OSTİM’in başarı hikayesi bu fuarda

OSTİM’in başarı hikayesi bu fuarda

Ticaret Bakanlığı tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Türkiye Kooperatifler Fuarı "Küresel Ekonomiye Kooperatif Etkisi" teması ile 5-8 Aralık 2019 tarihlerinde ATO Congresium Kongre ve Sergi Merkezinde ziyaretçilerle buluşacak.

A+A-

Ticaret Bakanlığı tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Türkiye Kooperatifler Fuarı "Küresel Ekonomiye Kooperatif Etkisi" teması ile 5-8 Aralık 2019 tarihlerinde ATO Congresium Kongre ve Sergi Merkezinde ziyaretçilerle buluşacak. Türkiye’deki kooperatif ürünlerini yerel ve küresel ticaret ağına dahil etme misyonuyla düzenlenen Türkiye Kooperatifler Fuarı’nın sloganı “Birlikte Üretim, Birlikte Büyüme”.

Katılımın oldukça yüksek olacağı Fuar’da çeşitli illerden 160’tan fazla başarılı kooperatif ve kooperatif üst kuruluşu ürünlerini ve hizmetlerini tanıtacak. Türkiye Kooperatifler Fuarına çok sayıda kooperatif ve merkezi Ankara’da bulunan birlik katılacak.

Fuara katılacak Kooperatif Birliklerinin:

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği

Türkiye Milli Kooperatifler Birliği

Tüm Tüketim Kooperatifleri Merkez Birliği

Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği

Türkiye Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Merkez Birliği

Türkiye Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği

Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği

Tiftik ve Yapağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği

Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği

OSTİM olacağı öğrenildi.

Fuara Ankara’nın kadın girişimci kooperatiflerinden de çok sayıda katılım olacak: Bunlar Afşar Balam Kadın Kooperatifi, Anadolu Bacıları Kadın Girişimi Kooperatifi, Bika Birleşmiş Kadın Girişimi Kooperatifi, Han İpek Kadın Girişimi Kooperatifi, Hayme Analar Kadın Kooperatifi, Ankael Kadın Girişimi ve Üretim İşletme Kooperatifi.

Tarımsal üretim ve kalkınma alanında fuara katılacak Ankara kooperatifleri: Beypazarı Bostancıları Tarımsal Üretim ve Pazarlama Kooperatifi, Kırmızı Solucan Gübresi Ortak Üretim ve Pazarlama Kooperatifi, Kutludüğün Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Ayaş Akkaya Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi.

Katılımcılar arasında yer alan diğer kooperatifler Mentor Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Kooperatifi, Nallıhan Turizm El Sanatları Kültür Doğa Bilim Eğitim Araştırma Kooperatifi, Batıkent Konut Üretim Yapı Kooperatifleri Birliği ile Başkent Otomotivciler Toplu Yapı İşyeri Kooperatifi olacak.

Türkiye Kooperatifler Fuarı ile kazanılan vizyon sayesinde kooperatiflerin üretim kapasitelerinde ve ticaret hacimlerinde artış sağlaması, kooperatiflerin ihracatta da pay sahibi olması amaçlanıyor.

Bunun için, fuarda sadece kooperatifler değil, kooperatifçilikle ilgili kamu kurum ve kuruluşları, kooperatifçiliğe destek sağlayan bankalar, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları, perakende sektörünün temsilcileri, önde gelen elektronik ticaret firmaları da yer alıyor.

Kooperatifler fuar boyunca Türkiye’nin önde gelen e-ticaret temsilcileri ile ikili görüşmeler yaparak ürünlerini modern çağın ticaret ağında pazarlama imkanlarını değerlendirecekler.

Market temsilcilerinin de hazır bulunacağı fuarda kooperatifler, ürünlerini market raflarına taşıma fırsatı bulacak.

Fuara dünyanın çeşitli ülkelerinden alım heyetleri de davet edildi. Alım heyetleriyle yapılacak birebir görüşmeler sayesinde kooperatifler kendilerine yeni ihracat rotaları belirleme ve küresel pazara dahil olma imkanı yakalayacak.

Fuar boyunca kooperatiflere ihracat süreçleri ve destekleri, dijital gelişmeler, e-ticaret ile ilgili konularda eğitimler verilecek.

İlham verici başarılı kooperatif hikâyelerinin ve yurtdışından gelen kooperatiflerin tecrübelerinin aktarılacağı panel ve eğitimler de düzenlenecek.

Başarılı Kooperatif Hikayelerinin anlatılacağı panelde OSTİM Küçük sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Orhan Aydın da kendi başarı hikayelerini anlatacak.

Cam, gümüş işleme, keçe sanatı, ebru sanatı ve kaligrafi gibi "kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri devam ettiren kooperatifler de ürünlerini sergileyecek.

Fuarda, çocuklarda ve gençlerde kooperatif bilincini geliştirecek etkinliklere de yer veriliyor.

Fuar açılışında, Türkiye genelinde orta öğretim çağındaki öğrenciler arasında düzenlenen resim yarışmasında dereceye girenlere para ödülü takdim edilecek, 81 ilde birinci olan resimler fuar boyunca sergilenecek.

Çocuklar için özel olarak yazılan kooperatifçilik konulu çocuk tiyatrosu fuar süresince sahnelenecek. Çocuklara yönelik atölye çalışmalarıyla birlik ve beraberlik içinde başarı kazanmanın öneminin çocuklara aşılanması amaçlanıyor.

Vatandaşlar fuarı ücretsiz ziyaret edebilecek. 7 milyona yakın ortağı bulunan kooperatifleri yakından tanıyıp ürünlerini satın alabilecek.

ostim-fuar-3.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.