Eflatun Neimetzade

Eflatun Neimetzade

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

ELLİ YIL AZERBAYCAN'I YÖNETEN ÇINAR

A+A-

Haydar Aliyev, Atatürk’ün devrim ve ilkelerini bir zincirin halkaları olarak görüyordu, bu halkaların her birini ise çapraz düşünce ile tek başına ele alıp sonuca ulaşmayı örnek gösteriyordu. Azerbaycan’da eğitim ve bilim çok yüksek olduğundan endişe yoktu, fakat devletçilik alanında büyük boşluk ve uçurumun olduğu bir gerçekti.

…Haydar Aliyev felsefesi, ideali, fikirleri ve tüm düşündükleri zaferle sonuçlanmıştır. Bir gerçektir ki, ekonomisi olmayan bir ülkenin geleceği hicranla bitecektir.

İleriyi iyi düşünen fikir ve projeler ustası Haydar Aliyev Bakü-Ceyhan Petrol hattının inşası projesine yüklendi ve dünyanın gelişmiş dev devletlerin başkanlarını Azerbaycan’a toplamayı başardı. Bu başarıda Aliyev’in evrensel, ileriyi ustaca görme yeteneği ve siyasi gücünün büyük payı vardır.

Çünkü bir zamanlar Politbüro’da birinci olma gücünü elde etmesi, Sovyetler Birliği’nin aydın kişileri tarafından sevilmesi ve onura edilmesi ondaki dehasal yeteneğin zaferi olarak nitelenmelidir. Aliyev’in bir anda dünya siyasetin zirvesine yükselişinde Dünya Türklerinin piri sayılan Türkiye Cumhuriyetinin 9. Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel’in de tarihi hizmetleri unutulmamalıdır.

AZERBAYCAN DEVLETİ DÜNYEVİ DEVLETTİR

Haydar Aliyev’in getirmiş olduğu özellikler nelerdir? Bu durumu analiz ettiğimizde şunları görüyoruz: Azerbaycan halkı savaş istemiyor, barış taraftarıdır; Azerbaycan halkı bağımsızlık taraftarıdır; Azerbaycan’da milyon yarım zorla topraklarından çıkarılmış kökçünler topraklarına dönmeyi bekliyorlar, onlara maddi ve manevi destek gerekmektedir, onlara devlet desteği gerekiyor;

Azerbaycan halkı bağımsız, dünya devletleri arasında kendini görmeyi arzu ediyor; Azerbaycan devleti Avrupa Şurasına üyedir ve Avrupa Şurasının tüm kriterlerini uygulamaya koymuştur; Azerbaycan devleti dünyevi devlettir, hukuka dayalıdır, barışı, özgürlüğü, demokrasiyi topraklarında koruyor; Dünyada teröre karşı çağrı yapıyor, terörün her türüne karşı barışmazdır, terörü lanetliyor ve ona karşı dünya örgütleriyle işbirliği içindedir; Dünyanın bütün devletlerinin toprak bütünlüğünü müdafaa ediyor, kendi toprak bütünlüğünü de barış yolu ile ulaşmayı hedefliyor.

Bağımsızlığına kavuştuğu kısa zaman dahilinde bunlara ulaşmak, devletçiliği gerçekleştirmek o kadar da kolay olmamıştır. Fakat Haydar Aliyev bütün bunları yaptı ve dünyanın dev ülkeleri ile bu konularda işbirliği protokolü imzaladı, böylece dünya devleti olarak Azerbaycan’ı yer kıtasının tepesine yerleştirmeyi başardı. Azerbaycan halkı Ulu Önder Haydar Aliyev’in siyasi kursunun devamının taraftarıdır, bunu tüm dünya ülkelerine beyan etti. Bu konuların teminatı olarak varisi İlham Aliyev cenaplarını siyasetin üst kademesine, siyaset semasının ufuklarına kadar götüre bilmiştir.

Yeni Azerbaycan devletinin kurucusu,  bağımsız Azerbaycan’ın ölmez lideri, müdrik insan, büyük siyaset adamı Haydar Aliyev’in ananelerinin tek devamcısı, varisi olan İlham Aliyev, yemin töreninde Haydar Aliyev siyasi kursunu devam ettireceğini söyledi. Halkımız İlham Aliyev’in yürüttüğü evrensel, barışçı siyasetini beğenir ve onun arkasında olduğunu söylüyor, onu müdafaa ediyor.

DÜNYA TÜRKLERİNİN KURTARICISI

Azerbaycan’da devlet bağımsızlığının sağlamlaştırılması, toprak bütünlüğünün korunması, hukuki devlet prensiplerinin yaratılışı, sabit sosyal-ekonomi stratejisinin yaratılması, şahsiyetlerin hukuk ve özgürlüklerinin çok yönlü yükselişi ve güveni, itibarlı müdafaasını temin olunması, demokratik ıslahatların gerçekleşmesi problemlerinin hallini Haydar Aliyev yapmıştır.

