Öz Taşıma İş Sendikası Başkanı Mustafa Toruntay: 24 Haziran bir dönüm noktasıydı

Öz Taşıma İş Sendikası Başkanı Mustafa Toruntay: 24 Haziran bir dönüm noktasıydı

HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, Anadolu Gazetesi Yazarı Gülay Ertunç’un sorularını yanıtladı.

A+A-

HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay ile oldukça keyifli ve samimi bir röportaj gerçekleştirdik. Çalışma hayatı ve gündem hakkında önemli açıklamalarda bulunan Genel Başkan Toruntay, bulunduğu konumun hakkını veriyor ve bilindik genel başkanların aksine babacan tavırlarıyla farkını ortaya koyuyor. Nereden geldiğini asla unutmayan, günübirlik değil de planlı bir şekilde çalışan Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay ile çalışma hayatını, işçinin durumunu ve tabi ki de gündemi konuştuk.

Gülay Ertunç: 21 Kasım 2012 tarihinde kurulan Öz Taşıma-İş Sendikasını kısaca bize tanıtmanızı istesek neler söylersiniz?

Bundan yaklaşık altı yıl önce kurulan ve çalışmalarına başlayan Öz Taşıma-İş Sendikası’nın nasıl kurulduğunu ve geldiği noktadan bahsederek röportaja başlayan Başkan Toruntay; “Aslında bir sendika olarak bakarsanız yeni bir sendikayız, ancak tecrübeli sendikacılarız. 28 yıldır profesyonel olarak sendikacılık yapan biri olarak, var gücümüzle emekçilerimize ve sektöre fayda sağlama amacındayız. Kurulduğumuz günden bugüne kadar, HAK-İŞ ahlakı ve disipliniyle yolumuzda yürüyoruz. Yola çıktığımız ilk gün koyduğumuz hedeflerin yüzde 80’nini bugün itibariyle gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Tabi bu bizim için bir kıstas değil. Çalışma hayatı ve çalışma barışı için olması gerekenleri çok iyi biliyor ve bu doğrultuda çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

Gülay Ertunç: Kurulduğu günden bu yana her türlü haksızlığa karşı kararlı bir duruş sergiliyorsunuz bu konuda neler söylersiniz?

Mustafa Toruntay: Zorlu süreçler yaşamış, kavgaların, gürültülerin içinde kalmış, darbeleri görmüş ve o günleri birebir yaşayarak bugünlere gelmiş biriyim. En önemlisi sendikacılığın makamda oturarak değil de sürekli sahada, işçinin, emekçinin yanında olarak yapılacağını bilen biriyim. Bunları bilerek yolumuzda yürüyoruz. Sendika olarak da kısa vadede hedefimiz 50 bin üyeye ulaşmak. Bunun için de gerekli çalışmaları özverili bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Bizim en önemli amacımız hatta varlık sebebimiz üyelerimizin hakkını savunmak ve emekçilerimize fayda sağlamak” dedi.

img_1317.jpg

Gülay Ertunç: Sendikanıza güvenen ve teveccüh gösterip üye olan işçilerin hak menfaatlerini sonuna kadar koruyorsunuz. Bu güveni nasıl sağladınız?

Mustafa Toruntay: Emekçilerimizin hakkını kendi hakkımız gibi görüyor ve o şekilde çalışıyoruz. Sürekli sahada ve üyelerimizle beraber olduğumuz için çalışma hayatının sorunlarını ve sıkıntılarını yakından biliyoruz. Hatta şöyle diyebilirim, sıkıntıları dinlemekten ziyade yerine gidip gözümüzle görüyoruz. Şimdi bu sıkıntıları tam anlamıyla bilip, bunlarla boğuşan ve evine emek götürmek için çabalayan emekçilerimize sıkın dişinizi bugünler de geçer demek olur mu? Olmaz. Bu hakkı da kendimizde görmüyoruz ve bir haksızlık, bir hukuksuzluk ya da usulsüzlük varsa muhatapların karşısına çıkıp bunu açık bir dille ifade ediyoruz. Orta yol arıyoruz, çözüm önerileri sunuyoruz. Kaldı ki; görmezden gelirsek, aman karışmayalım başımız ağrımasın diye düşünürsek işte o zaman hak yemiş oluruz.

Gülay Ertunç: Görevde olduğunu dönemi bize kısa değerlendirir misiniz?

Mustafa Toruntay: Çok şükür mensubu olmaktan gurur duyduğum ve halen Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdürdüğüm HAK-İŞ ahlakı ve düsturuyla çalışıyoruz. Bu anlayışı benimsemiş biri olarak da işçilerimizin hakkını var gücümüzle savunuyoruz” ifadelerini kullandı.

SÜREKLİ SAHADAYIM

Sürekli sahada, düğün dernekte ve cenazelerde üyelerinin yanlarında olduklarını, hiçbir zaman onları yalnız bırakmadıklarını belirten Başkan Toruntay, yoğun temposuna rağmen hiç yorgun gözükmeyen ve anlattığı her şeyi tarihi tarihine hatta gününe kadar anlatarak detay veren bir başkan. İşçiye dokunmadan, hal hatır sormadan, ayaküstü iki çift laf etmeden sendikacılık olmaz diyenlerdenim ben, diyerek yoğun çalışma programı hakkında bilgi veren Genel Başkan Mustafa Toruntay; “Biz alışmışız bir kere, el sıkmadan, gidip tanışmadan bir bağ kurulamayacağı düşüncesindeyiz. Bu yüzden üyelerimizle sürekli beraber olmaya çalışıyoruz. Düğünlere, sünnetlere ve cenazelere katılıyoruz.

BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ

Çünkü hep söylediğim gibi biz büyük bir aileyiz. Bu aileyi bir arada tutmak, araya fitne girmesini engellemek için ilişkilerimizi sıcak tutmalıyız. Mesela biz, evlenen üyelerimize ya da evlatlarına düğün hediyesi olarak bir çeyrek altın takıyoruz, evladını sünnet ettiren üyemize bir gram altın hediye ediyoruz, cenazesi olan üyemizin o anki koşullara göre bir ihtiyacı olursa destek oluyoruz. Ayrıca üniversitelerde eğitim gören üyelerimizin çocuklarına da eğitim yardımında bulunuyoruz.

ÜYELERİMİZ BİZİM İÇİN DEĞERLİ

Bunlar bizim için önemli ve olması gereken şeyler. Yani biz üyemizi bir gelir olarak değil, bir değer, bir kazanım olarak görüyoruz. İnsan insana her zaman lazım anlayışıyla bir yol yürüme amacındayız. Üyelerimizi düşünüyor, imkanlarımız dahilinde üyelerimiz için etkinlikler düzenliyoruz. İş hayatının vermiş olduğu stresi biraz olsun atmaları için piknikler düzenliyoruz, halı saha futbol turnuvaları organize ediyoruz. Bu çalışmalarımızı da zaten herkes görüyor, biz sendikacılık oynamıyor, yapıyoruz” dedi.

Gülay Ertunç: Yeni kurulmuş bir sendika olmanıza karşın yaptığınız çalışmalar büyük takdir topluyor. Bu konuda ne dersiniz?

Mustafa Toruntay: Sendikacılık oynayanlara güzel bir de atıfta bulunarak, bu yolda yürümek isteyenlere bir nevi sendikacılık dersi vererek, üyelerini ne kadar önemsediklerini açık ve net ifade etti.

Gülay Ertunç: 24 Haziran seçimleri sonrası sendika olarak yeni hükümetten beklentileriniz nelerdir?

Mustafa Toruntay: 24 Haziran’ı bir dönüm noktasını olarak ifade etmek isterim. Büyüyen ve gelişen ülkemiz için oldukça önemli bir sınavı geride bıraktık. Düşmanı bitmeyen ülkemiz, hem içeride hem dışarıda büyük bir kudret göstererek hedefine emin adımlarla yürüyor. 24 Haziran’da sandıktan çıkan sonuç itibariyle istikrarın sürmesi için, hedeflere ulaşmak için, plan ve projelerin hayata geçmesi için milletimiz yine Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı tercih etti ve hükümet olarak AK Parti’ye görevi verdi. Milletimizin verdiği karar hayırlara vesile olsun.

Gülay Ertunç: Yeni hükümet acil olarak hangi konuları ele almalı?

Mustafa Toruntay: Tabi yeni bir hükümet sistemi ve sayısı artan bir parlamento var. Bizim de beklentilerimiz, çözüm istediğimiz sorunlarımız var. Yeni dönemde artık iki başlı bir sistem ve bürokrasi trafiği olmayacak. Bürokrasiden bugüne kadar çok çekmiş bir ülke olarak, bu yeni sistemin çok iyi olacağını düşünüyorum. Bundan sonra atılacak adımlar daha hızlı atılacak ve sürüncemeye bırakılmayacak. Bizim de yeni süreçten en büyük beklentimiz kadro konusunun artık tamamen kapatılması.

toruntay.jpgtoruntay.jpg

YÜZDE 70 BARAJINA TAKILAN İŞÇİLERİMİZ VAR

2017 yılının sonunda yine Sayın Cumhurbaşkanımız taşeron olarak çalışan işçilerimize kadro müjdesini vermiş ve bilindiği üzere de çalışmalar gerçekleştirilerek geçişler yapılmıştı. Son yapılan düzenlemeyle de KİT’lerde çalışan işçilerimiz için kadro yolu açıldı. Fakat dışarıda kalan ve kadro alamayan emekçilerimiz var. Kiralık araç şoförü olarak hizmet üreten, maalesef yüzde 70 barajına takılan ve buna benzer görevlerde hizmet üretip kadro alamayan emekçilerimiz bu durumdan oldukça şikayetçi. Bu sorunun da ortadan kaldırılması gerekiyor. Bizler de bu konuda gerekli girişimleri ve çalışmalarımızı yapıyoruz. İnanıyorum ki, bu sorun da çözüme kavuşacak ve kiralık araç şoförü olarak çalışan, kadro alamayan emekçilerimiz de müjdeli haberler alacaktır” dedi.

Oldukça uzun süren, geçen her dakika keyif veren bir röportajı da böyle sonlandırdık. Röportaj sırasında sürekli arayan üyeleriyle konuşan, hepsine aynı samimiyetle yaklaşan Mustafa Toruntay, sanıyorum ki en kolay ulaşılabilen, rahat rahat dert anlatılabilen ender genel başkanlardan.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.