Arzu Candevir

Arzu Candevir

Yazarın Tüm Yazıları >

En küçük köpek cinslerinden biri olan Yorkshire Terrier

A+A-

arzu-can-003.jpg

Irk dünyadaki en minik köpeklerden biridir ve bu nedenle oyuncak grubundadır. Eğer bir köpek sahiplenmek istiyorsanız bu ırk tam size göre.

Yorkshire Terrier ırkı Birleşik Krallıkta ki en popüler köpek cinslerinin başında gelir.1800 yılların sonunda İngiltere’deki endüstri devrimi zamanlarında maden ocaklarına ve yün atölyelerinde İskoç işçiler tarafından fare, porsuk, tilki avında kullanmışlardır. Başlarda bu kadar küçük olmayan bu köpekler zamanla genetik faktörler çoğaltılarak bu günkü boyutuna kadar gelmiştir. Kökeni biraz muamma olsa da, araştırma, gelişim ve değişimleri İngiltere’de yapıldığından kökeni İngiltere’dir.Yorkshire1870 yılında da ilk yarışmalara katılmışlardır.

-Çok uzun ve ipeksi bir tüy yapısı vardır. Bu ipeksi tüyle sırt çizgisi boyunca ikiye ayrılarak yanlara dökülür. Çelik mavisi ve altuni karışım renkleri vardır. Yavrular siyah doğar. Kafa yapıları genellikle düzdür. Orta uzunlukta, siyah bir burun yapısına sahiptir. Kulaklar v şeklinde dik ya da yarı diktir. Kuyruğu sırtına dönüktür. Bacaklar yere dik basar, ayaklar siyah tırnaklarla yuvarlaktır. Başındaki tüyler köpeğin görüşünü kolaylaştırmak ve mamanın içine girmemesi için toplanmasını gerektirecek kadar sık ve uzundur.

-Yorkshire Terrier ırkı kucak köpeği olduğundan boyutlarının farkında değildir. Bu ırk oldukça cesur, enerjik, sadık ve zekidir. Sahibine karşı sevgi dolu ama yabancılara genelde mesafelidir Çok atik ve çeviktir. Küçük çocuklara ve köpeklere saldırgan olabilirler. Yorkshire bazen çok inatçı bir yapıya sahip olabilir ama öyle de olsa her türlü eğitime açıktır. Bu ırk insanlarla arası çok iyidir ve her daim kucakta olmak, sevilmek ister. Yorkshire mükemmel bir bekçi köpeğidir. Şaşırdığında, korkutulduğunda ya da kızdırıldığında ısırabilir. Aşırı korumacı bir havayla büyütülmemelidir. Aksi halde nevrotik olabilirler.

-Ilıman iklimleri severler, soğuğa karşı çok hassastırlar.

-Ev ortamına uyumlu en ideal köpektir.

-Tüy yapısı tek tabakalı, yumuşak, düz ve ipeksidir. Tüyleri neredeyse hiç dökülmez ama düzenli bakım ister.

-Dişlerini her gün fırçalamalıdır çünkü diş hastalıklarına oldukça yatkın bir ırktır.

-Teni kokmaz, Fazla egzersize gerek duymaz.

-Ortalama ömürleri 12.15 yıldır. Ağırlıkları 1,5-4 arası değişmektedir.

-Zor doğum olasılıkları yüksektir. Bu nedenle eşleşmelerde erkek dişiden daha küçük olmalıdır.

-Eklem ve kalça çıkıkları en sık görülen genetik hastalıklarındandır. Erken teşhiste ameliyata gerek kalmadan ilaç tedavisi ile giderilebilir.

-Ünlü köpek psikoloğu Stanley Coren’in 200 çiftlik üzerinde yaptığı araştırmada 133 köpek ırkının eğitilebilirlik düzeyi hakkında bir rapor hazırlamış ve rapordaki sıralamada Yorkshire Terrier cinsi 27. sırada yer almıştır ve bu çok iyi bir sıralamada olduklarını göstermektedir. Köpeğinize bir komutu 15-20 kez söylediğinizde buna itaat etme oranı %70’dir.

Bu ırkı uzun zamandır tanıyan biri olarak genel hatlarıyla tanıtmaya çalıştım. Aslında sayfalar dolusu yazılabilir bir ırk hakkında. Yorkshire Terrier cinsi bir köpeğe sahip olduğunuzda dünyanızı şirinliklere boğacaktır.

Bol patili günlerde sevgiyle kalın, hoşçakalın.. [email protected]

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.