İşbankası'ndan yeşil dönüşüme uygun kredi

İş Bankası, 2024 yılı başında, dijital ve yeşil dönüşümü simgeleyen "100 KOBİ'nin İkiz Dönüşüm Yolculuğu" projesi ile organize sanayi bölgelerinde yer alan firmalara uygun faiz oranı ve vade koşulları ile destek olacak.

İşbankası'ndan yeşil dönüşüme uygun kredi
Yayınlanma:
Güncelleme:

Türkiye İş Bankası, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu (OSBÜK) ile OSB'lerin dönüşümüne katkı sağlayacak bir protokol imzaladı.

Protokol, organize sanayi bölgeleri için ikiz dönüşüm yatırımlarının yanı sıra ihracat kredilerinden vergi ödemelerine, ticari kredi kartından teminat mektubuna kadar İş Bankası'nın birçok ürün ve hizmetini içeriyor.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sezgin Yılmaz, organize sanayi bölgelerinin üretim, yatırım ve istihdamı artırmasının yanı sıra bölgesel kalkınmaya da yardımcı olduğunu belirterek, OSB'lerin Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınması ve sanayileşmesindeki önemli itici güçlerinden biri olduğunu vurguladı.

Yılmaz, OSB'lerde faaliyet gösteren işletmelerin üretim yaparak ihracat ile dünyaya açılırken karbon ayak izini azaltmaya, teknoloji destekli yüksek katma değerli işleri hayata geçirip üretkenlik ve rekabet gücü kapasitelerini artırmaya ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

Bu ihtiyaçtan yola çıkarak OSBÜK ile OSB'lerde yer alan KOBİ'lerin ikiz dönüşüm süreçlerine hız katmak için ticari faaliyetlerine de destek olacak bir protokol imzaladıklarını aktaran Yılmaz, "Protokol ile OSB'lerde faaliyet gösteren işletmelerin yeşil ve dijital dönüşüm projelerine destek sağlamayı, OSB'lere ihracat kredileri, teminat mektubu, ticari kredi kartı gibi finansman ihtiyaçlarının yanı sıra sigorta ve vergi ödemeleri alanlarındaki ürün ve hizmetlerimizle de katkı sunmayı amaçlıyoruz. KOBİ'lerin ikiz dönüşüm süreçlerinde yanlarında olmayı sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü ise organize sanayi bölgelerinin Türkiye'nin üreten gücü olduğunun altını çizerek, "OSB'lerimize verilen her destek, aslında Türkiye'nin geleceğine hizmet etmektir." açıklamasında bulundu.

Kütükcü, Türkiye'deki OSB sayısının 403'e ulaştığını, OSB'lerdeki 67 bin fabrikada 2 milyon 600 bin kişiye doğrudan istihdam sağlandığına dikkati çekerek, "İş Bankası ile imzaladığımız iş birliği protokolü ile OSB sanayicilerimiz verimlilik artırma, maliyet azaltma ve yeşil altyapı gibi farklı konulardaki yatırımlar için uygun maliyetlerle İkiz Dönüşüm Kredisi kullanabilecek. OSB sanayicilerimiz bu protokolle birlikte ayrıca, ihracatın finansmanı için de uygun koşullarda krediye ulaşabilecekler." yorumunu yaptı.

Kaynak:Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.