Pandemi Süreci, Kış Lastiği Kullanmayı Planlayan Tüketicide Artışa Neden Oldu

Pandemi Süreci, Kış Lastiği Kullanmayı Planlayan Tüketicide Artışa Neden Oldu

Havaların soğuması ve yağışların artması ile birlikte güvenli sürüşün önemi artıyor. Kış aylarında güvenli yolculuklar yapmanın önemli koşullarından biri mevsimine uygun lastik seçimi yapmak.

A+A-

Havaların soğuması ve yağışların artması ile birlikte güvenli sürüşün önemi artıyor. Kış aylarında güvenli yolculuklar yapmanın önemli koşullarından biri mevsimine uygun lastik seçimi yapmak.

Bu sayede kaza riskinin önüne büyük ölçüde geçilmiş oluyor. Türkiye’nin önde gelen 2.el otomobil ilan platformu arabam.com, Kasım ayında kış lastiği kullanımı nezdinde gerçekleştirdiği ve 2.600 kişinin katıldığı anket sonuçlarını derleyerek otomotiv sektörüne ışık tutacak istatistikleri paylaştı.

Ankete katılan araç sahiplerinin  %60’ından fazlası kış aylarında kış lastiği kullanacağını belirtti. Kış lastiğini tercih etmeyenlerin büyük çoğunluğu bulunduğu ildeki kış şartlarının sert geçmemesini sebep gösterirken, lastik fiyatlarının pahalılığı nedeniyle kış lastiği tercih etmeyenlerin oranı %20’nin üzerinde seyrediyor. Dört mevsim lastikleri tercih edenlerin oranı ise %16.5.

arabam.com Anket Verilerine Göre Kış Lastiği Kullanmayı Planlayan Tüketicilerin Oranı Pandemi Öncesine Göre Artış Gösterdi

arabam.com’un gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre tüketicilerin %51.4’ü kış lastiği alırken kaliteyi ön planda tutuyor. Fiyat-performans vaadeden bir lastiği satın alanların oranı %35.5, “en ucuzunu alırım” diyenlerin oranı ise %13.1 şeklinde ankete yansıyor. Anketin sonuçlarına göre; tüketicilerin %89.9’u kış lastiği kullanmalarının ana sebebini güvenlik faktörü olarak gösterirken, zorunlu olduğu için kış lastiği takanların oranı %6.1 ve aracının zarar görmesini istemediği için kış lastiği takanların oranı %3.8.

Tüketicilerin %63.6’sı güvenliği için daha çok bütçe ayırabiliyor ve kış lastiği alırken uzun ömürlü olmasına bakıyor, %14.6’sı fiyatına, %21.8’i markasına bakarak alıyor. Bu kış pandemi devam edeceği için evde kalacağını düşünüp kış lastiği takmayacağını söyleyenlerin oranı %11.3. Geçen yılki lastiğini bu sene tekrar kullanacakların oranı %62.8 ve yeni bir kış lastiği alacağını söyleyenlerin oranı %25’in üzerinde.

Pandemi dolayısıyla toplu taşımalardan uzak durup aracında kendini güvende hisseden, bu sebeple de lastiklerini kış lastikleri ile değiştirmeyi ihmal etmeyenlerin oranı %79.1ve lastik değişimi konusunda kararsız  tüketicilerin oranı ise %10.

info.png

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.