Fahri Uluç Özbayoğlu

Fahri Uluç Özbayoğlu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Elektrikli ulaşımın önemi

A+A-

Son yıllarda artan petrol ve doğalgaz fiyatları ülkemiz ekonomisini hayli zorluyor. Zaten 550 milyar doların üzerinde dış borcumuz nedeniyle, zor durumda olan  ekonomimiz göz önüne alınırsa, günlük  yaşantımızda , acilen bazı radikal önlemlerin alınması gerektiği gün gibi ortada..Petrol  fiyatlarının  sürekli artış gösterdiği bir ortamda, elektrikli oto ve traktörlerin devreye konulması  kaçınılmazdır..

Ülkemiz konum itibariyle , alternatif enerji kaynaklarına ulaşımda hayli avantajlı..Bilindiği gibi , güneş enerjisinden yararlanma olanaklarımız ,bir çok Avrupa ülkesinden daha fazla..Almanya’ nın coğrafi konumu , çok daha elverişsiz olmasına rağmen ,  bir diğer ifade ile güneş gören gün sayısı bizden çok daha az olmasına rağmen , söz konusu ülkenin güneş enerjisinden yararlanma oranı bizden hayli fazla..Ne yazık ki , Türkiye , güneş enerjisinden yeterince yararlanamıyor.

Son yıllarda, boş araziler üzerinde kurulan güneş panelleri , kısmen de olsa bu açığı giderme amacını gütmekte..Bu güneş panelleriyle ilgili aksesuar  ve gerekli  üretim parçaları imalatı üzerinde  durulmalı. Böylece güneş enerjisi panelleri  kurulmasının  daha da yaygınlaştırılmalı sağlanmalı..

Elektrikli  ulaşım araçlarının , istenilen  verimlilikte çalışabilmesi için , yeterli miktarda şarşj istasyonlarının kurulması da , son derece önemli. Petrol üretiminin giderek azaldığı ve giderek pahalılaştığı  önümüzdeki on yıllarda , söz konusu bu elektrikli otoların bir an önce devreye girmesi kaçınılmazdır. Bu durumda , elektrikli otoların Türkiye’ de üretiminin en kısa zamanda  gerçekleştirilmesi gerekir. Bilindiği gibi , mevcut hükümetin bu konudaki çabaları desteklenmeli ve bununla ilgili fabrika inşaatlarına zaman geçirilmeden başlanmalıdır.

Son yıllarda , düşüş gösteren  tarımsal üretime de elektrikli traktörlerin ,bir ölçüde destek olabileceğini düşünüyoruz. Bilindiği gibi elektrikli traktörlerim imalatı bir adım daha önde bulunuyor. Elektik üretimini  artırılma çabaları desteklenir ve  tarımsal üretim bu yolla artırılabilirse, ülkemizin bazı  önemli  sorunlarının kısa zamanda çözümü mümkün olabilecektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları