Memur ve emekliler için düşünülen zam oranı açıklandı

Kamu işçilerinin maaşlarına yapılan yüzde 45 zamdan sonra emekli ve memurlarının maaşı için düşünülen zam oranı da açıklandı. İşte detaylar…

Memur ve emekliler için düşünülen zam oranı açıklandı
Yayınlanma:

Memur ve emeklilere yapılacak temmuz zammı merak konusu oldu. Kamu işçileri ile memur arasındaki makasın daralmaması için aynı oranda memurlara zam yapılacağı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamu işçisinin zam oranını açıklarken memur, emekli ve asgari ücret artışı hakkında açılama yaptı.

“MEMURLARIMIZ MÜSTERİH OLSUNLAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan memur, emekli ve asgari ücrete dair, "Asgari ücret artışından memur ve emekli zammına yıl başında gerçekleştirdiğimiz çalışmaların devamını getireceğiz. Temmuz ayı enflasyon farkı ve refah payına dayanan hazırlıklarımız var. Memurlarımız müsterih olsunlar. Onların haklarını teslim etmek boynumuzun borcudur. Kimseyi enflasyona ezdirmeyeceğiz" diye konuştu.

Kamu işçilerinin maaşına yüzde 45 zam yapılmasının ardından memur ve emeklilerin maaşı hakkında konuşan Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş şunları kaydetti:

“AYNI ORANDA MEMURLARA ZAM YAPILMALI”

"Kamu işçisinin taban aylığı işçi tarafının talebi doğrultusunda gerçekleşti. İşçi tarafının tüm talepleri Sayın Cumhurbaşkanının açıklaması doğrultusunda kabul edilmiş oldu. Bunu olumlu bir gelişme olarak değerlendirmemize karşın tabanın üstünde ücret alanlarla taban ücret alanlar arasındaki makas daralmış oldu. Örneğin 10.000 TL alan bir işçinin maaşı 15.000 TL’ye yükseldi ve yüzde 50 oranında maaş artışı söz konusu oldu. Diğer taraftan tabanın üstünde maaş alan işçinin maaşı yüzde 45 oranında artırıldı. Bu durum çalışma barışının bozulmaması için göz önünde bulundurulması gereken bir husus olarak öne çıkıyor. Kamu işçisine yapılan bu oran mutlak anlamda asgari ücret, memur ve emekli maaşlarında beklentiye yol açacaktır.

Aynı oranda memurlara zam yapılmalı. Memur maaşları açından düşünüldüğünde kamu işçileri ile memur arasındaki makasın daralmaması için aynı oranda memurlara da zam yapılması bir zorunluluk haline gelmektedir. Ben aynı oranda memur maaş zammına yansıyacağı kanaatindeyim. Asgari ücret ve emekli zammını ise direkt olarak etkilemeyeceği kanaatindeyim. Temmuz döneminde emekli zamlarına yapılan oran yine yüzde 30 civarlarında kalacaktır."

Kaynak:Bülten

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.