Levent Çamur: Bilgi kirliliği had safhada, tek sese ihtiyaç var

Levent Çamur: Bilgi kirliliği had safhada, tek sese ihtiyaç var

ORSİAD Yönetimi; Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’yle ilgili çok ciddi bilgi kirliliği yaşandığı uyarısında bulundu,.

A+A-

BİLGİ KİRLİLİĞİ HAD SAFHADA, TEK SESE İHTİYAÇ VAR

ORSİAD Yönetimi; Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’yle ilgili çok ciddi bilgi kirliliği yaşandığı uyarısında bulundu, “Açıklama ve bilgilendirmeler tek elden yapılmalı, soru işaretleri ortadan kaldırılmalıdır. Aksi halde destekler amacına ulaşamaz” dedi.

Hükümetin Koronavirüs salgının etkilerini azaltmak için devreye aldığı ve 100 milyar liralık bir kaynağı içeren Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’ne ilişkin iş dünyasından çok önemli uyarılar geldi. OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Başkanı Levent Çamur, yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada, söz konusu destek paketiyle ilgili reel sektörde çok ciddi bir bilgi kirliliği yaşandığını söyledi. Başta sosyal medya olmak üzere çeşitli platformlarda karşılığı olmayan, yerli yersiz sayısız bilgi paylaşıldığına işaret eden Başkan Çamur, sözlerini şöyle sürdürdü:

Devlet Ağzıyla, Tek Elden Yapılmalı…

“Ticari hayatı, sosyal hayatı ve çalışma hayatını yakından ilgilendiren bu konularda devletimizin tek ağızdan, tek elden bilgilendirme yapacak kaynakları oluşturması gerekmektedir. Tek kanaldan yapılacak bilgilendirmelerde de özellikle ekonomik kararlar son derece açık, anlaşılır anlatılmalı, muhatabı olan kişilerin kafası karıştırılmamalı, bu kişilerin ikinci veya üçüncü kişilere soru sorma gereksinimi duymasınının önüne geçilmelidir. Resmi tek ağızdan doğru ve hızlı bilgi alan kişi ve kurum temsilcilerinin kafasında soru işareti kalmamalı, hangi ekonomik kararın kendisi ve işletmesiyle ilgili olduğunu kısa sürede tahlil edebilmelidir. Ekonomik destek programı açıklandıktan sonra bilhassa işletme sahiplerinin bu enformasyon kirliliği içinde sağlıklı bilgiye ulaşamadığını, dolayısıyla sunulan destek paketinin amacına ulaşamayacağını üzülerek görüyoruz…”

Bu Madde Mutlaka Askıya Alınmalı

ORSİAD Başkanı Levent Çamur, Coronavirüs’ün etkilerinin azalmaya başlamasından sonra ülkemizin en önemli meselesinin “ekonomi” olacağını da vurguladı. Üretimin aksamaması, işsizliğin artmaması yönünde alınan tedbirler ile işveren kesiminin çaba ve mücadelesinin önemli olduğuna dikkat çeken Başkan Çamur, şu tavsiyelerde bulundu:

Üç Yeni Düzenleme Talebi

“Bu süreçte mutlak surette yeni önlem paketlerine, yeni yasal düzenlemelere de ihtiyaç bulunmaktadır. Örneğin, yakın gelecekte çalışma hayatının bozulmaması için 4857 Sayılı İş Kanunu’nun ilgili maddelerinde yer alan ‘zorlayıcı sebeplerle iş akdini sonlandırmanın önünü açan’ yasal düzenlemenin geçici olarak askıya alınması, salgın nedeniyle çalışılamayan sürelere karşılık gelen ücretlerin işsizlik fonundan karşılanması gerekmektedir. Ayrıca alınması gereken tedbirler arasında çok önemli bir konu var ki hem işvereni hem de işçiyi yakından ilgilendirmektedir. Şöyle ki birçok firma, çalışanlarına Covid-19 kapsamında kişisel ve ailesel tedbirlerini daha rahat almaları için ek ödeme yapmaktadır. Ancak bu ödemeler için gelir vergisi, damga vergisi ve SGK primi ödemek zorunda kalacaklardır. Bir yasal düzenleme ile firmalar bu vergi ve primlerden muaf tutulursa hem işverenin yükü azalacak hem de çalışanlara verilen ek ödemenin miktarı artacaktır. Diğer taraftan sokağa çıkma yasağı uygulanan çalışanlarımız, 65 yaş üstü veya kronik rahatsızlığı olanlar var. Bunların iş sözleşmelerinin askıda kalması ve ücretlerinin kısa çalışma ödeneğinden karşılanması gerekmektedir...”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.