Nallıhan’da erken arpa ve buğday hasadı

Nallıhan’da erken arpa ve buğday hasadı

Uzun yıllar sonra ilk kez hasadı başlamadan alım fiyatı açıklanan buğdayın hasadına Ankara’nın Nallıhan ilçesinde de başlandı.

A+A-

NALLIHANLI ÇİFTÇİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR

Uzun yıllar sonra ilk kez hasadı başlamadan alım fiyatı açıklanan buğdayın hasadına Ankara’nın Nallıhan ilçesinde de başlandı. Nallıhan'da Temmuz ayının yaklaşması ile kışın ekilen arpa ve buğday ekinleri biçilmeye başlandı. Türkiye'de buğday hasadı Haziran ayının ilk günlerinde Çukurova’da başlarken Temmuz ayında Trakya ve İç Anadolu Bölgelerinde yoğunlaşıyor. Ağustos ayında ise arpa ve buğday hasadı Doğu Anadolu bölgesinde sona eriyor. Bahar ayında bol güneşin yanında yağmurunda bol olması Nallıhan’da ekinlerin erken yetişmesinde etkili oldu.

ÇİFTÇİ MEMNUN

Mahsulden alınan verimin yüksek olması çiftçilerin de yüzlerini güldürdü. Beklentilerin üzerinde bir biçim geliştirdiklerini ifade eden Nallıhanlı çiftçilerden Ahmet Yılmaz şunları söyledi, “Bu senenin geçen seneye oranla daha verimli bir yıl oluyor. Kışın ektiğimiz buğday ve arpalar bu sene bol yağmur alarak daha hızlı büyüyüp erken gelişti. Başakları çok dolgun ve iyi bir ürün alacağız. Bu sene benim gibi ürün yetiştiren Nallıhanlı çiftçi kardeşlerimizin de yüzü gülecek” ifadelerini kullandı.

2019 BUĞDAY ALIM FİYATLARI

2018 yılında ton başına 1.050 lira olan Kırmızı/Beyaz Sert Ekmeklik Buğday alım fiyatı 2019 yılında yüzde 29 artışla ton başına 1.350 lira olarak belirlendi. Geçen yıl 1.100 lira olarak açıklanan makarnalık buğday alım fiyatı ise 2019 yılında yüzde 32 artırılarak ton başına 1.450 liraya çıkarıldı. Arpa alım fiyatlarında da ciddi artış yapıldı. Arpa fiyatları 2018’e göre yüzde 33 artışla ton başına 825 liradan 1.100 liraya yükseltildi. 2018’de 800 lira olarak açıklanan çavdar, yulaf ve tritikale fiyatı bu yıl yüzde 28 artışla ton başına 1.025 lira olarak Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından belirlendi.

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.