Orhun Yıldız

Orhun Yıldız

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Erdoğan’ın konuşması takdir topladı

A+A-

Dünyanın gündemi Ukrayna-Rusya savaşıyken olurken Türkiye’nin gündemi vatandaşın cebini yakan yüksek elektrik faturaları oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından millete sesleniş konuşmasını gerçekleştirip bu iki konuyu masaya yatırarak önemli açıklamalarda bulundu.

Gerçekleşen kabine toplantısı sonra kamuoyuna açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan sözleri büyük takdir topladı. Erdoğan vatandaşlara elektrikte KDV’nin düşürüleceği müjdesini verirken Ukrayna-Rusya savaşında taraf konusunda iki ülkeden vazgeçmeyiz diyerek adaletli bir duruş sergiledi.

Hatta bu açıklaması bazı muhalif gazeteciler tarafından beğeni toplarken Halk TV yazarı İsmail Saymaz bile Erdoğan’ın bu sözlerini alıntılayarak “Cumhurbaşkanı doğru bir tutum alıyor. Türkiye’nin çıkarları ve komşuluk ilişkileri bunu gerektiriyor” ifadelerini kullandı.

Hal böyle olunca Erdoğan’ın bu bakanlar kurulu toplantısı 80 milyonluk Türkiye’den alkış alırken dış basında da geniş yer buldu. İşte Erdoğan’ın konuşmasından satır başları...

NE RUSYA’DAN NE UKRAYNA’DAN VAZGEÇERİZ

Erdoğan “Montrö Sözleşmesinin ülkemize verdiği yetkiyi, krizin önüne geçecek şekilde kullanma kararındayız. Biz, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı duyulmasından yanayız. Rusya'nın saldırısını kabul edilemez görüyor, Ukrayna halkının verdiği mücadeleyi takdir ediyoruz. Bu süreçte bizim için önemli olan kendi duruşumuzdur. Kendi milli çıkarlarımızdan elbette ödün vermeyeceğiz ama bölgesel ve küresel dengeleri de ihmal etmeyeceğiz. Bunun için ne Ukrayna’dan ne Rusya’dan vazgeçmeyeceğimizi söylüyoruz. Maruz kaldığımız çifte standarda rağmen ekonomik, askeri ittifakımızdan vazgeçmiyoruz” dedi.

KDV MÜJDESİ ALKIŞ TOPLADI

Erdoğan elektrik müjdesini de bu sözlerle verdi, “Son kabine toplantımızda kamuoyuna duyurduğumuz elektrik tarifelerindeki yeni düzenlemeyi de bugün netleştirdik. Meskenler ile tarımsal sulamada kullanılan elektriğin KDV’si yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmüştür. Ayrıca meskenlerdeki düşük tarife sınırı da günlük 8 kilovat saate, aylık 240 kilovat saate yükseltilmiştir. Böylece tüketimine göre faturalarda net yüzde 8 ile yüzde 14 oranında bir indirim sağlanmış olmaktadır. Bir başka ifade ile mesken abonelerinin yıllık 7 milyar lira daha az fatura ödemesi temin edilmektedir. Kademe uygulamasını ticarethane statüsündeki aboneleri kapsayacak şekilde genişletiyoruz. Ticarethane statüsündeki elektrik abonelerinin günlük 30 kilovat saate, aylık 900 kilovat saate kadar tüketimi olan ilk dilimine yüzde 25 indirim uygulanacaktır.

Bu şekilde esnaf ve sanatkarlarımızın da yıllık 7 milyar lira daha az fatura ödemesini sağlamış oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Yani neticede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamalar sanırım birçok insana küpe olmuştur. Bir devlet adamının yapması gereken açıklamalar olmuştur diyerek sizlere sağlıklı günler diliyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.