Halis Haktanır

Halis Haktanır

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

El açalım Allah'a

A+A-

Açalım ellerimizi yüce rabbimin huzurunda, pişmanız diyelim, biz böyle değildik diyelim, biz senin rızan için yollarda ömrümüzü tüketen bir nesildik, öyle nesildik ki yüreği pamuk gibi yumuşak, gözleri pınar gibi yaşlı, merhametli, vicdanlı, kimsesizlerin kimsesi, mazlumların güvencesi, Allah'ın huzurunda söz verip Nizam'ı Aleme koşanlardandık. Ne oldu bize? Dua yapmasını mı bilmiyoruz, yoksa dua yapar gibimi görünüyoruz. Riyakar mı olduk, gösteriş budalamsımı olduk. Allah'ın son din İslam dininin çerçevelerinin dışarısına mı taştık?

Dünyaya mı daldık, mazlumun ahını mı aldık, dini kendimize göre yorumlamaya mı çalıştık? Büyüğümüze saygıyı mı unuttuk, küçüklerimizi çok mu ağlattık, peygamber otağındaki din görevlileri gerçekleri söylemez mi oldu? Dinimiz iki başlı hatta çok başlımı oldu? Alimlerimiz dinlenmez mi oldu, ailelerimiz nemelazımcımı oldu, Kabe’nin kapısında hacılarımız diz çöküp Allah'a yalvaramadı mı, hacda siyaset mi yaptılar, sahabeyi kiramın terbiyesini getiremedi mi? Hz. Ömer'in adaletini yüreğimizde taşıyamaz mı olduk?

Hz. Ebu Bekir'in hayır hasenatları zekatını mı unuttuk. Türk milletinin adaletinden mi yoksun kaldık? Geçmişimizi unutup geçmiş olanları rahmetle anamaz mı olduk, Devletler kuran milletin devlet töresini mi unuttuk? Devleti yönetenlerin adalet terazisi yana mı kaydı da böyle olduk? Müslüman Müslümanın kardeşi dediler de onamı uyamıyoruz?

Birbirinizi tanıyın diye kavimlere ayrılmışken kavmimize hakaretler mi ettik? Malımızın canımızın evladımızın varımızın zekatını mı vermedik? Hayır hasenatımı kestik? Komşularımız açken biz tok mu yattık, gösteriş riya içerisinde ibadetlere devam mı ettik, çok mu kibirlendik, çok mu yalan söyledik, başkasının malına canına, ırzına haram gözle bakar olduk?

Allah'a Galübelada verdiğimiz sözümü unuttum? Daha doğrusu insanlığımı unuttuk? Sorular, sorular, sorular. Düşünün düşünelim. Ey güzel millet, güzel İslam’ın temsilcileri düşünelim, el açalım. Bu Ramazan ayında daha çok yalvaralım, daha çok isteyelim, taleplerimiz Allah'a saf saf ulaşın. Seccadede, Allah'a en yakın yerde ağlayalım aramızda kimse yok isteyelim. Açalım ellerimizi canı gönülden isteyelim.

Açalım ellerimizi bu ay hürmetine af dileyelim yukarıdaki sorulan soruları yapmamaya gayret edelim, halis niyetle ellerimizi açalım verinceye kadar indirmeyelim. Verir Allah'ım verecek Allah'ım. Ağlayan göz için, merhamet duygularının saf saf göklere yükselişi için, samimi gözyaşlarımızın akışının hürmeti için. Verir Allah'ım. Ülkemiz ve dünya bir gram bir virüsle mücadele ediyor.

Söz verelim, yetim malı yemeyelim, Allah'ın hak, hukuk ve adaletinden şaşmayalım. İsteyelim Allah'tan verir yaradanım. Ver diyelim biz yönümüzü, gönlümüzü doğruluk ver Allah'ım diyelim. Açılan ellere rahmet damla damla, buram buram dolsun. Hem bu Dünyamızı hem ahiretimizi kazanalım. Ramazanımız mübarek, dualarımız kabul olsun. ALLAH BİZE YETER...

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.