İddaa bayilerine gelir şoku!

İddaa bayilerine gelir şoku!

Türkiye genelindeki iddaa  bayii komisyonları  Spor Toto Teşkilat Başkanlığı tarafından yüzde 7.2’den 4.8'e düşürüldü. Kazanılan kuponun tahsilatı sırasında bayilerin kasasına giren yüzde 2 pay da 1’e indirildi.

A+A-

Yerli ve yabancı liglerdeki futbol karşılaşmalarının sonuçlarına dair tahmin yürütme üzerinden oynanan İddaa oyunun Türkiye geneli bayileri, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı önünde toplanarak, bayi komisyonlarının 7,2’den 4,8’e düşürülmesine ve yaşanan mağduriyete dikkat çekti ve toplanan grup adına burada basın açıklaması yapıldı.

Türkiye genelindeki iddaa  bayii komisyonları  Spor Toto Teşkilat Başkanlığı tarafından yüzde 7.2’den 4.8'e düşürüldü. Kazanılan kuponun tahsilatı sırasında bayilerin kasasına giren yüzde 2 pay da 1’e indirildi. Ankara Şans Oyunları ve Milli Piyango Bayileri Esnaf Odası ile İstanbul Spor Toto ve At Yarışları Ganyan Bayileri Esnaf Odası öncülüğünde Ankara Koza Sokak’ta yer alan Spor Toto Teşkilatı Başkanlığı binası önünde Türkiye genelinde faaliyet gösteren 6  bin iddaa bayisinden katılan kalabalık grupla birlikte hakların geri istenmesi adına bir basın açıklaması yapıldı.

Ankara Şans Oyunları ve Milli Piyango Bayileri Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Poyraz ile İstanbul Spor Toto ve At Yarışları Ganyan Bayileri Esnaf Odası Başkanı Fevzi Kuvvet'in Spor Toto Teşkilat Başkanlığı hizmet binası önünde yaptığı basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: "Odamız 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları 1. Maddesinde tanımlanan, Esnaf  ve Sanatkarlar Odaları Birliğine bağlı kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşudur.

Görevimiz 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu'nun 1. maddesi gereği; esnaf ve sanatkarlar ile bunların yanlarında çalışanların mesleki ve teknik ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlerine uygun olarak gelişmesini ve mesleki eğitimlerini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleriyle ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak, meslek disiplini ve ahlakını korumaktır.

İddaa bayii üyelerimizin mesleki sorunlarına çözüm aramak Odalarımızın sorumluluklarındandır. Bu  vesileyle; İddaa makineleri daha  önceden İnteltek grubunda iken satıştan yüzde 7.2,  kazançlı  kupon ödemelerinde  de yüzde 2 prim ödenirken, yeni iddaa ihalesini Şans Girişim'in (Demirören Grubu) alması ile birlikte, verilen prim miktarı, satıştan yüzde 7.2'den  yüzde 4.8'e,  Kazançlı kupon ödemeleri için de yüzde 2'den yüzde 1'e düşürülmüştür.  Stopaj ve vergi  kesintisi ile birlikte bayilerin kar oranları yüzde 4.1'e kadar düşürülmüş olmaktadır.

ssd.jpg

İddaa bayileri esnafımız gerek vergi oranlarındaki artış gerekse kira, su, elektrik doğalgaz gibi sabit giderlerinin sürekli artış göstermesi nedeniyle çok zor günler geçirmektedir.

"SESİMİZE KULAK VERİN"

Türkiye genelindeki 6000 İddaa bayisini bu zor durumdan prim artışı yapılarak kurtarılmasını beklenirken esnafımız primlerin yüzde 40 seviyesinde geri çekilmesi bayilerimizi kapanma aşamasına getirmiştir. Türkiye geneli 6000 bayi,  çalışanları ve aileleri 100 bini aşkın insanımızı ekmeksiz aşsız bırakacağı kesindir.  Spor Toto Teşkilat Başkanı Bünyamin Bozgeyik'e sesleniyoruz. Bizim esnafımız devletine ve kanunlara saygılıdır. Devletine vergisini Türkiye'de en yüksek seviyede kaynağından peşin ödemektedir. Spor Toto Teşkilat Başkanlığı sesimize kulak verin. Bu bayilerimizi işsiz güçsüz perişan olmalarına yol açacak yanlış uygulamalardan vazgeçin. İsteğimiz bayilerin hakkı olan primlerin eski haline getirilmesidir. Mağduriyetimiz çözülmezse sonra ki durağımız Türkiye Büyük Millet Meclisi önü olacaktır, biz haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz."

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.