Cemal Kayı

Cemal Kayı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ellere var bize yoh mi?

A+A-

Son muştuyu verdiklerinde bizler; "artık bitmiştir, toprağın altında üstünde bulunmadık bir şey kalmamıştır her halde" diye düşünürken gazetelere sevindirici haber bu sabah düştü!

“GÜBRETAŞ'A AİT MADEN SAHASINDA ALTIN REZERVİ BULUNDU!”

"GÜBRETAŞ'a ait maden sahasında 3,5 milyon onsluk altın varlığı tespit edildi. Rezervin bugünkü kurla 6,5 milyar dolarlık parasal değeri bulunuyor."

Bizler, "Yav, n'olacak bu da para mı, bu para sarayın bir yıllık masrafına bile yetmez" diye düşünsek te, mübarek topraklar verdikçe veriyor. İki aya kalmaz bu sefer de memleketin başka bir köşesinden,100 milyar dolar değerinde elmas madeni, belki de denizlerimizden beş on gemi dolusu inci buluruz, niye olmasın!

Bizler, bu tür müjdelerin genellikle seçim öncesi tarihlere denk getirilip, garip gurabayı sanki kendisi bulmuş gibi sevindirdiğini bilsek te, seçim olmasa bile sıkışıldığı dönemlerde de bu tür müjdelerin fevkalade işe yarayacağına dünya liderimiz kadar aklımızın ermeyeceğini, ne eğitim kapasitemizin ne de bilgi ve görgümüzün buna yetmeyeceğini bilelim artık diyorum...

Hükümetin 2003 yılından günümüze kadar, “Kronik Define” hastaları gibi kırkın üstünde define haberi verdiğini ancak bulunan bu hazinelerin akıbetinin n'olduğunu ne görüyoruz ne de bu hazinelerin nerelere harcandığını biliyoruz... 2003 tarihinde başlayan ve bizleri son derece mutlu eden petrol, doğalgaz bulma haberlerinden bazıları aşağıdadır:

*Trakya ve Tuz gölünde doğalgaz, Manisa'da petrol rezervi; 2007 Temmuz seçimleri öncesi.

*Diyarbakır, Manisa, Niğde, Isparta ve Antalya'da petrol rezervi bulundu; 29 Mart 2009 yerel seçimler öncesi.

*Manisa ve Ergani'de petrol rezervi; 12 Eylül 2010 Referandum öncesi.

*Diyarbakır'da petrol bulundu, bulunan petrol Türkiye'nin kırk yıllık ihtiyacını karşılayacak düzeyde. Yerel seçimler öncesi, 31 Mart 2014.

*Siirt'te petrol, Trakya'da doğalgaz bulundu; 31 Mart 2019 yerel seçimler öncesi.

*Karadeniz'de 320 milyar metre küp doğalgaz bulundu, 2023 seçimleri öncesi vatandaşa gaz!

*En son müjde; Karadeniz'de 405 milyar metreküp doğalgaz bulundu.

Definecilik bir hastalıktır, heyecanla gizemlerle doludur... Üç harflilerin sahiplendiği hazinelerden, Antikçağ, Roma, Bizans ve Osmanlı hazinelerine kadar tüm hazinelerin topraklarımızın altında yattığını bunlarla ilgili söylentileri hepimiz duymuşuzdur... Bu konuyla ilgili define romanları, öyküleri okuyup filmlerini mutlaka seyretmişizdir. Bu uğurda, malını mülkünü harcayıp, yuvasını yıkıp perişan olanların içinde mutlaka bizlerin de tanıdıklarımız olmuştur...

Bu tür mübarek buluntu haberleri İç Anadolu Bölgesinde Tuz Gölü havzası hariç hiç bir şehrimize nasip olmamıştır. Bu durum bizleri fevkalade üzmektedir. Başta memleketim Kırşehir olmak üzere; hiç olmazsa 2023 seçimleri öncesi aşağıda örneğini verdiğim haberler gibi haberle bizleri de sevindirmeniz mümkündür...

"Kırşehir Malya Ovasında, ülke ihtiyacını seksen yıl karşılayacak büyüklükte petrol rezervi bulundu!"

Ya da;

"Mars'a gönderilecek uzay aracı tesislerinin temeli Kırşehir Malya Ovasında atıldı!"

Büyük bir sabırsızlıkla beklemekteyiz...

Saygılarımla...

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları