SGK İl Müdürü Doğan: Prim borçları otomatik silinecek

SGK İl Müdürü Doğan: Prim borçları otomatik silinecek

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Bilal Doğan, yaptığı açıklamasında '26.04.2016 tarihinden önce GSS kapsamında bulunan ve prim borcu bulunan vatandaşlarımızın prim borçları 25 yaşını doldurduğu tarihe kadarki kısmı silinerek tahsilinden vazgeçilmiş bulunm

A+A-

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Bilal Doğan, "Kamuoyunun da malumuz üzere 14.04.2016 tarihinde kabul edilen 6704 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 26.04.2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu kanunun 19. Maddesi ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa "Geçici 69. madde" eklenmiştir. Bu madde uyarınca "Bu maddenin yayımı tarihinden önce 5510 sayılı kanunun 60. Maddenin 1. Fıkrasının (g) bendi kapsamındaki genel sağlık sigortalılarının 25 yaşını doldurdukları güne kadar olan gelen sağlık sigortası primlerinin tahsilinden vazgeçilir. Bu maddenin yayımlandığı tarihe kadar söz konusu süreler için ödenmiş olan primler iade ve mahsup edilmez." hükmü getirilmiştir" bilgisini verdi.

Doğan, "Bu yasa kapsamında 26.04.2016 tarihinden önce GSS kapsamında bulunan ve prim borcu bulunan vatandaşlarımızın prim borçları 25 yaşını doldurduğu tarihe kadarki kısmı silinerek tahsilinden vazgeçilmiş bulunmaktadır. Bu durumdaki vatandaşlarımızın 25 yaşına kadarki genel sağlık sigortası prim borçları, Sosyal Güvenlik Merkezlerimize başvurmasına ve herhangi bir talebe gerek kalmaksızın bilgisayar sistemince silinecektir.

Vatandaşlarımız e-devlet şifreleri ile prim borçları ve diğer sosyal güvenlik durumunutakip edebileceklerdir." duyurusunu yaptı.

İHA

 

 

 

 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.