Mahmut Erdemir

Mahmut Erdemir

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Ensar Şehri: Kilis

A+A-

Suriyeliler başta olmak üzere son yıllarda farklı ülkelerden farklı nedenlerle ülkemize gelen çok sayıda mülteci oldu.

Göçün ekonomik, sosyal boyutları kadar insani bir yönü de var.

Diğer yandan, ülkelerini terk ederek yeni bir hayat için yollara düşenlerin geldikleri topraklarda karşılaştıkları sorunlar var, bir de sebep oldukları sorunlar var.

Resmi kayıtlara göre, Kilis’i sığınacak bir liman olarak gören Suriyeli sayısı 4 milyonu bulmuş durumda. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 19 Eylül 2019 tarihinde yaptığı açıklamada, Türkiye’de doğan Suriyeli bebek sayısının 450 bin civarında olduğu belirtti.

Bir diğer resmi bilgi de Suriyelilerin yerli nüfusa oranla en yoğun yaşadığı il %81,34 ile Kilis.

Konu önemli.

Bizim kültürümüzde; göç konusu gündeme geldiğinde ilk aklımıza gelen “Ensar ve Muhacir” olur. Neden bilmiyorum ama ülkemizde bu konularda ciddi, dikkate alınacak sempozyum, panel ya da benzeri ilmi, akademik bir faaliyet yapılmıyor.

Konuyu zaman zaman gündeme getirenler de ne yazık ki mülteciler üzerinden topluma politik mesajlar verme çabası içindeler.

Suriye’de iç savaş ve bölgedeki iç çatışmaların yoğun yaşandığı günlerden itibaren Göç, Suriyeli mültecilerin göç nedenleri, göçün insani boyutları, edebiyat ve göç ilişkisi Türkiye Yazarlar Birliği’nin her zaman gündeminde oldu.

Muhacir Edebiyat Sempozyumu

TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan ve Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun’un girişimleri, Kilis Valiliği ve Türk Dil Kurumu’nun katkıları ile “Muhacir Edebiyat Sempozyumu” düzenlemeye karar verildiğinde faaliyetin yapılacağı il de Kilis olarak belirlendi.

Öyle ya, günümüzde mülteciler konusu gündeme gelince ilk akla gelen şehir Kilis.

24 Ekim 2019 tarihinde başlayacak ve iki gün sürecek sempozyumda, yerli ve yabancı çok sayıda bilim adamı, akademisyen ve tarihçi konuyu tüm yönleri ile alıp değerlendirecekler.

Etkinliğin davetiyesi, broşürü, afişi basıldı ve ilgili kurumlara ulaştırıldı.

Anadolu’da hangi şehirde faaliyet düzenlenecekse; iki gün önceden o şehrin Anadolu Ajansı’na, varsa televizyon kanallarına ve yerel basına mutlaka basın duyurusu hazırlayıp e-posta ile gönderiyorum.

Bu hazırlıkları da tamamladım.

Ankara - Gaziantep arası yaklaşık 700 Km. Kara yolculuğu ile bu mesafe en az 8 saat sürecektir. Ancak, uçak yolculuğu uzak yerleri yakın ediyor. Hem rahat hem de zamandan tasarruf ediyoruz.

Hava çok güzel.

Ekim ayının sonuna geldiğimiz bu günlerde yurt genelinde sıcaklıklar düşüyor; yağışlar artıyor ama şansımızdan Kilis’te yağmur beklenmiyor.

23 Ekim 2019 da Ankara’dan yola çıkıyoruz.

Kafilede, Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, İbrahim Ulvi Yavuz, Doç Dr. Muhammet Enes Kala, Mehmet Kurtoğlu ve Ferhat Koç var. Aramızda olmayan isim, D. Mehmet Doğan. Mehmet ağabeyin günler önce tarihi belirlenmiş başka bir programda konuşması var.

 Esenboğa Havalimanı her zamanki gibi yine yoğun. İç hat uçuşlarında bilet kontrolü ve bagajların teslimi için mutlaka uçuştan bir saat önce bulunmak gerekiyor.

Saat: 15.00 oldu. Uçak tam zamanında havalandı.

Kilis’te havalimanı olmadığından önce Gaziantep’e gideceğiz.

Bir buçuk saatlik bir yolculuk sonunda Gaziantep Oğuzeli Havalimanına indik. Bölgede ticaretin ve turizmin önemli merkezlerinden olan şehrin havalimanı oldukça bakımlı ve düzenli.

Bizi, Kilis 7 Aralık Üniversitesinden akademisyenler ve organizasyondaki görevliler karşıladı.

Gaziantep Kilis arası 60 km.