Solgun, tütüne sahip çıkılmasını istedi

Solgun, tütüne sahip çıkılmasını istedi

Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifler Birliği Genel Başkanı Seyhmus Solgun'dan yetkililere çağrı...

A+A-

Solgun, tütüne sahip çıkılmasını istedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin seçim mitinglerinde 'Tütünün önemli bir yere sahip olduğu' yönündeki açıklamalarını değerlendiren Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifler Birliği Genel Başkanı Seyhmus Solgun, "Yetkililerimiz bu konuya el atmışken umuyoruz ki bu vesile ile tütün sorunu olan ithalatımız azalır ve dışa bağımlılığımız ortadan kalkar" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin her alanda tütün sorununu gündeme getirmesinin sevindirici bir durum olduğunun altını çizen Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifler Birliği Genel Başkanı Seyhmus Solgun, üreticilerin bu durumdan son derece memnun olduğunu söyledi.

BORCUNU TÜTÜNLE ÖDEMİŞ BİR ÜLKEYİZ

Tütünün milli ve yerli varlık olduğuna dikkat çeken Başkan Solgun, "Birçok tarihte ülkemizin borcunu tütünle ödemiş bir ülkeyiz. Dünyada her hangi bir işlem fermantasyonu görmeden tek başına içilebilen nikotin ve katkı maddesi olmadan tütün cinsi ülkemizde yetişmektedir. Bu tütünler dünyada lider konumundadır. TUİK'in resmi verilerine göre tütün sektöründe ülkemizde yabancı tütün girişimcilerinin ve tütün mamullerinin oranı yüzde 84,7 olarak faaliyet göstermektedir. Bu oran Türkiye'de diğer sektörlere göre sadece tütün sektöründe bu kadar yüksek görülmektedir.

Ülkemizde ise sadece yüzde 15'lik yerli üretim gerçekleşmektedir. Tek başına içilebilir özelliği olan bir Türk tütünü var. Tütün, ülkemizin en önemli tarım ürünlerinden biridir. Dünyada en fazla pazarı olan tütün Türk tütünüdür. Sosyal, kültürel bir ürün olup, iş gücü en çok artan ürünlerin başında gelmektedir. Tütün ülkemizin bir hazinesidir ve milyonlarca insanımızın geçim kaynağıdır, ekmeğidir. Türk tütünün özelliklerini saymaya kalkarsak günlerce bitmez. Bizim bu tütünü canlandırmak için neler yapabilirizi tartışmamız gerekiyor. Herkesin Türk tütünü için seferber olması gerektiğini düşünüyorum. Böylelikle ülkeyi tütün ekonomisiyle canlandırmış oluruz" dedi. İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.