; kaç emeklinin destek kapsamına gireceği, desteğin maliyetinin ne olacağı konusunda ise titiz bir çalışma yapıldığı belirtiliyor.

AK Parti kurmaylarının değerlendirmesine göre, kamuda uygulanacak sıkı tasarruf tedbirleri ile harcamaların kontrol altına alınmasından sonra, tasarruf edilecek miktarın doğrudan sosyal yardımlara aktarılacağı belirtiliyor.

BAKAN IŞIKHAN TARİH VERDİ

AK Parti’nin salı günkü grup toplantısı öncesi açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilere sağlanacak desteklerin 15-20 gün içinde açıklanacağını söyledi.

Bakan Işıkhan “Emekliler Yılı ile ilgili olarak birçok bakanlıkla, özel sektör kuruluşuyla şu an protokollerimizi gerçekleştiriyoruz. Yavaş yavaş belli bir noktaya geldik. Yakın zaman içerisinde basın mensuplarını davet edeceğiz ve bir lansman gerçekleştireceğiz. Somut bir şey olmadığı sürece paylaşmam etik olmaz diye düşünüyorum ama 15-20 gün içinde, elde ettiğimiz ne kadar somut veri varsa, emeklilerimize ayrıcalık tanıyan, onları ön plana çıkaran, onları destekleyecek psikolojik, sosyal, ekonomik ve sağlık anlamındaki hizmetlerimizi, onların refahını artırma yönündeki her çalışmamızı paylaşacağız.” dedi.

EMEKLİ YILI NE AVANTAJLAR SAĞLIYOR?

Emeklilere yönelik bir zam çalışması olup olmayacağı yönünde bir soruya da cevap veren veren Bakan Işıkhan, şunları kaydetti: “Yok, hayır. Genelde yüzdesel artışlar olacak. Örneğin ulaşımda, örneğin kargoda, ziyaret edilen yerlerde. Aslında bakanlıklarımızın benzer uygulamaları var. Biz bakan yardımcılarımızla, tüm bakanlarla ve yardımcılarıyla iletişim hâlindeyiz. Somutlaştırdığımızda sizinle paylaşacağız. Çünkü başlangıç tarihini artık belirlememiz lazım.” ifadelerine yer verdi.

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.