Bahattin Demiray

Bahattin Demiray

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Eller

A+A-

İnsanın eli hayıra da şerrede gider. Yani insanın eliyle ettikleri yüzünden ahrette cehenneme ve cennete adaylığını burada samimice gösterir. Önemli olan elini hayırda insanlığın yararına kullanabilmektir. Her türlü kötülüğe şerre yönelmek nefistendir, hayrı da, şeride yaratan Allah’tandır. Nefs kötülüğü ister, kişinin yönelimine isteğine göre de, Allahü teâlâ verir. Başımıza gelen her türlü kötülük, Allah’ın iradesiyle gerçekleşir.

Hadiste; Bir kişi, kaderin, hayrın ve şerrin Allah’tan olduğuna inanmadıkça, mümin sayılmaz.) [Tirmizi]

El öyle bir organdır ki; kırıcıdır, taş kırar, kalp kırar, makam başında, gelenleri kırar, menfaatine uygun da imzalar atar, rüşvete yolsuzluğa yol açar, kavgada yumruk atar, anne babaya dayak atar, Onları güçsüzler yurduna bırakır. Telefondan, televizyonda kötü içerikli programları seçer, ressamın, nü çizmesini, heykeltıraşın, ucübe heykel yapmasını, trafikte, sınırlanan hızın dışına çıkmasını, kendi vücudunu, jiletleme dövme ile zarar vermesi, hayvanı keserken besmelesiz kesmesi, şans oyunları oynaması, insanları ayırmak, hasetlik etmek için büyü muska, büyü yazması, vb. ellerimiz şerde hizmet vermektedir.

Eller vardır titrer, şerre kötülüğe gideceği zaman, bazı kötü alışkanlıkları kullanınca sinirler tahrip olduğundan titremesi olur; Alkollü içecekler : Bira rakı, şarap, Morfin, Eroin, Kodein, Metadon, Uyarıcılar: bir takim uyuşturucu madde olan haplarAmfetamin, Ecstasy, Kokain, Kafein, Merkezi Sinir Sistemini baskılayanlar: Barbitüratlar, Benzodiazepinler İlaç Olarak Kullanılan Ancak Bağımlılık Yapabilen (Diazem, Nervium, Tranxilene, Ativan, Rivotril, Lomotil, Rohypnol, Xanax), Akineton, Halüsinojenler: LSD, Meskalin, Psilocybin, Uçucu maddeler (Volatile hydrocarbons): Tiner, Benzin, Gazolin, yapıştırıcılar (Bali, UHU gibi yapıştırıcılar) Fensiklidin (PCP) v.b. bağımlılıkta olanlar stres, alkol sigara yoğun çay ve kahve içmek, açlık, yorgunluk, ani sinirlenme gibi bazı durumlar titremeyi fark edilir hale getirebilir. Bu bağımlılıkları terk etmek için bir rehabilitasyon merkezinde tedavi sonunda kişi eski haline dönebilmektedir.

Uygun olmayan yerlere, hırsızlığa yolsuzluğa ahlaksızlığa, girer huzuru bozan karıştran. Fitne-fesat yazılarıyla halkı ayrıştıran tartıştıran, münasebetsiz ellerdir bu eller. Olur, olmaz yere sokulur. Girmemesi gereken yerlere girer. Her türlü pisliğe bulaşmış, toplum huzurunu bozucu karıştırıcıdır.

Bazı eller; bana dokunmayan yılan bin yaşısın der etliye sütlüye karışmaz. Ot gibi gelir ot gibi gider ot bile hayvan yediğinde süt, et, deri olur. Hiçbir yaraya merhem olmaz. Tökezleyenleri yere düşenlere elini verip kaldırmaz. Eller iki yakayı bir araya getiremez, borç batağına girer ona buna yük olur. Devamlı insanların sırtından geçinir, asalaktır, yaptığından hiç de endişe etmez. Emeksiz kazanca, beleşe almaya bayılan vermeye cimri olan eller bencildir.

Hamur yoğurur gıda, trafik polisinde, şoförlere yol gösterici, Doktorda şifa, Anne babada şefkat eli, öksüzün, yetimin, darda kalanın, yoksulun sığınacağı, sanatkarda, kalıcı sanat eseri, ve daha bir çok eserde hayat veren yaşama sevinci olan ellerimiz, Düzenleyicidir düzelticidir. Vücudun yıkanmasında da abdest azalarının günahtan kirden arındırmasına sebep olur.

Tarla-toprak işlerinde helal kazanç için çalışan, ellerinin saklar göstermez, sıkılır, utanır. Tarlalarda burçak ve otları nohutları yolar. Binaların yapımında usta ve amelelik yapar. Her güzel sanat eserinde alın teri göz nuru sonucu elleri nasır bağlar. Bunlarla, iftihar etmeliyiz, ellerini de öpmeli medeniyetler varlığını insanlığa hizmet ettiğinden dolayı bu ellere borçludur. Nasırlı eller olmasaydı ekinler ekilmez, mahsuller biçilmez, insanlar yiyecek ekmeği her türlü besini bulamaz, gemiler uçaklar araçlar, otobüs yapılamaz, isimsiz sanatkârlar ve medeniyet mimarlarıdır.

Peygamber Efendimiz bir hadisinde, “Gerçek şu ki, her insanın vücudunda 360 eklem bulunmaktadır. Kim bu eklem sayısı kadar Allahü ekber, Elhamdülillah, Lâ ilâhe illallah der, Allah’tan bağışlanma diler, insanların yolu üzerinden taş, diken veya kemik gibi şeyleri kaldırır, iyiliği emreder veya kötülükten sakındırırsa, o günü kendisini cehennemden uzaklaştırmış olarak geçirir.” buyurmaktadır. Bu konuda benzer mahiyette, “Her birinizin her bir eklemi için bir sadaka gerekir. Binaenaleyh her tesbih sadakadır, her hamd sadakadır, her tehlil sadakadır, her tekbir sadakadır. İyiliği tavsiye etmek sadakadır, kötülükten sakındırmak sadakadır. Kulun kuşluk vakti kılacağı iki rek’at namaz bütün bunları karşılar.” ve “İnsanların her bir eklemi için her gün bir sadaka gerekir. İki kişi arasında adâletle hükmetmen sadakadır. Bineğine binmek isteyene yardım ederek bindirmen yahut yükünü bineğine yüklemen sadakadır. Güzel söz sadakadır. Namaz için mescide giderken attığın her adım bir sadakadır. Gelip geçenlere eziyet veren şeyleri yoldan gidermen de sadakadır.”

Dostlarına, düşmanlarına sürekli duaya eden, bir kalbi yıkmak Kabeyi yıkmak gibi olduğunu bilen. Hayırda öncü umut ve sevgi olan ellerimiz.

Ellere bakın, kendinizi dünyadaki yaptıklarınızı seyredin! Zira, onlar sizin ahret aynanızdır. Allah’ım! Ellerimizi senin rızan dışında amellere bırakma! Selam ve duayla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.