Bir dünyevi devlet için gereken tüm olanakları yaratmıştır. Ulu Önder Atatürk Türkiye Cumhuriyetini nasıl zor şartlarda kurduysa, Ulu Önder Haydar Aliyev de ülkeyi kaostan, uçurumun kenarından kurtarıp, bir dünya ülkesi haline getirmiştir. Azerbaycan’da ilmin, eğitimin devamlı yükselişi de Haydar Aliyev’in denetiminde aralıksız yürütülmüştür. Ülkemizde, gelişmiş Avrupa ülkelerinden daha yüksek yeni sağlık merkezlerin, hastanelerin inşası ve muasır teknik donanımı ile temin olunması ve bu çağdaş teknik anın kullanılması için uzman kadroların Avrupa’da eğitimi de bilhassa onun adıyla bağlıdır.

Ulaşımda, yeni Metro istasyonlarının inşasında yeni reformlar uğurla gerçekleşmiştir; ülkemizdeki yolların Avrupa’dakinden daha iyi olmasını tavsiye ediyordu. Onunla çalışmak zevkliydi, insanlar, onun yanında çalıştığı süreçte her alanda uzman olarak pekişiyordu. Haydar Aliyev koyu bir Türkçü idi, bütün Türk Dünyasının birliği için çalışıyordu. Her defasında şunu diyordu, Türk Dünyasının birliği önemlidir, dünyada yaşayan 500 milyon Türkler er ya da geç birleşmeliler, bir bütün olduğumuzda hiçbir yabancı ülke dahili işlerimize karışamaz.

Bunun için öncelikle ülke dahilinde ve haricinde yaşayan soydaşlarımızın ve vatan evlatlarının bağımsız Azerbaycan’la ilişkilerinin pekişmesine, dünya Azerbaycanlıları arasında birliğin, kardeşliğin sağlam olmasını sağlıyordu. Onun şahsi gayretleri sayesinde 2001 yılı Kasım ayında Bakü’de dünya Azerbaycanlıların I. Kurultayı teşkil olundu.

Azerbaycan topraklarının beşte birini işgal etmiş Ermeni teröristlerinin vahşiliklerini dünya siyasilerinin ve insanlarının dikkatine götürmüş oldu. BM Güvenlik Konseyinin 1993 yılında almış olduğu dört karara uymayan Ermenistan, işgalci devlet olarak kayıtlara geçmiştir. Yolumuz dünyevi devlet yaratmak yoludur, hak yoludur, uygarlığa kavuşmak yoludur, ekonominin yükselişi, halkımızın mutluluğu için birleşme yoludur.

Bu yol bizi Cumhurbaşkanımız, siyaset arenasında parlayan yıldız Sayın İlham Aliyev’in etrafında birleşmeye götürüyor. Buna göre bütün aydınlarımıza, sağduyulu çağdaş soydaşlarımıza buradan çağrı yapıyorum. Azerbaycan’ın mutlu geleceği için, halkımızın mutluluğu için, gelecek torunlarımızın mutlu yaşamaları için, topraklarımızı savunmamız için Sayın İlham Aliyev’in etrafında birleşelim, tek yumruk olup, etrafında kenetlenelim.

GÜÇ BİRLİKTEDİR, BAŞARI BİRLİKTEDİR, ZAFER BİRLİKTEDİR!

Atatürk ve Aliyev farklı dönemlerde yaşayan unutulmaz devlet adamlarıdır, halk tarafından sevilen şahsiyetlerdir, ayrı-ayrı dönemlerde bağımsız, hukuk ve laik Cumhuriyeti kurmuş dehalardır. Türk halkı her iki liderini ateş sıcaklığıyla seviyordur. Haydar Aliyev’in sayesinde Azerbaycan, temel insan hak ve özgürlüklerinin gelişmesinde, hukukun üstünlüğünün sağlanması ve demokrasinin tüm kurum ve kurallarının geçerli kılınması yolunda çok önemli mesafeler kat etmiş bulunmaktadır. Aliyev’in çabaları ve gayreti ile bugün Azerbaycan, kuruluş idealine uygun olarak özgür ve müreffeh dünyanın, medeni milletler camiasının saygın ülkesi haline gelmiştir.

Gururla şunu ifade edeyim ki, böyle bir liderle iftihar etmek ne kadar hakkımız ise onu anlayabilmek ve sahip olduğu muasırlaşma ufkunu geleceğe taşımak da o ölçüde görevimiz olmalıdır. Onurlu kararlılığı, bilimin, sanatın ve edebiyatın gücüne olan inancı ve gerçekliliği kendisini diğer pek çok tarihsel önderlerden sayılan en önemli vasıflarıydı. Azerbaycan, devlet olarak Sayın İlham Aliyev’in yüksek zekâsı ve derin mantığı, parlak diplomasisi sayesinde her gün yenileniyor, güzelleşiyor ve dünyevi devlet olarak tanınıyor. “Aynı millet, iki devlet”, Türkiye Azerbaycan, tüm alanlardaki ilişkiler en üst düzeyde olduğu bir gerçektir. Kardeşler arasına hiçbir güç sızamaz, aramızda hiç kimse nifak salamaz. Sayın İlham Aliyev’in söylediği gibi, “…bizler aynı milletiz, çünkü bizler kardeşiz”.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.