Nezih Allıoğlu: İşletmelerin Mücadelesi Korona’dan Çok Bankalarla

Nezih Allıoğlu: İşletmelerin Mücadelesi Korona’dan Çok Bankalarla

GGYD Başkanı Allıoğlu, Koronavirüs’le mücadele kapsamında reel sektöre sağlanan finansal desteklerin, bazı bankalar tarafından sekteye uğratıldığını bildirdi. Allıoğlu, “KOBİ’lerin kaderi bankaların insafına terk edilmemeli” dedi.

A+A-

İşletmelerin Mücadelesi Korona’dan Çok Bankalarla

GGYD Başkanı Allıoğlu, Koronavirüs’le mücadele kapsamında reel sektöre sağlanan finansal desteklerin, bazı bankalar tarafından sekteye uğratıldığını bildirdi. Allıoğlu, “KOBİ’lerin kaderi bankaların insafına terk edilmemeli” dedi.

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD) Yönetim Kurulu adına bir açıklama yapan Başkan M. Nezih Allıoğlu, derneğin 500’den fazla üyesi bulunduğunu, üyelerin yüzde 50’den fazlasının ekonomisinin Coronavirüs’ten etkilendiğini bildirdi. Onlarca farklı sektörde faaliyet gösteren GGYD üyelerinin de diğer işletmeciler gibi bu süreçte ciro kaybetmeye devam ettiğinin altını çizen Başkan Allıoğlu, şöyle devam etti:

MAAŞ VE VERGİLERİ ÖDEYEBİLMEK İÇİN…

“İçinde bulunduğumuz bu ağır şartlara rağmen istihdam noktasındaki hassasiyetimiz devam etmektedir. Başkentli genç girişimciler yanlarında çalıştırdıkları takım arkadaşlarını mağdur etmemek adına her türlü fedakârlığı yapmakta, maaş ve diğer giderler konusunda insan üstü çaba sarf etmektedirler. Bazı arkadaşlarımız maaş, vergi, sigorta, kira gibi genel giderleri karşılamak üzere menkul veya gayrimenkullerini satmaya başlamıştır. Diğer yandan devletimizin sağladığı ekonomik desteklerden faydalanmak isteyenlerin sayısı da az değildir. Fakat ne yazık ki bu noktada çok ciddi sorunlarımız bulunmaktadır.”

KIRK DEREDEN SU GETİRİYORLAR

Reel sektörün bu süreçteki en önemli sorunlarının başında bankaların “çözümsüzlüğe dönük tavrı”nın geldiğine işaret eden Başkan Nezih Allıoğlu, “Üzülerek ifade etmek isterim ki destek paketleri açıklandıktan sonra finansal destek almak üzere bankalara başvurup da olumlu yanıt alan üye sayımız son derece düşüktür. Kredi Garanti Fonu'ndaki artışa karşın çoğu banka ‘limit bitti’ diyerek kredi başvuranlarını reddetmekte, kredi vermemek için adeta kırk dereden su getirmektedir. Hatta bir kısım banka bırakın kredi tahsis etmeyi, alacaklarını tahsil etmek için adeta müşteri avına çıkmıştır“ dedi.

ÇEK VE ESNAF KREDİSİ DE VERMİYORLAR

Aynı şekilde KGF Teminatlı Çek Ödeme Destek Paketi ile Esnaf Destek Paketi'nden de türlü gerekçelerle yararlandırılmayan sayısız işletme olduğunu bildiren Nezih Allıoğlu, “Bu destekleri alamayanlar nasıl ayakta kalacak, ödemelerini nasıl yapacak, ticari itibarını nasıl koruyacak? Bugün yaşadıklarımız şunu göstermedir ki KOBİ’ler Korona’dan daha çok bankalarla mücadele etmekte, iflasa doğru sürüklenmektedir. KOBİ’lerin kaderi kesinlikle bankaların insafına terk edilmemeli, acil önlem alınmalıdır” diye konuştu. GGYD Başkanı M.Nezih Allıoğlu açıklamasında ayrıca, ekonomik destekler kapsamında tüm sektörlerin mücbir sebep kapsamına alınması gerektiğini de bildirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.