Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

En anlamlı uygulama “UYUMA”

A+A-

Uyuşturucu ile mücadeleye yeni bir boyut kazandıran İçişleri Bakanlığı artık ailelerle birlikte hareket edecek yeni bir uygulama geliştirdi. “Uyuma” isimli aplikasyonla birlikte vatandaşların uyuşturucu ile ilgili durumları kolaylıkla bildirmeleri sağlanacak.

Son yılların en büyük felaketi bana göre uyuşturucu. Gençlerimizi hatta 7’den 70’e tüm kesimi zehirleyen bu illete dur demenin binbir çeşit yolu aranırken İçişleri Bakanlığı geliştirdiği bu çalışmayla bence tam not aldı. Bakanlık geliştirdiği uygulama ile vatandaşların her alanda gördüğü uyuşturucu satıcılarını uyuşturucu içen şahısları bildirerek yetkililerin biran önce duruma el atması sağlanacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun uyuşturucu ile mücadele son yıllarda artan ve artmasıyla birlikte önünün kesilmesi için yapılan çalışmaları vatandaşa anlatırken kendisini şahsen dinledim. Gerçekten Soylu’nun anlatımlarına göre uyuşturucu ile mücadelede ülkemizde iyi noktalara gelinmiş. Ama yeterlimi tabii ki de değil. İşte güvenlik güçlerimizin gözünden kaçan hususlarda asıl görev ailelere ve sokaktaki vatandaşa düşüyor.

Şimdi gel gelelim bu “Uyuma” uygulaması nasıl bir uygulama? Uygulama model ayırt etmeksizin tüm akıllı telefonlar için geçerli. Bir oyun gibi ya da sosyal medya içeriği gibi telefonunuza indiriyorsunuz. Girdiğiniz ortamlarda veya bir sokak, bir caddede uyuşturucu satışı yapan içen birilerini gördüğünüzde bu uygulama aracılığıyla ihbar ettiğiniz zaman güvenlik güçlerimiz hemen ihbarınız üzerinde çalışma başlatıyor ve bu durumda uyuşturucu ile mücadelede önemli bir görevi vatandaşlarımız üstlenmiş oluyor.  Uygulama ile ilgili bilgiler veren Sayın Süleyman Soylu’da “Vatandaşlarımızın uyuşturucu ile ilgili durumları kolaylıkla bildirebilmeleri için ‘Uyuma’ isimli bir aplikasyon yaptık. Şu ana kadar 26 bin 178 kişi bu uygulamayı indirdi ve 2 bin 405 ihbar yapıldı. Lütfen her anne ve baba bu aplikasyonu mutlaka telefonlarına indirsin” dedi.

“Sporla Kal Güvende Kal Projesi”yle ilgili etkinlikte konuşan Soylu, uyuşturucuyla mücadeleyi 2019’da çok daha üst noktaya taşımanın önemini vurgulayarak, “Tedbir aldık, sonuç aldık ama uyuşturucu meselesi boş bırakmaya gelmez. Uyuşturucu konusunda her birimizin panik halinde olması lazım” dedi. Soylu, “Narko-rehber” ve “Narko-tır” gibi projelerle önemli eğitim faaliyetleri yürüttüklerini de hatırlattı.

HERKESİN POLİSİ KENDİ VİCDANIDIR

Bu anlatımlardan sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü önünde gördüğüm bir yazı aklıma geliyor “Herkesin polisi kendi vicdanıdır. Fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır” sözü aklıma geliyor. Bu çocuklarımızı zehirleyen ve geliri teröristlere giden bu uyuşturucu illetine hep birlikte el ele savaş vererek ortadan kaldırmalıyız. Kaldırmalıyız ki çocuklarımız zehirlenmesin teröristler sevinmesin. Kalın sağlıcakla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları