Kredi kartlarına ödenen tutar giderek artıyor!

Bankalar arası Kart Merkezi (BKM) tarafından yapılan açıklamaya göre, nisan ayında kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile yapılan toplam ödeme tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 107 artarak 1,127 milyar TL'ye yükseldi.

Kredi kartlarına ödenen tutar giderek artıyor!
Yayınlanma:
Güncelleme:

Detaylı verilere göre, bu tutarın 930,4 milyar TL'si kredi kartları ile gerçekleştirilirken, 175,8 milyar TL'si banka kartları ve 21,6 milyar TL'si ön ödemeli kartlar kullanılarak ödendi. Kredi kartı ödemeleri önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 120 artış gösterirken, banka kartı ödemelerinde yüzde 56, ön ödemeli kart ödemelerinde ise yüzde 130 oranında artış kaydedildi.

TOPLAM KART SAYISI 406,4 MİLYON

BKM'nin açıklamasında, "Nisan ayı itibarıyla Türkiye'de kredi kartı sayısı 122,1 milyon, banka kartı sayısı 190,6 milyon ve ön ödemeli kart sayısı 93,7 milyon adet oldu. 2023 yılının Nisan ayı ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 15’lik, banka kartı adedinde yüzde 8’lik, ön ödemeli kart adedinde ise yüzde 21’lik artış yaşandı. Toplam kart sayısı ise 406,4 milyon adede ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artış gösterdi." ifadelerine yer verildi.

Kartlı ödemelerin adet bazında değerlendirilmesi de dikkat çekici oldu. Nisan ayında toplam ödeme adedi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artarak 1,46 milyar adede ulaştı. Bu ödemelerin 823,6 milyon adedi kredi kartları ile yapılırken, 535,6 milyon adedi banka kartları ve 104,3 milyon adedi ön ödemeli kartlar ile gerçekleştirildi. Kredi kartları ile yapılan ödeme adedi geçen yıla göre yüzde 28, banka kartları ile yüzde 19, ön ödemeli kartlar ile yapılan ödeme adedi ise yüzde 43 oranında arttı.

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.