Merkez Bankası faizi değiştirmedi

Merkez Bankası faizi değiştirmedi

Merkez Bankası piyasaların merakla beklediği faiz kararını duyurdu. Kararda faiz oranlarından değişikliğe gidilmedi açıklandı.

A+A-

Merkez Bankası, Ekim ayında faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapmadı. Kurul, sıkı parasal duruşun korunmasına karar verdi. 

FAİZ SABİT KALDI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ekim ayı Para Politikası Kurulu (PPK) kararını açıkladı. Buna göre; Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi. 

Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini gösterdiğini belirten Kurul, dış talep gücünü korumakla birlikte finansal koşullardaki sıkılaşmanın da etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlama devam ettiğini açıkladı. 

FİYATLAR YUKARI YÖNLÜ

Yakın dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret ettiğini bildiren Kurul, döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekti. İç talep koşullarındaki zayıflamanın enflasyon görünümündeki bozulmayı kısmen sınırlayacağı düşünülse de fiyatlama davranışlarına dair yukarı yönlü riskler devam ettiği bildirilirken, bu çerçevede Kurul, sıkı parasal duruşun korunmasına karar verdi. 

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceği bilgisi verilirken, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürüleceği açıklandı. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceği belirtildi. 

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulandı. 

STAGFLASYON MU?

Ekonomist Uğur Akçay, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) yüzde 24'te sabit tuttuğu politika faizi açıklamasını değerlendirdi. Akçay, açıklamanın stagflasyon anlamına geldiğini bildirdi. 

TCMB, piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Merkez, politika faizinde değişiklik yapmadı.

Akçay karara ilişkin olarak Twitter'dan değerlendirmede bulundu. Ekonomist şu tweet'i attı: "MB yaptığı açıklamada stagflasyon'a giriyoruz diyor. İlk olarak ekonomik daralmaya, 'iktisadi faaliyetteki yavaşlama devam' ediyor diyerek; ikinci olarak da enflasyonun süreceğine 'fiyatlama davranışlarına dair yukarı yönlü riskler devam etmektedir' diyerek işaret etmiş."

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.