ÖZ İPLİK İŞ Sendikası 42 yaşında

ÖZ İPLİK İŞ Sendikası 42 yaşında

ÖZ İPLİK İŞ Sendikası 42. kuruluş yıldönümünü görkemli törenle kutladı. Kutlamaya çok sayıda davetli katıldı.

A+A-

ÖZ İPLİK İŞ Sendikası 42. kuruluş yıldönümünü görkemli törenle kutladı. Kutlamaya çok sayıda davetli katıldı. Program 42. Kuruluş Yıldönümü anısına düzenlenen gala yemeği ve Ankara Seğmenlerinin gösterisiyle başladı. 

Genel Başkan Rafi Ay, “7 Ağustos 1978 yılında Mehmet Er önderliğinde kurulan Öz İplik-İş Sendikamızın 42. Kuruluş Yıldönümünü kutlamanın onurunu, heyecanını ve haklı gurunu yaşıyoruz. Genç dinamik ve idealist 7 tekstil işçisinin Gaziantep'te attığı adımlar, bugünlere kadar uzanan büyük bir hareketin habercisi oldu. Bu hareket, Öz İplik İş Sendikası çatısı altında, yüzlerce, binlerce işçiyi birleştiren, bir işçi hareketine dönüştü” dedi.

TEŞEKKÜRÜ BİR BORÇ BİLİRİM

Öz İplik-İş tarihinin mücadelelerle dolu olduğunu anımsatan Ay, “Sendikamız 12 Eylül 1980'den sonra, darbeciler tarafından kapatıldı. 6 ay kapalı kalan Öz İplik-İş, yılmadan haklı mücadelesini sürdürdü. Hukuk mücadelesini kazanarak, binlerce tekstil işçisinin sesi olmayı başardı. Bugünlere gelmemizde emeği geçen sendikamızın Kurucu Genel Başkanı Mehmet Er’e ve bu büyük mücadelenin isimsiz kahramanlarına teşekkürü bir borç biliyorum.Üyesi olduğumuz HAK-İŞ Konfederasyonu ile Avrupa Sendikaları Federasyonu ve Tüm Endüstri Küresel İşçi Sendikaları Federasyonu’nun  saygın ve etkin bir üyesi olarak ulusal ve uluslar arası emek hareketine katkı veriyoruz” ifadelerini kullandı.

SAĞLAM BİR ÇATI HALİNE GELDİK

Öz İplik-İş Sendikası’nın 42 yıl önce, alınteri için yola çıkanların, kendi değerleri üzerinde onurla yürüyenlerin izinde “Hedef İşkolunda Lider Sendika” diyerek, kurucularının açtığı yolda lider sendika olmak için azim ve kararlılıkla mücadelesini hız kesmeden sürdürdüğünü belirten Ay, “Öz İplik-İş Sendikamız işkolunun 2. en büyük, Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in 6. büyük, sendikası olarak sektörün ve çalışanların güvenli ve sağlam bir çatısı haline gelmiştir” şeklinde konuştu.

ÇOK GENİŞ BİR AİLEYE SAHİBİZ

Genel Başkanımız Rafi AY, Öz İplik-İş Sendikasının 18 farklı bölgede bulunan başkanlıkları, işyeri baştemsilcileri, temsilcileri ve kadın komitesiyle Türkiye’nin dört bir yanında büyük bir aile haline geldiğini dile getirerek; "Öz İplik İş, gücünü her daim emekten aldığı için işçilerin tek adresi olmuştur.1978 yılında, Hasyün Halı Fabrikası ve Öz Anadolu Konfeksiyon ile başlayan Öz İplik-İş yolculuğu,  bugün 32 bin 481 kişilik çok geniş bir aileye sahiptir" dedi.

Öz İplik-İş Sendikasının ulaştığı küresel güçle Somali’den Amerika’ya ve dünyanın her yerine uzanan vizyonuyla dünyanın 8 ülkesinde bulunan 11 sendika ile işbirliklerinin devam ettiğini belirten Ay, “Bu vizyonumuzu yeni coğrafyalarda yeni sendikalar katarak zenginleştirmeye devam ediyoruz” dedi.
Sendikamızın yürütmüş olduğu faaliyetlere değinen Ay, “Çalışma hayatına katkıları tartışılamayacak kadar önemli olan ve insan hayatına dokunan; kadın, aile, liderlik, iş sağlığı ve güvenliği konularındaki proje ve eğitim faaliyetlerimizle öncü çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu. 2019 yılı Temmuz verilerine göre Tekstil işkolunda 1 milyon 92 bin 76 kişiden sadece 98 bin 760 kişinin sendikalı olduğunu açıklayan Ay, “Öz İplik-İş Sendikası olarak hedefimiz, işkolumuzda çalışan işçilerin çoğunluğunun sendikalı ve toplu sözleşmeden yararlanır hale getirmektir” ifadelerini kullandı.

kn8a9562-kopya.jpg

HAK MÜCADELESİNE DEVAM EDECEĞİZ

Tekstil işkolunun Türkiye’nin en önemli sektörlerinden birisi olduğunu vurgulayan Ay, “Tekstil ve hazır giyim yılda 25 milyar dolardan fazla ihracat yapılan sektördür. Tekstil sektöründe düzenli olarak yıllık 20 milyar dolar dış ticaret fazlası veriyoruz. Her yıl ülkemizin cebine net 20 milyar dolar döviz koyuyoruz. Böylesine önemli bir sektörde çalışanlar hak ettiği payı alamıyorlar. Öz İplik-İş Sendikası olarak işkolumuzda çalışan emekçilerin hak mücadelesini kararlılıkla sürdürüyoruz ve sürdürmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

SOSYAL MEDYADA YARIŞMA DÜZENLEDİK

Ay, “Öz İplik-İş Sendikası Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde sadece üyelerimize açık olan ve sendikalar arasında bir ilk olan Instagram üzerinden katılım kabul edilen “Tekstil Sektöründe Emek” temalı bir fotoğraf yarışması düzenledik.

Çünkü kişi yaptığı işi en iyi anlatandır. Biz de fotoğraf yoluyla üyelerimizin yaptığı işi, verdiği emeği paylaşmalarını, farkındalık yaratmalarını istedik. Yarışmayla tekstil sektörüne emeğiyle değer katan çalışanların kendi emeklerini fotoğraf aracılığı ile ifade etmelerine olanak sağlamak istedik. 1-31 Temmuz 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen yarışmamıza 324 fotoğraf başvurdu” açıklamasında bulundu.

HEDİYE VERİLDİ

Vefa ekenler, vefa gösterenlerin vefa bulacağına inandıklarını dile getiren AY, “Biz bu gerçeğin farkında ve bilincinde olarak 13. Olağan Genel Kurulumuzda göreve geldiğimizde bazı kararlar aldık. Bunlardan biri de vefayı yok saymayacağımız oldu. Bir vefa örneği olarak, her yıl sendikamızın kuruluş yıldönümünde teşkilatımız içerisinde sendikamıza emek ve gönül verenlere bir plaket ve hediye takdimini başlatmış bulunuyoruz” dedi.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.